Uniwersalne studio DTP

Kiedy mówimy: skład, myślimy: komputerowy. Kiedy mówimy: DTP, myślimy: Quark, Pagemaker, Ventura. Tymczasem koszalińska firma 3N zachęca nas do pomyślenia: Kombi .

Kombi to polski program do komputerowego składu stron. Poza edycją tekstu pozwala na tworzenie grafiki rastrowej i wektorowej, zawiera też sporo pożytecznych narzędzi pomocniczych.

Filozofia obsługi przypomina po trosze każdy z obecnych na rynku programów, najbardziej jednak chyba Pagemakera i Calamusa. Ekran roboczy został podzielony na dość skromne menu główne, bardzo rozbudowany zestaw ikon oraz pole, w którym znajduje się dokument. Istnieje możliwość otworzenia okien z dodatkowymi zestawami opcji przypisanymi poszczególnym trybom pracy (np. edycja tekstu, tworzenie kształtów itp). Wybór opcji polega głównie na klikaniu na odpowiednich ikonach, choć oczywiście program oferuje mnóstwo skrótów klawiaturowych. Część z nich „zaszyto” na stałe, inne można zdefiniować samemu. Predefiniowane skróty nie pasują, niestety, do nieformalnego standardu, jaki obowiązuje w świecie „detepowców” (zwłaszcza do zestawu kombinacji [Ctrl]+[litera]).

Praca z programem jest dość prosta, chociaż spora część możliwych do wykonania operacji wymaga dobrego opanowania interfejsu i częściowego choćby wczucia się w sposób myślenia twórców pakietu. Należy oczywiście pamiętać, w którym akurat trybie pracujemy i zwracać uwagę na to, by np. przed przesunięciem ramki wybrać odpowiedni rodzaj kursora.

Kombi pozwala na używanie ciekawych efektów na tworzonych stronach możliwość kombinowania

Tworzenie layoutu strony polega – jakżeby inaczej – na rozmieszczaniu na niej ramek zawierających tekst oraz elementy graficzne. Po umieszczeniu na stronie ramki określonego typu przeprowadzana jest edycja jej zawartości. Do ramki można zaimportować pliki zawierające teksty bądź grafiki wektorowe i bitmapy zapisane w większości popularnych formatów.

Ciekawe możliwości otwierają się przed tymi, którzy pracują nad tekstem artystycznym. Po zaimportowaniu lub wpisaniu tekstu do ramy można przede wszystkim dokonać jego edycji i korekty. Służy do tego osobny edytor. Pozwala on ustawić opcje dzielenia wyrazów oraz wprowadzić zmiany do używanych słowników. Następnie, po uruchomieniu modułu tekstowego, każdy akapit możemy sformatować, dobierając interlinię, kerning, rodzaj, wielkość i atrybuty kroju czcionki, rozmiar wcięć akapitowych oraz inne parametry. Gotowy tekst można teraz potraktować prawie jak grafikę wektorową, czyli pochylić go, obrócić, przeskalować, a nawet opisać na własnoręcznie zdefiniowanej krzywej. Ramki tekstowe dają się łączyć w łańcuch, co pozwala na przelewanie tekstu między nimi.

W celu zaimportowania grafiki wektorowej lub bitmapy należy skorzystać z ramek innego typu. Program pozwala na takie dobranie ich rozmiarów, aby obrazki nie musiały być skalowane. Grafiki wektorowe mogą zawierać ponad 16 tysięcy węzłów, co wystarczy do większości zastosowań. Oczywiście, skalowanie jest możliwe w każdej chwili, podobnie jak wprowadzenie efektów graficznych. Osobny moduł pozwala generować rastry, inny zaś kody kreskowe w kilku popularnych standardach. W pakiecie znajduje się też eksplorator baz grafik oraz zestaw 1300 obrazków.

podpowiedzi w postaci sekwencji wideo Sekwencje wideo ułatwiają zrozumienie zasad obsługi programu

Istotnym mankamentem programu jest fakt, że choć można konstruować obrazki o nieregularnych kształtach, nie da się oblewać tekstem ramek z grafiką. Pojawiają się więc spore trudności przy tworzeniu atrakcyjnych projektów. Należy wówczas użyć wielu ramek tekstowych położonych wokół grafiki. Ponieważ jednak program niezbyt szybko odświeża ekran podczas operacji na tekstach, taki sposób pracy zadowoli tylko najwytrwalszych.

Gotowe strony dają się powielać i modyfikować, co pozwala tworzyć dokumenty wielostronicowe. Nie ma natomiast możliwości „zaczytania” projektów złożonych w innych programach DTP.

Bardzo rozbudowano moduł Pomocy, który poza zwykłymi podpowiedziami oferuje zestaw porad dla początkujących. Wybranie dowolnej ikony w menu głównym powoduje otwarcie okna z poradą dotyczącą tej opcji; po zaznaczeniu podpowiedzi jako „przeczytanej” nie pojawi się ona więcej przy klikaniu na ikonie. Uzupełnieniem porad tekstowych jest bogaty zbiór filmów instruktażowych, które można odtworzyć z poziomu okna z poradą. Niestety, czasami lektor odzywa się zbyt rzadko – po początkowej zapowiedzi „A teraz pokażemy, jak zrobić to i owo” widzimy, jak w zupełnej ciszy i bardzo szybko ktoś wykonuje na tekście czy grafikach jakieś zawiłe operacje. Efekt tychże jest znakomity, ale zrozumienie u „kursanta” niewielkie.

w skrócie
Kombi 2.01
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x/NT; ok. 25 MB na dysku
plus duża liczba funkcji i narzędzi
plus rozbudowana Pomoc
plus dobry moduł edycji tekstu, słownika i dzielenia wyrazów
plus korzystna cena
minus skomplikowana obsługa
Producent: 3N, Koszalin, tel./faks: (0-94) 341 75 96
Cena: 550 zł

Kombi pozwala na robienie czarno-białych lub barwnych wydruków wykonanych prac; może też, posługując się językiem HPGL, obsługiwać plotery tnące. Program posiada też opcję separowania wydruków do triady drukarskiej oraz kolorów dodatkowych. Obszar zastosowania Kombi to w zasadzie prace półprofesjonalne, ale trzeba przyznać, że w tej właśnie dziedzinie jego możliwości są całkiem spore.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News