Gdzie cytryna dojrzewa…

W ielki Multimedialny Atlas Świata, wydany przez Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, jest kolejną propozycją dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej. Atlas ten to nie tylko suchy zbiór map; to program umożliwiający odbywanie podróży – swojskich, prowadzących turystę po polskich krainach bądź daleko bardziej egzotycznych, odkrywających miejsca, gdzie przysłowiowy pieprz rośnie…

Merytorycznie atlas przygotowany jest bardzo rzetelnie. Informacje zgromadzone w programie są wyczerpujące i szczegółowe. Użytkownik ma do dyspozycji mapy zarówno fizyczne, jak i administracyjne; może dowiedzieć się o skali wydobycia surowców w wybranym zakątku świata albo sięgnąć po informacje na temat produkcji rolnej i wielkości upraw manioku bądź gęstości zaludnienia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wyjątkowo dokładnie został potraktowany temat Polski (jest to zgodne z programem nauczania szkolnego). Istotne, że autorzy, nadążając za zmieniającą się rzeczywistością, umieścili na krążku mapę z nowym podziałem administracyjnym.

Marzenie wielu przyszłych podróżników – świat na wyciągnięcie ręki… świat na wyciągnięcie ręki

Użytkownik może wybrać różne metody zdobywania wiedzy. Ci, którzy zdecydują się na bardziej rozrywkową formę, czyli

Quiz — jako rekompensatę po trudach nauki – przy okazji będą mogli przyswoić kolejną porcję materiału i poznać tajniki kuli ziemskiej, odpowiadając na stawiane przez program pytania.

Niezbyt szczęśliwie potraktowana została techniczna strona przedsięwzięcia. Problemów przysparza przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi oknami aplikacji. Kłopotliwe jest to, iż nie można zakończyć pracy z atlasem z dowolnego miejsca – aby wyjść z programu, należy przejść do menu głównego. Ponadto nie istnieje możliwość minimalizacji okna. Także komunikacja między CD-ROM-ami pozostawia wiele do życzenia. Na płycie B znajdują się odsyłacze: Indeks i Leksykon państw, których nie można odczytać z tego krążka, gdyż cały ten materiał dostępny jest na dysku A. Są to być może stosunkowo małe niedociągnięcia, ale nieco utrudniają pracę z aplikacją. Atlas był testowany na komputerze, który spełniał wszelkie zalecane wymogi producenta (nawet je przewyższał), a mimo to program nie wykazywał spodziewanej szybkości działania. Mimo procesora Pentium i 32 MB RAM-u praca z atlasem momentami pozostawia wiele do życzenia. Zdarzają się, niestety, literówki i błędy interpunkcyjne, ale nie jest to problem występujący masowo, nie odbiera on zatem ogólnego dobrego wrażenia z pracy z programem. Warto jednak poprawić te drobne lapsusy w następnych edycjach Wielkiego Multimedialnego Atlasu Świata… Trzeba również wspomnieć i o zaletach wydawnictwa – nie zajmuje ono miejsca na dysku twardym, gdyż w całości uruchamia się z krążka. Wymagana jest jedynie instalacja programu Quick Time, którego wersję instalacyjną dołączono do CD-ROM-u.

wielki wybuch Tak, według autorów Atlasu, mógł wyglądać Wielki Wybuch

Krążki te to fascynująca podróż po kuli ziemskiej i nie tylko. Autorzy zabierają użytkownika na wyprawę w przestworza, gdzie można stanąć oko w oko z kometą Hale’a Boppa lub obejrzeć zaćmienie Słońca czy Księżyca i poznać prawa rządzące tymi zjawiskami. Teorie na temat powstania Ziemi, istota przypływów i odpływów bądź zmian pór roku są potraktowane ze szczególną atencją – ilustracje i animacje z komentarzem lektora to propozycja bardzo ciekawa. Na dwóch krążkach zgromadzono bardzo bogaty zasób informacji oraz map, ilustracji, zdjęć. Dodatkowo całość teoretyczna została zilustrowana sekwencjami wideo (zamieszczono filmy kręcone m.in. przez Elżbietę Dzikowską i Tony’ego Halika), co jest na pewno doskonałym urozmaiceniem i dopełnieniem zawartego w programie materiału merytorycznego. Atlas, pomyślany jako pomoc dydaktyczna dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, może być wykorzystany przez każdego, kto chce pogłębić swoją wiedzę geograficzną i orientację we wszechświecie. Pomijając drobne niedoskonałości techniczne, stwierdzić wypada, że program stanowi ciekawą pomoc naukową, godną polecenia nie tylko uczniom.

w skrócie
wielki multimedialny atlas świata - okładkaWielki Multimedialny Atlas Świata
Liczba CD: 2
Język: polski
Wymagania: PC 486 DX 66, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 8x, karta graficzna SVGA, karta dźwiękowa, Windows 9x, Quick Time 3.0
plus doskonała jakość zdjęć i sekwencji wideo
plus duży zasób materiału
minus drobne usterki interfejsu
Producent: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Warszawa – Wrocław, tel.: (0-22) 621 48 50, faks: 628 02 36, e-mail: [email protected], http://www.ppwk.com.pl/
Cena: 195 zł

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News