Francuska elegancja

Krótki test shareware do tworzenia i zarządzania ikonami

Uruchamiając program AX-Icons 4.5 firmy Axialis, dowiadujemy się, że jest to „edytor ikon i zarządca bibliotek”. To jednak tylko pół prawdy; w rzeczywistości mamy do czynienia z prawdziwą fabryką obrazków.

Niestandardowy, estetyczny instalator to jedna z pierwszych miłych niespodzianek, które nas spotkają. Czekamy dwadzieścia sekund… i możemy używać aplikacji. Po uruchomieniu widzimy coś, co ze względu na pasek narzędzi przypomina trochę Internet Explorera. Jednocześnie AX-Icons wygląda jak klasyczny program do rysowania – czysty obszar roboczy pośrodku i mnóstwo małych przycisków, odpowiadających poszczególnym narzędziom służącym do edycji obrazków. Z początku może się wydawać, że ich liczba jest proporcjonalna do stopnia skomplikowania samego programu, lecz dzięki rzeczowym podpowiedziom prezentowanym w „dymkach” wszystko szybko staje się jasne. Wygląd AX-Icons można zresztą dopasować do indywidualnych wymagań użytkownika programu: ukrywamy te paski narzędzi, z których rzadko korzystamy lub których nie używamy w ogóle.

Prawa i środkowa część ekranu roboczego służą do edycji ikon, lewa do przeglądania bibliotek biblioteka ikon

AX-Icons pozwala nam skonstruować 25 różnych wersji tej samej ikony w jednym pliku zapisanym w formacie ICO – w rozmiarach od 16×16 do 72×72 piksele i liczbie kolorów od 2 do 24 bitów na piksel.

Z typowych narzędzi edycyjnych dostępne są standardowe przybory do malowania – ołówek, pędzel (różne grubości), przyrząd rysujący linie, prostokąty, elipsy itp.). AX-Icons oddaje do dyspozycji także rozmaite funkcje: gradient (odpowiadający za płynne przechodzenie z jednego koloru w drugi), obrót (niestety, dotyczy on tylko całego rysunku, nie zaś jego wybranego fragmentu), wprowadzanie tekstu, import i eksport grafiki do lub z plików JPG czy BMP.

Bardzo przydatna jest funkcja pobierania dowolnego fragmentu obrazu wyświetlanego na ekranie komputera w celu wykorzystania go podczas konstruowania ikony. Dostępna jest ponadto opcja tworzenia, zapisywania i odczytywania własnych palet kolorów.

W programach graficznych istotną rzeczą jest możliwość anulowania wykonanych czynności. Gdy tylko zajdzie taka potrzeba, AX-Icons pozwala cofnąć szesnaście ostatnich operacji edycyjnych.

ustalanie rozdzielczościProgram AX-Icons umożliwia skonstruowanie ikon o określonej przez użytkownika rozdzielczości i liczbie kolorów

Kiedy już narysujemy własną ikonę, zachowujemy ją jako pojedynczy plik ICO lub dołączamy do istniejącej biblioteki. W tym drugim przypadku otwiera się przed nami kolejna dziedzina zastosowań programu, dużo bardziej rozbudowana od pierwszej: menedżer bibliotek. Aplikacja potrafi dodawać, usuwać i modyfikować ikony w plikach zapisanych w formacie ICL, IL, NIL, a także ekstrahować je ze zbiorów typu EXE, DLL, DRV, VBX, OCX, CPL.

Prawdziwi „artyści ikon” mogą za pomocą AX-Icons skonstruować własną dystrybucję swych zbiorów – program pozwala na kompilację biblioteki, czyli zbudowanie z niej osobnego programu. Jest on de facto przeglądarką zgromadzonych obrazków, udostępniającą funkcje eksportu ikon do i importu z plików ICO lub bibliotek ICL.

Dodatkową zaletą aplikacji, która ucieszy niewątpliwie osoby niezadowolone z wyglądu Pulpitu Windows, jest to, że za pomocą AX-Icons można zmieniać wygląd takich elementów, jak Kosz lub Mój komputer oraz podmieniać standardowe ikony używane przez system, np. dysku twardego, drukarki albo foldera.

Każdy program ma oczywiście wady. W przypadku opisywanej aplikacji można wymienić trzy usterki. Po pierwsze: występują drobne kłopoty z wykorzystaniem tekstu – niektórych krojów pisma nie sposób użyć podczas pracy z ikonami. Po drugie: system pomocy powinien być trochę bardziej rozbudowany; tymczasem da się w nim znaleźć tylko to, czego i tak możemy się dowiedzieć z „dymków” i komunikatów wyświetlanych przez program. Wreszcie, po trzecie: narzędzie służące do pobierania koloru z rysunku (Color picker) nie działa, gdy konstruujemy 256-kolorowe ikony.

w skrócie
Axialis AX-Icons 4.5
Wymagania: PC 386, 8 MB RAM (Windows 9x); PC 486, 16 MB RAM (Windows NT 4.0); ok. 4 MB na dysku
plusobsługa wielu typów plików z ikonami
plusłatwość użytkowania
plusmożliwość pobierania fragmentu ekranu do ikony
pluskonstruowanie „uruchamialnych” bibliotek
plusfunkcja zamiany standardowych ikon systemowych
minuskłopoty z importowaniem tekstu
minusproblemy z pobieraniem koloru z rysunków
minusdrobne usterki w systemie pomocy
Producent: Axialis, Francja, http://www.axialis.com/
Rejestracja: 14 USD

Na zakończenie bardzo dobra wiadomość: cena programu jest wręcz śmiesznie niska – wynosi zaledwie 14 dolarów! Czy można chcieć czegoś więcej? Można. Nie usatysfakcjonowanym firma Axialis proponuje bliźniaczy produkt: AX-Cursors 4.5 – niemal identyczny z AX-Icons program do tworzenia windowsowych kursorów myszy (również animowanych) oraz zarządzania ich bibliotekami.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.