Francuska elegancja

Krótki test shareware do tworzenia i zarządzania ikonami

Uruchamiając program AX-Icons 4.5 firmy Axialis, dowiadujemy się, że jest to „edytor ikon i zarządca bibliotek”. To jednak tylko pół prawdy; w rzeczywistości mamy do czynienia z prawdziwą fabryką obrazków.

Niestandardowy, estetyczny instalator to jedna z pierwszych miłych niespodzianek, które nas spotkają. Czekamy dwadzieścia sekund… i możemy używać aplikacji. Po uruchomieniu widzimy coś, co ze względu na pasek narzędzi przypomina trochę Internet Explorera. Jednocześnie AX-Icons wygląda jak klasyczny program do rysowania – czysty obszar roboczy pośrodku i mnóstwo małych przycisków, odpowiadających poszczególnym narzędziom służącym do edycji obrazków. Z początku może się wydawać, że ich liczba jest proporcjonalna do stopnia skomplikowania samego programu, lecz dzięki rzeczowym podpowiedziom prezentowanym w „dymkach” wszystko szybko staje się jasne. Wygląd AX-Icons można zresztą dopasować do indywidualnych wymagań użytkownika programu: ukrywamy te paski narzędzi, z których rzadko korzystamy lub których nie używamy w ogóle.

Prawa i środkowa część ekranu roboczego służą do edycji ikon, lewa do przeglądania bibliotek biblioteka ikon

AX-Icons pozwala nam skonstruować 25 różnych wersji tej samej ikony w jednym pliku zapisanym w formacie ICO – w rozmiarach od 16×16 do 72×72 piksele i liczbie kolorów od 2 do 24 bitów na piksel.

Z typowych narzędzi edycyjnych dostępne są standardowe przybory do malowania – ołówek, pędzel (różne grubości), przyrząd rysujący linie, prostokąty, elipsy itp.). AX-Icons oddaje do dyspozycji także rozmaite funkcje: gradient (odpowiadający za płynne przechodzenie z jednego koloru w drugi), obrót (niestety, dotyczy on tylko całego rysunku, nie zaś jego wybranego fragmentu), wprowadzanie tekstu, import i eksport grafiki do lub z plików JPG czy BMP.

Bardzo przydatna jest funkcja pobierania dowolnego fragmentu obrazu wyświetlanego na ekranie komputera w celu wykorzystania go podczas konstruowania ikony. Dostępna jest ponadto opcja tworzenia, zapisywania i odczytywania własnych palet kolorów.

W programach graficznych istotną rzeczą jest możliwość anulowania wykonanych czynności. Gdy tylko zajdzie taka potrzeba, AX-Icons pozwala cofnąć szesnaście ostatnich operacji edycyjnych.

ustalanie rozdzielczościProgram AX-Icons umożliwia skonstruowanie ikon o określonej przez użytkownika rozdzielczości i liczbie kolorów

Kiedy już narysujemy własną ikonę, zachowujemy ją jako pojedynczy plik ICO lub dołączamy do istniejącej biblioteki. W tym drugim przypadku otwiera się przed nami kolejna dziedzina zastosowań programu, dużo bardziej rozbudowana od pierwszej: menedżer bibliotek. Aplikacja potrafi dodawać, usuwać i modyfikować ikony w plikach zapisanych w formacie ICL, IL, NIL, a także ekstrahować je ze zbiorów typu EXE, DLL, DRV, VBX, OCX, CPL.

Prawdziwi „artyści ikon” mogą za pomocą AX-Icons skonstruować własną dystrybucję swych zbiorów – program pozwala na kompilację biblioteki, czyli zbudowanie z niej osobnego programu. Jest on de facto przeglądarką zgromadzonych obrazków, udostępniającą funkcje eksportu ikon do i importu z plików ICO lub bibliotek ICL.

Dodatkową zaletą aplikacji, która ucieszy niewątpliwie osoby niezadowolone z wyglądu Pulpitu Windows, jest to, że za pomocą AX-Icons można zmieniać wygląd takich elementów, jak Kosz lub Mój komputer oraz podmieniać standardowe ikony używane przez system, np. dysku twardego, drukarki albo foldera.

Każdy program ma oczywiście wady. W przypadku opisywanej aplikacji można wymienić trzy usterki. Po pierwsze: występują drobne kłopoty z wykorzystaniem tekstu – niektórych krojów pisma nie sposób użyć podczas pracy z ikonami. Po drugie: system pomocy powinien być trochę bardziej rozbudowany; tymczasem da się w nim znaleźć tylko to, czego i tak możemy się dowiedzieć z „dymków” i komunikatów wyświetlanych przez program. Wreszcie, po trzecie: narzędzie służące do pobierania koloru z rysunku (Color picker) nie działa, gdy konstruujemy 256-kolorowe ikony.

w skrócie
Axialis AX-Icons 4.5
Wymagania: PC 386, 8 MB RAM (Windows 9x); PC 486, 16 MB RAM (Windows NT 4.0); ok. 4 MB na dysku
plusobsługa wielu typów plików z ikonami
plusłatwość użytkowania
plusmożliwość pobierania fragmentu ekranu do ikony
pluskonstruowanie „uruchamialnych” bibliotek
plusfunkcja zamiany standardowych ikon systemowych
minuskłopoty z importowaniem tekstu
minusproblemy z pobieraniem koloru z rysunków
minusdrobne usterki w systemie pomocy
Producent: Axialis, Francja, http://www.axialis.com/
Rejestracja: 14 USD

Na zakończenie bardzo dobra wiadomość: cena programu jest wręcz śmiesznie niska – wynosi zaledwie 14 dolarów! Czy można chcieć czegoś więcej? Można. Nie usatysfakcjonowanym firma Axialis proponuje bliźniaczy produkt: AX-Cursors 4.5 – niemal identyczny z AX-Icons program do tworzenia windowsowych kursorów myszy (również animowanych) oraz zarządzania ich bibliotekami.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.