Skanujmy wspomnienia

V uego ScanBrisa 610P firmy Acer to stacjonarny skaner jednoprzebiegowy komunikujący się przez port równoległy (ECP lub EPP). Maksymalna rozdzielczość optyczna urządzenia wynosi 600×1200 dpi, interpolowana zaś – 9600×9600 dpi. Z tyłu skanera umieszczono dwa gniazda równoległe umożliwiające podłączenie drukarki. Na przednim panelu znajduje się zielona kontrolka informująca o aktualnym stanie urządzenia, natomiast z boku wyłącznik zasilania. Całość jest zamknięta w standardowej płaskiej obudowie z odchylaną do tyłu pokrywą.

Dzięki zastosowaniu dobrego sterownika TWAIN Vuego nie stwarza żadnych problemów w trakcie pracy. Można regulować wielkość skanowanego obszaru, kontrast, jasność, rozdzielczość itp. Sterownik dysponuje również możliwością włączenia filtrów descreen, sharpness oraz invert. Producent nie zapomniał też o tak ważnej funkcji jak regulacja gamma monitora, co umożliwia dokładne zgranie kolorów widzianych na monitorze z barwami skanowanymi. Dostępna jest też opcja, która pozwala na szybkie skanowanie.

Vuego ScanBrisa 610P w rozdzielczościach 300 i 600 dpi w porównaniu z Trust Easy Scan 9600 pracował dość wolno, w niższych – wyniki były porównywalne z innymi urządzeniami komunikującymi się przez port równoległy. Podczas skanowania martwej natury kolory zostały wiernie odzwierciedlone. Pewne problemy pojawiły się przy skanowaniu wzorca IT8 AGFY, skaner nie rozróżnił wszystkich kolorów. Natomiast te, które ukazały się na monitorze, były wiernie odwzrowane. Dobrze wypadł test szarości: na 64 odcienie udało się rozróżnić 51, co daje 80%sprawności.

w skrócie
Acer Vuego ScanBrisa 610P
Maksymalna rozdzielczość: optyczna – 600×1200 dpi interpolowana – 9600×9600
Kodowanie: kolorów – 24 bity odcienie szarości – 10 bitów
Złącze: LPT
Skanowanie: jednoprzebiegowe
Tryby pracy: kolor, odcienie szarości, czarno-biały, kreskowy
Wbudowane filtry: sharpen, descreen, invert
Sterowniki: Windows 3.1x/9x/NT
Cena: 585 zł
Gwarancja: 1 rok
plus wbudowane filtry
plus łatwość obsługi
minus krótki kabel równoległy
minus długi czas skanowania
Producent: Acer, Tajwan http://www.api.com.tw/
Dostarczył: Joy Computer, Kraków tel.: (0-12) 413 25 22, faks: 412 63 37 e-mail: [email protected], http://www.joy.krakow.pl/

Wraz ze skanerem otrzymujemy przewód umożliwiający podłączenie do komputera, zasilacz oraz oprogramowanie iPhoto Plus 4 oraz TextBridge Classic 3.0. Pierwszy program jest przeznaczony do skanowania i obróbki gotowego obrazu. TextBridge to prosta aplikacja OCR, rozpoznająca zeskanowany tekst, nie potrafiąca jednakże odczytać polskich znaków. W instrukcji zabrakło danych technicznych urządzenia, a dokumentacja w języku angielskim może sprawić kłopot mniej zaawansowanym użytkownikom.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News