Czas na audiopuzzle

Odtwarzanie zapisanych cyfrowo próbek dźwięków (tzw. sampli) stało się ostatnio popularnym sposobem budowania utworów muzycznych. Takie gatunki muzyki współczesnej, jak techno, trance, industrial, house czy ambient bazują niemal wyłącznie na łączeniu w jedną całość gotowych próbek.

O to, by użytkownicy pecetów zaczynający dopiero zabawę z muzyką mogli spróbować swych sił w „klejeniu” sampli, zadbała niemiecka firma Magix Entertainment. Mieliśmy okazję przetestować jej aplikację, noszącą nazwię Music Maker 2000 .

Oprócz narzędzi do edycji Music Maker udostępnia próbki dźwięku próbki dźwięku

Program przeznaczony jest dla początkujących „kompozytorów”, dlatego też opracowany został w taki sposób, by jak najbardziej ułatwić im pracę. Rozpoczynając nowy projekt dźwiękowy, użytkownik musi podać jego parametry. Dotyczą one liczby ścieżek (minimalnie 4, maksymalnie 16 w wersji podstawowej lub 32 w edycji Deluxe), częstotliwości próbkowania (22 lub 44 kHz), trybu pracy (mono albo stereo) oraz głośności.

Ścieżki aranżacji wyświetlane są w postaci pasków w głównej, środkowej części ekranu. Każdy pasek podzielony jest na przedziały odpowiadające poszczególnym taktom utworu. Projektowanie (określenie „komponowanie” jest raczej niezręczne) muzyki polega na umieszczaniu na ścieżkach próbek (sampli), przenoszonych za pomocą myszki z widocznych po lewej stronie ekranu list. Wszystkie dodane do aranżacji próbki mogą być dodatkowo przekształcone dzięki wbudowanym w aplikację efektom specjalnym. Wśród nich znajdują się takie jak: zniekształcenie (distortion), echo, pogłos (reverb), filtry „podbijające” określone częstotliwości. Music Maker potrafi również odgrywać sample od tyłu, zmieniać wysokość dźwięków oraz szybkość ich odtwarzania. Program jest także „uzbrojony” w mikser, dzięki któremu określa się głośność poszczególnych kanałów oraz korekcję barwy dźwięków.

dźwięk i wideo Przy pomocy Music Makera możemy połączyć dźwięk z sekwencjami wideo

Producent aplikacji nie zapomniał o dołączeniu do Music Makera bogatej biblioteki gotowych próbek (które, niestety, trzeba dokupić osobno, gdyż w skład pakietu wchodzi tylko jeden krążek z samplami). Obecnie w ofercie firmy znajduje się kilkanaście płyt CD (tzw. Soundpool), pozwalających tworzyć m.in. muzykę house, hip hop, rock, jazz, soul czy techno. Na każdej płytce sample (zapisane w postaci plików WAV) pogrupowane są według instrumentów, i tak w osobnych katalogach można znaleźć dźwięki perkusji, gitary basowej, syntezatora, fletu i wielu innych. Warto również podkreślić, że Music Maker potrafi wzbogacić utwór, dodając do aranżacji dźwięki zapisane w formacie MIDI.

Oprócz konstruowania muzyki Music Maker pozwala także łączyć melodie z obrazem. W sposób podobny do tego, jaki dodajemy dźwięki, na dowolnej ścieżce umieszcza się plik z filmem (zapisanym np. w formacie AVI) lub statycznym obrazem. Tak powstały zapis wideo można obrabiać. Do dyspozycji użytkownika zostały oddane rozmaite narzędzia edycyjne, pozwalające między innymi dodać statyczne tło, płynnie przechodzić z jednego ujęcia w drugie, podmieniać kolory, ustawić efekt bluebox czy wreszcie zsynchronizować poszczególne sceny z muzyką.

Do zalet Music Makera należy bez wątpienia łatwość posługiwania się programem. Interfejs aplikacji jest do tego stopnia przejrzysty i intuicyjny, że po jej uruchomieniu niemal od razu można rozpocząć zabawę z dźwiękiem. Wygodne jest również to, że większość funkcji aplikacji można wywołać zarówno wybierając odpowiednią opcję z menu, jak i klikając na przyciski umieszczone w górnej części ekranu. Korzystanie z oprogramowania ułatwia także wbudowany system pomocy oraz krótkie opisy poszczególnych poleceń pojawiające się automatycznie po przesunięciu myszki nad dany obiekt. Niedogodnością jest, niestety, brak polskiej wersji językowej aplikacji. Dystrybutor dołącza jednak do pakietu instrukcję obsługi w języku polskim.

w skrócie
MAGIX Music Maker 2000
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; napęd CD-ROM; karta dźwiękowa; Windows 9x/NT, ok. 30 MB na dysku
plus łatwość tworzenia muzyki różnych gatunków
plus prosta obsługa
plus funkcja Song Wizard
plus możliwość dodawania obrazów
minus brak polskiej wersji językowej
minus wysoka cena płyt z próbkami
Producent: Magix Entertainment Products, Niemcy, http://www.magix.com/
Dostarczył: MultiComp, Kudowa, Zdrój, tel./faks: (0-601) 56 24 62
Cena: 179 zł (Music Maker); 75 zł (Soundpool)

Do Music Makera dołączono narzędzie pozwalające nagrywać własne próbki. Dostępna jest także funkcja o nazwie Song Wizard. Jest to kreatorułatwiający początkującym użytkownikom budowanie złożonych kompozycji muzycznych.

Zabawa z Music Makerem sprawia naprawdę dużą frajdę. Nie mamy wątpliwości, że jest to jeden z programów, które potrafią zapewnić doskonałą rozrywkę na długi czas.