Zagraj to sam

Dzisiejsza muzyka często powstaje dzięki syntezatorom, samplerom i komputerom. Pecet w domu nie jest już rzadkością i prawie każdy może spróbować spożytkować jego możliwości w celu wykazania się swoim muzycznym talentem.

W poprzednim numerze zamieściliśmy artykuł zawierający wskazówki, jak nagrać utwór muzyczny, używając karty dźwiękowej i klawiatury MIDI. Komponowanie muzyki w formacie MIDI nie pozwala jednak na pełne wykorzystanie naszego potencjału twórczego. Muzyka elektroniczna może być co prawda interesująca, ale wokal i „prawdziwe” instrumenty, takie jak gitara elektryczna lub perkusja, na pewno wniosą do niej więcej życia i ekspresji.

Jeśli opanowaliśmy już tajniki tworzenia i edycji ścieżek za pomocą edytora MIDI, to warto poznać szczegóły dotyczące obróbki dźwięku przy użyciu edytora plików zapisanych w formacie WAVE.

Jak nagrać własną płytę? Czy potrzebne jest studio, mikser i profesjonalny sprzęt? Wcale nie. Aby uzyskać zadowalające wyniki, wystarczy komputer PC z prostą kartą dźwiękową, sekwencer MIDI oraz edytor plików WAVE. Taki zestaw umożliwia amatorską rejestrację dźwięku oraz jego produkcję i nagranie.

Będziemy się nadal posługiwać

Cakewalkiem — edytorem umożliwiającym dołączanie plików audio do muzyki MIDI. Wykorzystamy jednak także nowe narzędzie – shareware’owy program Cool Edit .

Info
Internet

Cakewalk: http://www.cakewalk.com/
Cool Edit: http://www.syntrillium.com/
Firma Creative Labs: http://www.creativelabs.com/

mamy to na chip-cd 2/99Na CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Edytory audio można znaleźć dodatkowe materiały do tekstu, w tym filmy prezentujące wykorzystanie funkcji programów Cakewalk i Cool Edit.

Piosenka nagrana z użyciem tych dwóch programów będzie co prawda brzmieć wyraźnie gorzej, niż gdyby została zarejestrowana w profesjonalnym studiu, ale dla naszych potrzeb jej jakość powinna być wystarczająca. W ten sposób możemy urzeczywistnić hasło reklamowe jednej z firm produkujących nagrywarki kompaktów: „Nagrałem już 16 płyt – teraz uczę się grać”.