Nie taki pająk straszny

Wydawać by się mogło, że już nic nie jest w stanie uprościć procesu konstruowania stron internetowych. Tak jednak nie jest, a producenci oprogramowania prześcigają się w tworzeniu nowych, często bardzo prostych, ale funkcjonalnych edytorów HTML. Polskie firmy nie ustępują pola zagranicznym konkurentom. Firma Cream Software z Myślenic przedstawiła kolejną wersję swojego Pajączka, opatrzoną numerem 2000 PRO.

Aplikacja przeznaczona jest zarówno dla zaawansowanych twórców witryn internetowych, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę jako webmasterzy. W pakiecie znajduje się kurs języka opisu stron, poszerzony informacjami dotyczącymi programów narzędziowych wspomagających poprawne skonstruowanie serwisu internetowego.

Pajączek oferuje standardowe ułatwienia piszącym kod w języku HTML. Jedną z ważniejszych funkcji jest kolorowanie charakterystycznych elementów tekstu. Teoretycznie każdemu dającemu się wyróżnić elementowi można nadać inną barwę. Jednak w praktyce program nie radzi sobie z poprawnym kolorowaniem skomplikowanych skryptów napisanych w Visual Basic Script.

Paski narzędzi mogą być umieszczone w dowolnym miejscu paski narzędzi

Mocną stroną Pajączka jest obsługa polskich znaków. Bez względu na zastosowany standard kodowania (zarówno w edytorze, jak i na stronach WWW) polskie znaki wyświetlane są poprawnie. Niewielu konkurentów może zaoferować tę bardzo przydatną funkcję.

Aby sprawdzić poprawność pisowni, można wykorzystać słowniki zintegrowane z pakietem Office. Dzięki temu dostępna jest korekta polskich tekstów.

Do budowania niektórych elementów stron WWW, takich jak tabele, formularze, ramki czy sekcje skryptowe, wykorzystywane są generatory kodu. Wystarczy tylko wypełnić właściwe pola zamieszczone w formularzu kreatora, aby ten przedstawił listę poleceń w języku HTML.

Po wskazaniu internetowego odsyłacza i naciśnięciu prawego klawisza myszy dostępne jest menu kontekstowe pozwalające szybko sprawdzić, jakie parametry ma wybrany znacznik lub – jeśli jest to konieczne – zmodyfikować jego właściwości. Natomiast w sytuacji, w któreji kursor nie wskazuje żadnego konkretnego elementu, edycji poddany zostanie pierwszy poprzedzający go odsyłacz.

kreatory ułatwiają Kreator znacznie przyspiesza formatowanie dużych tabel

Korzystając z funkcji dostępnych w menu można utworzyć zakładki ułatwiające nawigację po dokumencie. Jest to przydatne podczas pracy nad większymi serwisami. Natomiast usunięcie raz skonstruowanych zakładek nie jest, niestety, prostą operacją.

Pogrupowane tematycznie paski narzędzi spełniają funkcję zbliżoną do generatora kodu. Udostępniają one funkcje formatowania tekstu, formularzy, tabel i ramek. Rzecz jasna, liczba i położenie pasków (oraz zawartość jednego z nich) może być dowolnie zmieniana w zależności od potrzeb i wymagań projektanta.

Dla tych użytkowników programu, którzy w czasie pracy wolą wykorzystywać klawiaturę, również przewidziano kilka ułatwień. Należy do nich rozwijalna lista atrybutów aktywnego znacznika oraz kontekstowy system podpowiedzi ułatwiający dobór atrybutów.

Dla bardziej zaawansowanych webmasterów dedykowane są narzędzia wspomagające konstruowanie stron na bazie stylów (CSS), służące tworzeniu kanałów informacyjnych (CDF) oraz ułatwiające pisanie skryptów języków Visual Basic i Java.

Rozbudowane zostały mechanizmy konwersji znaków, wyszukiwania i zamiany tekstu. Pozwalają one szybko wprowadzić poprawki we wszystkich plikach zawartych w projekcie lub w określonym katalogu.

Jednak Pajączek to nie tylko edytor języka HTML. Prezentacji skonstruowanej strony WWW poświęcono nie mniejszą uwagę niż jej tworzeniu. Do sprawdzenia, jaki wygląd będzie miała witryna internetowa służy wbudowana przeglądarka oraz moduł weryfikacji zamieszczonych na stronach odnośników. Brakuje tylko validatora – modułu kontrolującego pod względem formalnym zgodność opisu strony ze standardem języka HTML.

w skrócie
Pajączek 2000 PRO
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM; Windows 9x; ok. 5 MB na dysku
plus obsługa standardu IS0 8859-2
plus możliwość wykorzystania polskiego słownika do sprawdzenia pisowni wyrazów
plus generatory fragmentów kodu
plus wbudowany kurs języka HTML
minus brak validatora
minus błędy przy kolorowaniu bardziej skomplikowanego kodu w VBScript
Producent: Cream Software, Myślenice http://www.creamsoft.com/
Rejestracja: 79 zł

Oprócz tego aplikacja wyposażona jest w przeglądarkę plików graficznych ułatwiającą podgląd obrazków zapisanych w formacie JPG, GIF lub PNG. Natomiast za pomocą wbudowanego do Pajączka klienta FTP gotowa strona internetowa zostaje przesłana na serwer WWW.

Możliwość umieszczania w menu głównym odnośników do zewnętrznych aplikacji tworzy przyjazne dla użytkownika środowisko pracy. Co prawda, niektórych opcji brakuje, inne zaś są nadmiernie rozbudowane. Jednak Pajączek to bez wątpienia jeden z lepiej przemyślanych i napisanych tekstowych edytorów języka HTML dostępnych na naszym rynku.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News