Dysan MX3000

Krótki test ergonomicznej klawiatury pod Windows

Firma Dysan, znana dotychczas głównie z produkcji pamięci masowych i napędów CD-ROM, poszerzyła swoją ofertę klawiaturą multimedialną MX3000. Ergonomiczny kształt obudowy przypomina inne dostępne na rynku urządzenia tego typu; elementem wyróżniającym MX3000 jest natomiast obecność dodatkowych klawiszy, umieszczonych nad klawiaturą numeryczną. Uwagę zwracają także małe piktogramy widniejące na przyciskach.

Chcąc korzystać z „multimedialnych” zdolności MX3000, należy zainstalować Smart Keyboard, znajdujący się na dołączonej płycie kompaktowej. Oprogramowanie to rozszerza funkcje klawiatury numerycznej, przypisując dziewiętnastu klawiszom sterowanie urządzeniami multimedialnymi komputera. Wciśnięcie dodatkowego klawisza „EZ” przełącza klawiaturę numeryczną w tryb multimedialny, pozwalający na korzystanie z nowych możliwości, takich jak odtwarzanie filmów DVD lub muzyki z płyt CD, zmiana głośności, rejestrowanie dźwięku, a także przełączanie pomiędzy działającymi aplikacjami, ich zamykanie, uruchamianie sesji DOS-a i inne. Istnieje także opcja samodzielnego przypisania do klawisza jednej z wcześniej opisanych funkcji lub zdefiniowanie polecenia uruchomienia wybranej aplikacji. Łatwo można więc, nie odrywając rąk od klawiatury, uruchomić np. edytor tekstu lub odtworzyć miłą dla ucha melodię. Po napotkaniu problemów z poprawnym skonfigurowaniem lub użytkowaniem klawiatury, pomocne mogą się okazać dołączone prezentacje. Niestety, podczas ich przeglądania nie obejdzie się bez znajomości języków obcych.

w skrócie
Dysan MX3000
Liczba klawiszy: 105+3
Złącza: PS/2 (przejściówka DIN)
Oprogramowanie: Smart Keyboard
Cena: 152 zł
Gwarancja: 1 rok
pluszwiększona funkcjonalność w porównaniu ze standardowymi klawiaturami
minuswysoka cena
Producent: Dysan, Wielka Brytania
Dostarczył: Ab, Wrocław tel.: (0-71) 324 05 00, faks: 324 05 29 e-mail: [email protected], http://www.ab.com.pl/

Dodatkowa dioda LED pozwala na szybkie zorientowanie się, który tryb pracy bloku numerycznego jest aktywny. Wykorzystywanie dodatkowych funkcji urządzenia może początkowo przysporzyć trochę trudności, ale po nabraniu wprawy szybko zaczniemy je doceniać.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.