Cztery liczby, które zawładnęły światem

Jedną z niewidocznych, ale niezwykle ważnych, usług internetowych jest system DNS (Domain Name System). Na całym świecie mechanizm ten wykorzystuje się wiele milionów razy na sekundę. Udostępnia on adresy komputerów podłączonych do Internetu, dzięki czemu – za pośrednictwem protokołu TCP/IP (Transmision Control Protocol/Internet Protocol) – po Sieci mogą wędrować miliardy pakietów danych.

DNS pełni w Internecie funkcję systemu informacji o adresach oraz tłumaczy adresy symboliczne (np. [email protected]) na adresy IP jednoznacznie określające adresata. Na najniższym poziomie, w którym przemieszczają się pakiety danych przesyłane przez przeglądarki WWW i pozostałe programy, identyfikatory URL (takie jak www.chip.pl) są zupełnie nieznane. W tym miejscu niepodzielnie królują czteroczłonowe, liczbowe adresy IP, identyfikujące każdy komputer podłączony do Internetu, przyporządkowując mu określony fragment Sieci i odpowiedni numer w ramach tego obszaru.

Zanim przeglądarka WWW uzyska dostęp do wybranej witryny internetowej, musi najpierw poznać przyporządkowany jej adres IP. Taka sama sytuacja występuje w przypadku aplikacji pocztowych, programów do „pogawędek” (chat) czy narzędzi FTP. Dopiero po uzyskaniu adresu IP docelowego komputera możliwe jest nawiązanie z nim łączności i rozpoczęcie komunikacji z użyciem odpowiedniego protokołu. Z tego właśnie względu w sieci Internet tak ważną rolę odgrywa usługa DNS. Gdyby jej nie było, musielibyśmy za każdym razem podawać adresy stron WWW w postaci http://195.116.104.13/index.htm .

Info
InternetRejestracja domeny w hierarchii pl: http://www.nask.pl/
Rejestracja domeny w hierarchii COM: http://rs.internic.net/
IANA (Internet Assigned Numbers Authority): http://www.iana.org/iana/
DNS Resources Directory: http://www.dns.net/dnsrd/mamy to na chip-cd 2/99Na dołączonej do tego numeru CHIP-a płycie CD-ROM w dziale CHIP-offline | Internet | Usługa DNS znajdują się dodatkowe materiały do tekstu

Początkowo Internet funkcjonował bez usługi DNS. Do przełomu roku 1986/87 podłączone do sieci komputery zapisywały adresy innych maszyn w zwykłym pliku ASCII umieszczonym na lokalnym dysku twardym. Aby odnaleźć adres IP innego komputera, aplikacje internetowe musiały tylko przeszukać taką lokalną listę. To proste i szybkie rozwiązanie okazało się jednak niewystarczające w obliczu gwałtownego rozwoju Sieci. Listy adresowe stawały się bowiem coraz dłuższe i musiały być coraz szybciej dystrybuowane przez serwer prowadzący centralny rejestr. Taka sytuacja systematycznie zwiększała ruch w Internecie, chociaż wielu odbiorców tych informacji nigdy nie korzystało z większości umieszczonych na liście adresów. Z tego właśnie względu opracowany został system DNS, zapewniający wyłącznie doraźną dystrybucję informacji adresowych. Jego zadaniem jest przekształcanie adresów symbolicznych na adresy IP i vice versa na żądanie poszczególnych aplikacji internetowych w momencie, gdy potrzebują one adresu IP, a dysponują jedynie jego zapisem symbolicznym.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News