Ciągle do przodu

Krótki test narzędzia do defragmentacji dysków pod NT

Diskeeper był pierwszym i przez dłuższy czas jedynym programem, służącym do defragmentacji dysków pod Windows NT. Na dodatek był narzędziem poszukiwanym, bo Microsoft nie uznał za konieczne wyposażyć swojego „flagowego” systemu operacyjnego w tego rodzaju usługę. Teoretycznie partycje NTFS nie wymagają porządkowania zawartości dysków, ale – jak pokazała praktyka – tego rodzaju zabiegów nie można uniknąć. Wersja beta 2 Windows NT 5.0 zawiera już defragmentator – jest nim specjalnie przystosowany Diskeeper Lite.

Najbardziej istotną funkcją Diskeepera jest scalanie „rozdrobnionego” pliku wymiany defragmentacja pliku wymiany

Prawie pół roku po premierze Diskeepera 3.0 (CHIP 5/98) firma Executive Software zaproponowała kolejną wersję swojego pakietu. Przynosi ona liczne usprawnienia, od dawna oczekiwane przez użytkowników NT. Na pierwszy rzut oka DK 4.0 działa tak samo jak „trójka”. Interfejs graficzny nie uległ istotnym przeobrażeniom; zmiany kryją się głębiej. Pierwszą i najbardziej istotną dodaną funkcją jest scalanie „rozdrobnionego” pliku wymiany NT – zabiegu o tyle ważnego, że ciągłość tzw. swap file decyduje o ogólnej wydajności systemu. W Windows NT zadanie to nie jest proste. Do tej pory operację defragmentacji pliku wymiany wykono w sposób raczej prymitywny – likwidowano stary i ponownie tworzono nowy; to zaś było procesem czasochłonnym i narażało system operacyjny na utratę stabilności.

Nową funkcją Diskeepera 4.0 jest dodanie pełnej obsługi napędów wymiennych o rozmiarze klastrów do 4096 bajtów włącznie.

w skrócie
Diskeeper 4.0 (Server/ Work-station)
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows NT 4.0; ok. 2 MB na dysku
plusbardzo dobra integracja z systemem operacyjnym
plusdefragmentacja pliku wymiany
pluswyczerpujący system pomocy
minusbrak obsługi FAT32
minusbrak polskiej wersji językowej
Producent: Executive Software, USA; http://www.execsoft.com/
Dostarczył: DCS Computer Consultants Group, Warszawa, tel.: (0-22) 825 46 45, faks: 825 88 95, e-mail: [email protected], http://www.dcs.pl/
Cena: ok. 1700 zł (wersja dla serwera); ok. 300 zł (wersja dla stacji roboczej)

W związku z wprowadzoną możliwością konsolidacji katalogów Diskeeper 4.0 jest smacznym kąskiem dla administratorów serwerów NT i użytkowników stacji roboczych. Tym bardziej, że z naszych doświadczeń wynika zauważalnie szybsze działanie nowej wersji; szczególnie w trybie wyłącznym, polegającym na konsolidacji katalogów podczas startu systemu. Niestety, nie dodano jeszcze obsługi FAT32. Testowa wersja aplikacji (zamieszczona na CHIP-CD) jest w pełni funkcjonalną wersją Workstation.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.