NT bez hamulców

Windows NT jest zdecydowanie stabilniejszy od swych braci z rodziny 9x, jednak i on wymaga tuningu, by osiągnąć pełną wydajność. Dodatkowo, podobnie jak „mniejsi bracia”, z czasem obrasta zbędnymi bibliotekami i elementami pozostałymi po skasowanych aplikacjach, które skutecznie spowalniają jego działanie.

Od czasu gdy na rynku pojawiła się wersja 4.0 Windows NT, interfejsem graficznym do złudzenia przypominająca Windows 9x, coraz więcej użytkowników decyduje się na ten system. Jego główną zaletą jest większa stabilność oraz mechanizmy pozwalające na uzyskanie większej wydajności i rzeczywistej wielozadaniowości. Na korzyść Windows NT przemawia również system kont użytkowników „z prawdziwego zdarzenia”, a także lepszy niż FAT system plików NTFS.

System NT ma natomiast bardzo niewiele słabych stron. Jeśli korzystamy z typowego peceta, nie powinniśmy martwić się mniejszą dostępnością sterowników. Ten niegdyś często wspominany mankament stracił zupełnie na aktualności, gdyż dla niemal każdej karty graficznej lub dźwiękowej dostępne są odpowiednie sterowniki.

Info
InternetWindows-NT.com: http://www.windows-nt.com/
NT Resources: http://www.camosun.bc.ca/~cst96027/ntresources.htm/
Beverly Hills Software:
http://www.bhs.com/
Magazyn NT Magazine: http://www.winntmag.com/
MS Windows NT Sites: http://www.indirect.com/, http://www/ceridgac/ntsite.html/
Polskie FAQ Windows NT: http://nt.faq.net.pl/, http://nt5.faq.net.pl/, #mamy to na chip-cd 2/99Na dołączonym do tego numeru CHIP-a CD-ROM-ie w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Windows NT znajdują się dodatkowe materiały do tekstu oraz filmy ilustrujące niektóre przedstawione porady.

Pewną niedogodnością jest już tylko nieco niższa wydajność Windows NT, ale jest to cena, którą płacimy za stabilność i mechanizmy konfiguracyjne systemu. Prawdziwy lwi pazur NT pokazuje dopiero w przypadku wielowątkowych aplikacji uruchamianych na wieloprocesorowym komputerze – użytkownicy Windows 9x o takiej wydajności mogą jedynie pomarzyć. Możliwe jest jednak zwiększenie szybkości pracy aplikacji jednowątkowych czy 16-bitowych. Mimo pozornego podobieństwa między omawianymi systemami okienkowymi Windows NT oferuje wiele parametrów i opcji konfiguracyjnych, których brakuje w Windows 9x.