Ale jazda!

Krótki test akcesoriów ułatwiających graczom korzystanie z symulatorów rajdówek

trust formula 1 race pedals

Coraz większym zainteresowaniem graczy, a szczególnie miłośników wyścigów i symulatorów lotu, cieszą się różnorodne rozszerzenia sprzętowe, dzięki którym zwiększa się atrakcyjność i realizm gier. Należy do nich

Trust Formula 1 Race Master — urządzenie podłączane do standardowego portu joysticka znajdującego się na każdej karcie muzycznej (gniazdo 15-pinowe). Zestaw składa się z kierownicy wyposażonej w cztery przyciski i podnóżka z pedałami, w boku którego umieszczony jest przełącznik do zmiany trybu pracy z wyścigów na symulatory lotu. Kierownicę mocuje się do biurka (przyssawki i zaciski), a pedały ustawia przed sobą na podłodze. W instrukcji znajdziemy opis kolejnych faz instalacji. Jeżeli jednak kierownica nie działa poprawnie ze standardowymi sterownikami, należy zainstalować drivery, które zamieszczone są na płycie wraz z dołączoną do zestawu grą. Urządzenie jest gotowe do pracy po rozpoznaniu sprzętu w Windows 9x, w systemach DOS i Windows 3.1x – od razu po podłączeniu do komputera (kierownica nie wymaga żadnej instalacji).

Podczas testu kierownica sprawowała się bardzo dobrze – wrażenia przypominają jazdę prawdziwym samochodem wyścigowym. Producent sprzętu zadbał także o to, aby pedały gazu i hamulca działały proporcjonalnie do wywieranego na nie nacisku, a kierownica po skręceniu sama wracała do pozycji centralnej. Słabym punktem zestawu okazały się pedały, zbyt często wysuwające się spod nóg, zwłaszcza na śliskiej podłodze. Również niewielka odległość kierownicy od drążka zmiany biegów może być pewnym utrudnieniem dla starszych fanów wirtualnych wyścigów podczas jej użytkowania.

Dla tych, którzy mają już kierownicę, joystick lub inny manipulator, ciekawą propozycją może wydać się zakup Formula1 Race Pedals. Urządzenie składa się wyłącznie z dołączanych do zwykłego joysticka podnóżka z pedałami, może więc zainteresować szczególnie posiadaczy dobrych manipulatorów. Przed zakupem należy jednak udać się do sklepu wraz ze swoim urządzeniem i sprawdzić, czy będzie ono poprawnie działać z pedałami Trusta. Nie jest to bynajmniej nadmiar ostrożności – nie udało się zmusić pedałów do współpracy z dobrym skądinąd joystickiem Microsoft SideWinder 3D Pro Plus. Nie było natomiast żadnych problemów po dołączeniu ich do kierownicy Formula 1 Race Master i drążka PC Phantom Logic 3. Kłopoty z kompatybilnością mogą więc ograniczyć liczbę potencjalnych użytkowników. Wadą Formula 1 Race Pedals jest zbyt mały rozstaw pedałów, przez co użytkownik jest zmuszony do przyjęcia w trakcie gry dość niewygodnej pozycji.

w skrócie
Trust Formula 1 Race Master
Zestaw: Kierownica, cztery przyciski, dwa pedały
Tryby pracy: wyścigi samochodowe, symulatory lotu
Złącze: joystick
plusprzyjemna w dotyku kierownica
plusdobre mocowanie kierownicy do blatu
minussłaba przyczepność pedałów do podłoża
minuszbyt duża cena
Cena: 345 zł
Gwarancja: 1 rok

Formula 1 Race Pedals
Złącze: joystick
plusstabilna metalowa podstawa
plusduża powierzchnia pedałów
minusnie współpracuje ze wszystkimi joystickami
minuskonieczność posiadania manipulatora
minusza mały rozstaw pedałów
minuswysoka cena
Cena: 190 zł
Gwarancja: 1 rok
Producent: Trust, Holandia, http://www.trust-site.com/
Dostarczył: Commpol, Kraków tel.: (012) 633 77 88, faks: 634 24 33 e-mail: [email protected], http://www.commpol.com/

Dokumentacja dołączona do kierownicy nie wspomina o sterownikach producenta, które znajdują się na płycie CD. Niemniej prawdziwi gracze, którzy przebrną przez instalację, na pewno nie będą zawiedzeni.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.