Tajemnicze rozmowy przeglądarki

Dla wielu z nas nie ma żadnego znaczenia, w jaki sposób przeglądarka WWW porozumiewa się z serwerem – najważniejsze, że na ekranie pojawiają się kolorowe strony. Jednak odrobina wiedzy na temat procesów zachodzących za kulisami może okazać się interesująca nie tylko dla programistów.

Jedną z podstaw światowej pajęczyny World Wide Web jest Hypertext Transfer Protocol (w skrócie HTTP). Protokół HTTP definiuje sposób komunikacji pomiędzy przeglądarkami i serwerami WWW oraz troszczy się o to, by dokumenty HTML, grafiki, aplety Javy, kontrolki ActiveX i inne elementy WWW zostały poprawnie przedstawione na ekranie. Proces wymiany danych zawsze inicjowany jest przez przeglądarkę, która zestawia połączenie z wybranym serwerem, a następnie wysyła do niego tzw. zapytanie HTTP. Serwer analizuje zapytanie i przez zestawione uprzednio połączenie wysyła odpowiedź HTTP. Odpowiedzią taką może być dokument HTML żądany przez przeglądarkę lub na przykład plik graficzny.

Info
mamy to na chip-cd 2/99Na dołączonej do tego numeru CHIP-a płycie CD-ROM w dziale CHIP-offline | Internet | Protokoły internetowe znajdują się dodatkowe materiały do tekstu

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News