Powrót standardu

W CHIP-Labie przetestowano 23 płyty główne z gniezdem Socket-7

Decyzja o porzuceniu przez Intela technologii Socket-7 zapadła głównie z przyczyn marketingowych. Nie spodziewano się wówczas, że niechciane dziecko zyska nowych rodziców i po modyfikacjach tak długo utrzyma się na rynku.

Kupując w sklepie zestaw komputerowy (wyłączając tzw. składaki) zazwyczaj nie ma się wpływu na pochodzenie i markę komponentów. Jednak w trakcie późniejszej rozbudowy warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej do potrzeb płyty głównej – jednego z najważniejszych (jeśli nie najważniejszego) elementów komputera.

Przestarzała już, wydawałoby się, technologia Socket-7 nie powinna była wytrzymać próby czasu i po przejściu Intela na standard Slot-1 – odejść w zapomnienie. Rynek zdecydował jednak inaczej. Zbyt wielu producentów procesorów (AMD, IBM/Cyrix, a także inne początkujące dopiero na tym polu firmy) było zaangażowanych w tworzenie chipów zgodnych ze wspomnianą specyfikacją, by z ich produkcji natychmiast rezygnować. Z drugiej strony wiadomo było, że rozwiązania technologiczne przewidziane we wspomnianym standardzie stały się niewystarczające. Wyższe częstotliwości taktowania procesora wymagały wykorzystywania niższego napięcia zasilania (w celu zmniejszenia poboru mocy) – z tym producenci płyt głównych mogli sobie poradzić, umieszczając odpowiednie przetworniki. Jednak zarówno wykorzystanie magistrali 100 MHz, jak i wsparcie dla szybkiej szyny graficznej AGP wykraczało poza możliwości stosowanego wówczas powszechnie chipsetu Intel Triton 430TX, tudzież jego odpowiedników. Podjęte zostały konieczne prace, w efekcie czego standard doczekał się modyfikacji, nie opisano ich jednakże w klarownej dokumentacji. „Specyfikacja” Super Socket-7 istnieje więc jedynie pod postacią umowy pomiędzy twórcami procesorów, chipsetów i płyt głównych – to jednak zdaje się w zupełności wystarczać.

Info
Internet:Strony producentów chipsetów:
VIA Technologies: http://www.via.com.tw/
Acer Laboratories: http://www.ali.com.tw/
Silicon Integrated Systems: http://www.sis.com.tw/

Strony dotyczące procesorów:
http://www.intel.pl/
http://www.amd.com/
http://www.idt.com/
http://www.cyrix.com/
http://amd.strefa.com/

Strony z informacjami o płytach głównych:
http://www.tomshardware.com/
http://www.ping.be/bios
http://www.venus.it/homes/spumador/driver.htm
http://www.motherboards.org/
http://www.x86.org/

mamy to na chip-cd 2/99Dodatkowe materiały do tekstu znajdują się na dołączonym do tego numeru CD-ROM-ie w dziale CHIPLab | Płyty główne

Po porzuceniu przez Intela wspomnianej technologii znalazło się pole do popisu dla innych producentów chipsetów, co zaowocowało pojawieniem się nowych rozwiązań. Trzy z nich (VIA Apollo III, SiS 5591/5595 oraz Ali Aladdin V) są najbardziej zaawansowane technologicznie i wykorzystuje się je w obecnie wytwarzanych płytach głównych, spośród których w laboratorium CHIP-a przetestowano 23 modele.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.