Jeszcze więcej i jeszcze lepiej

Firma Young Digital Poland przedstawiła pod koniec ubiegłego roku swoje najnowsze dzieło. Jest to kolejny, multimedialny program do interakcyjnej nauki języka angielskiego. Mimo że jest swego rodzaju kontynuacją znanej i uznanej serii, stanowi bardzo interesującą kombinację możliwości stwarzanych przez nowoczesne oprogramowanie edukacyjne i współczesny kurs językowy. EuroPlus+ Reward jest bardzo dobrą propozycją dla pogłębiających lub utrwalających znajomość angielszczyzny.

Rzeczą zwracającą uwagę jest przejrzysty, przygotowany ze smakiem interfejs użytkownika interfejs ze smakiem

Pierwszą rzeczą zwracającą uwagę jest przejrzysty, przygotowany ze smakiem interfejs użytkownika. Drugą zaś – wykorzystanie możliwości połączeń internetowych. Stwarzają one nowe, niespotykane w innych programach do nauki języków obcych formy kontaktu. Możliwe stają się pogawędki „kursantów” z różnych stron Polski i świata, interakcyjne uczestnictwo w grach językowych, a także konsultacje z „żywymi” nauczycielami. Założenia twórców EP+ są bezwzględnie nowatorskie, choć w przypadku większości klientów – teoretyczne. Teoretyczne, bo uzyskanie połączenia odpowiedniej do tego zadania jakości w sieci Telekomunikacji Polskiej S.A. zdecydowanie wymaga anielskiej cierpliwości lub natury nocnego Marka.

Nowy EuroPlus+ oferuje do wyboru cztery poziomy zaawansowania, z których każdy odpowiada około stu pięćdziesięciu godzinom intensywnej nauki. Do tego dochodzą interakcyjne ćwiczenia, setki nagrań, fotografii i rysunków. Oprócz nich do dyspozycji mamy całe mnóstwo dialogów, scenek rodzajowych, opowiadań i lekcji wideo. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań audiowizualnych program pozwala na swego rodzaju samokontrolę postępów. Specjalne programy narzędziowe z jednej strony ułatwiają naukę języka i sprzyjają uporządkowaniu materiału dydaktycznego; z drugiej zaś potrafią ocenić stopień utrwalonej wiedzy, sugerując niezbędne powtórki.

Lektorzy kursu EP+ Reward posługują się różnymi odmianami wymowy angielskiej. Oprócz tego do udziału w scenkach zaproszono przedstawicieli innych nacji; są więc Amerykanie, Australijczycy oraz osoby, dla których angielski jest drugim językiem (w tym nasza rodaczka studiująca w Zjednoczonym Królestwie). Osłuchanie się z tak szerokim wyborem odmian angielszczyzny znakomicie ułatwia rozumienie tego języka w praktycznie każdej sytuacji. Seria Reward, przygotowana przez znanego autora kursów językowych Simona Greenalla, jest jednym z najnowszych kursów dla młodzieży i dorosłych. Nauka jest w nim pretekstem do poruszania rozmaitych tematów, którymi raczej nie sposób nikogo zanudzić. Tym bardziej że wybrane słownictwo dotyczy szeroko pojętych, uniwersalnych spraw powszednich.

grunt to prawidłowa wymowa Lektorzy posługują się wszystkim różnymi odmianami wymowy angielskiej

Kurs EP+ Reward uzupełnia udźwiękowiony słowniczek z możliwością rozszerzenia zakresu słów i tworzenia własnych kategorii. Do tego, nie tylko dla dociekliwych, dorzucono bryk z gramatyki ze zbiorem zasad obejmujących kompletny zakres materiału oraz bardzo przydatnym narzędziem do automatycznej analizy poprawnościowej zdań. Wątpliwą użyteczność ma natomiast dodatek do wizualizacji nagrań dźwiękowych, w założeniach ułatwiający trening poprawnej wymowy. Żeby skorzystać w pełni z jego zalet, należy mieć odpowiednią wiedzę z fonetyki. Wszelkie grafy (intonogramy i sonogramy) mało pomogą nawet filologom; tym bardziej na niewiele się zdadzą „zwykłemu” użytkownikowi. Wzorcowe nagrania lektorów różnią się w zauważalny sposób głośnością i tłem akustycznym. Niektóre z nich sprawiają wrażenie przesterowanych. Także „scenki rodzajowe” raczej nie nadają się do prezentacji za pomocą projektorów. Jest to, rzecz jasna, wynik kompromisu pomiędzy pojemnością płyty CD a rozmiarem animowanych plików. W tej sytuacji rozwiązaniem wydaje się opublikowanie materiału filmowego na oddzielnym, opcjonalnym krążku (np. DVD). Warto zauważyć, że słabsze i starsze maszyny nie poradzą sobie ze wszystkimi wymaganiami aplikacji.

w skrócie
europlus+ okładkaEuroPlus+ Reward
Wymagania: Pentium 100, 32 MB RAM, karta graficzna High Color, napęd CD-ROM 8x, karta dźwiękowa, Windows 9x, ok. 160 MB na dysku
plus wysoki poziom edytorski i walory edukacyjne
plus nowoczesny i zróżnicowany materiał językowy
plus inteligentny system oceny postępów w nauce
minus wysokie wymagania sprzętowe
minus „nierówny” poziom nagrań dźwiękowych
Producent: Young Digital Poland, Gdańsk, tel.: (0-58) 554 45 54, faks: 552 66 85, e-mail: [email protected], http://www.ydp.com.pl/
Cena: pojedynczy poziom (2 płyty) 199 zł, Professional Pack (3 poziomy, 6 płyt) 399 zł

Wymienione, drobne niedogodności oczywiście w niczym nie umniejszają najważniejszych walorów użytkowych kursu EP+ Reward. Zatem: jeśli uczysz się angielskiego i masz w domu odpowiednio wyposażony komputer – możemy tylko rekomendować najnowszą propozycję firmy YDP.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News