Wszystko jest kwestią ustawień

Do modyfikacji ustawień BIOS-u jesteśmy zmuszeni kiedy nasz pecet pracuje niestabilnie lub gdy zmieniliśmy jego konfigurację. Choć enigmatyczne opcje setupu oraz ubogie funkcje pomocy skutecznie zniechęcają wielu użytkowników do eksperymentowania z ustwieniami BIOS-u, to ich optymalizacja prawie zawsze się opłaca.

W zasadzie użytkownik nie powinien w ogóle zaglądać do BIOS-u, a jego poprawną konfiguracją powinien zająć się producent płyty głównej, komputera lub sprzedawca. Rzeczywistość jest jednak daleka od ideału i w wielu przypadkach pecet przywieziony ze sklepu nie jest optymalnie skonfigurowany.

Zwykle także rozbudowa komputera albo wymiana uszkodzonego komponentu, wiąże się z koniecznością zmiany ustwień BIOS-u. Taka sytuacja wystąpi też na przykład w razie awarii baterii zegara czasu rzeczywistego. Jeżeli mamy odpowiednią wiedzę, baterię możemy wymienić samodzielnie w kilka minut, a następnie, również samodzielnie, odpowiednio skonfigurować BIOS.

Niestety, trudne do zrozumienia opisy poszczególnych opcji, które w wielu przypadkach zawierają jedynie trudną techniczną terminologię, sprawiają, że często po otwarciu okna setupu BIOS-u czujemy się pozostawieni samym sobie. Przeważnie użytkownik zbywany jest wskazówką „Use default settings” (użyj domyślnych ustawień) lub listą możliwych do wyboru opcji. Szczególnym „poczuciem humoru” obdarzeni są niektórzy autorzy instrukcji dołączanych do płyt głównych, ograniczający się do podawania jedynie oczywistych wyjaśnień, np. że w danym przypadku możemy wybrać wartość on lub off .

Niewiele więcej możemy oczekiwać sięgając do pomocy kontekstowej, zwykle wywoływanej klawiszem [F1]. Niemniej, nowsze wersje BIOS-ów informują, jakie wartości mają standardowe ustawienia (BIOS-Defaults/Setup-Defaults), co może okazać się pomocne w wielu sytuacjach. Pierwszy rodzaj ustawień definiowany jest przez producenta BIOS-u, tak aby możliwe było uruchomienie komputera nawet w najuboższej konfiguracji sprzętowej. Z kolei parametry Setup-Defaults określane są przez producenta płyty głównej z myślą o uzyskaniu maksymalnej wydajności systemu przy zachowaniu jego stabilności. BIOS nie jest sprzedawany jako gotowy produkt. Producent płyt głównych otrzymuje kod źródłowy BIOS-u i musi dostosować go do parametrów technicznych konkretnego modelu płyty (a właściwie jej chipsetu), a często nawet rozszerzyć dodatkowymi funkcjami. Właśnie sposób „zestrojenia” BIOS-u z płytą główną w dużej mierze decyduje o jakości całego systemu.

Info
American Megatrends: http://www.ami.com/
Award Software: http://www.award.com/
Phoenix: http://www.phoenix.com/
Unicore: http://www.unicore.com/mamy to na chip-cd 1/99Na CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Konfiguracja BIOS-u znajdują się dodatkowe materiały do tekstu

Podane poniżej wskazówki konfiguracyjne zostały oparte na strukturze i nazewnictwie znanym z BIOS-u 4.51PG firmy Award, przy czym większość opcji ma podobne lub identyczne nazwy w BIOS-ach innych producentów. Niestety, nie jesteśmy, w stanie przedstawić szczegółowo wszystkich możliwych opcji konfiguracyjnych. Na rynku znajduje się zbyt wiele różnych odmian BIOS-ów, a liczba opcji i parametrów charakterystycznych dla każdej odmiany jest tak duża, że ich szczegółowy opis zająłby kilkadziesiąt stron.

AMIBIOS amerykańskiej firmy American Megatrends jest znany na rynku już od czasów pierwszych komputerów 386. Inny, popularny obecnie BIOS to Phoenix, instalowany głównie na platformach Intela. Firma Unicore, której MR BIOS został niemal zupełnie wyparty z rynku, została wchłonięta przez Awarda. Teraz pracownicy Unicore zajmują się przede wszystkim obsługą techniczną i uaktualnianiem sprzedanych wcześniej BIOS-ów.