Wieści z satelity

Krótki test odbiornika satelitarnego, niestety charakteryzującego się nie najlepszymi parametrami

Wśród dużej liczby różnorodnych urządzeń rozszerzających pole zastosowań komputerów PC można znaleźć m.in. tunery satelitarne. PC Sat PCSI-1000 to 8-bitowa karta ISA, pozwalająca na odbiór programów telewizji satelitarnej. Na „śledziu” znajduje się wejście RF, do którego podłącza się sygnał z konwertera anteny oraz dwa wyjścia: wideo (cinch) i audio (mały jack). W zestawie znajdują się także kable do połączenia karty z telewizorem i wzmacniaczem, dyskietka z oprogramowaniem sterującym pracą tunera oraz instrukcja obsługi w języku angielskim.

Ponieważ PCSI-1000 nie wspiera plug and play, przed zamontowaniem trzeba się upewnić, czy nie powstanie konflikt zasobów z innym urządzeniem. W razie potrzeby należy za pomocą zworek przyporządkować tunerowi inny adres i zapamiętać go, by później dobrze skonfigurować oprogramowanie. Pozostaje tylko podłączyć do karty konwerter oraz np. telewizor i wzmacniacz (lub kartę telewizyjną i dźwiękową komputera). Instalacja oprogramowania przebiega szybko i bez problemów. Program PC Sat pozwala wybrać kanał z listy kilkudziesięciu dostępnych z satelity Astra, przy czym lista ta jest już nieco zdezaktualizowana – wiele zdefiniowanych programów nadawanych jest na innych częstotliwościach lub nawet nie są już nadawane. Istnieje także opcja dodawania do listy nowych programów telewizyjnych i radiowych. Nie ma za to możliwości podglądu odbieranych stacji na ekranie monitora. Choć oprogramowanie pozwala na wybór kanału, określenie jego częstotliwości, polaryzacji, zmianę częstotliwości fonii i wielu innych, obsługa aplikacji jest dość niewygodna. Właściwie nie jest możliwe „przeszukanie nieba”, gdyż program nie oferuje tak podstawowej opcji, jak płynna zmiana częstotliwości.

w skrócie
PC Sat PCSI-1000
Wejście: RF
Wyjścia: wideo (cinch) 1V/75, audio (mały jack) 2×1 W
Zakres częstotliwości: 950-2050 MHz
Zakres dźwięku: 6,5 – 7,92 MHz
Gwarancja: 1 rok
Cena: 579 zł
plusłatwa instalacja
plusograniczone możliwości oprogramowania
minusbrak podglądu na monitorze
minuswysoka cena
Producent: Applied Analogue, Wielka Brytania http://www.aasl.demon.co.uk/
Dostarczył: HBZ, Warszawa tel.: (0-22) 663 67 92, faks: 663 67 92 e-mail: [email protected], http://www.hbz.com.pl/

Karta PCSI-1000 jest porównywalna ze zwykłymi tunerami satelitarnymi średniej klasy. Mimo że była testowana z anteną o średnicy 90 cm przy dobrych warunkach atmosferycznych, niektóre kanały odbierane były z zakłóceniami. Ponadto urządzenie podczas pracy wydziela dość duże ilości ciepła, co może ograniczyć sprawność chłodzenia wnętrza komputera. PC Sat PCSI-1000 może być z powodzeniem zastąpiona przez zwykłe tunery, zwłaszcza, że jej cena w stosunku do możliwości jest dość wygórowana.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.