Znów Czerwony Kapturek

Krótki test nowej dystrybucji Linuxa

Duża popularność, jaką zdobyły produkty firmy Red Hat Software, dowodzi że użytkownikami Linuxa mogą być nie tylko wszystkowiedzący guru, którzy spędzają wiele czasu na przekopywaniu się przez stosy dokumentacji, ale również przeciętni użytkownicy, wychowani na systemach operacyjnych spod zupełnie innej gwiazdy. Do testów otrzymaliśmy najnowszą edycję Red Hat Linuxa w wersji 5.2 dla komputerów opartych na procesorach firmy Intel.

Pudełko zawiera podręcznik instalacji, trzy kompakty oraz dyskietkę startową. Pierwszy krążek zapisany jest w standardzie El-Torito, dzięki czemu posiadacze nowszej generacji komputerów mogą zainstalować Linuxa wykorzystując opcję bootowania systemu z płyty CD–ROM. Właściciele starszego sprzętu muszą skorzystać z dołączonej dyskietki.

W pakiecie znajduje się między innymi edytor tekstu Corel WordPerfect wordpefrect za darmo

Pierwszą nowość w stosunku do poprzednich edycji Red Hata zauważamy już podczas instalacji systemu. Producent pogrupował jego komponenty i zaproponował dwie typowe konfiguracje oprogramowania: dla stacji roboczych (workstation) i serwerów sieciowych (server). Pierwsza grupa zawiera takie aplikacje, jak emulatory DOS-a, programy multimedialne, narzędzia do obróbki grafiki. Na drugą składają się programy oferujące różne usługi sieciowe: serwery WWW, DNS, news itp. Wybierając jedną z powyższych konfiguracji, decydujemy się również na specyficzny dla danego typu podział dysku twardego na partycje.

W przypadku stacji roboczej instalator przeznacza 32 MB na partycję wymiany (Swap) i 16 MB na partycję z katalogiem /boot, w którym zapisane jest jądro systemu. Reszta wolnego miejsca na dysku przeznaczona jest dla partycji z katalogiem głównym (/), zawierającym wszystkie dane i aplikacje. W przypadku instalacji typu serwer partycja wymiany zostaje zwiększona do 64 MB oraz dodatkowo wydzielane jest na osobnych partycjach po 256 MB dla katalogów /home, /usr i /var. Znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo od-zyskania danych w razie awarii systemu. Jeżeli zdecydujemy się na instalację jednego z powyższych typów konfiguracji, ingerencja użytkownika ogranicza się jedynie do wykonywania poleceń instalatora. Dla tych, którzy samodzielnie chcą określić wielkość partycji, pozostawiono opcję Custom .

Tradycyjnie wersja instalacyjna zawiera uaktualnione komponenty systemu, np. jądro 2.0.36 pre7, serwer WWW Apache 1.3.3, GIMP 1.0. Właścicieli nietypowych kart muzycznych z pewnością ucieszy rozszerzenie możliwości programu sndconfig. Aplikacja ta poprawnie konfiguruje teraz karty nie tylko z rodziny Sound Blaster, ale również niektóre „egzotyczne” modele, takie jak Advance Logic czy też Turtle Beach.

nowy menedżer okienRed Hat Linux zyskał Window Makera – nowego menedżera okien

Nowością tej edycji Red Hata jest menedżer X Window – Window Maker ,oferujący interesujący interfejs graficzny.

Producent zapewnia, że wszystkie aplikacje gotowe są do współpracy z jądrem systemu w wersji 2.2.x. Jego premiera jest zapowiadana od dłuższego czasu.

Drugi kompakt zawiera kody źródłowe wszystkich programów składających się na dystrybucję. Jest to gratka dla tych, którzy lubią grzebać w systemie i wprowadzać własne usprawnienia lub usuwać dostrzeżone błędy.

Jednak prawdziwe rodzynki znajdują się na trzeciej płycie. Zawarto na niej ponad 40 komercyjnych aplikacji w wersjach pełnych, demonstracyjnych i ograniczonych czasowo dla różnych grup użytkowników. Do dyspozycji mamy narzędzia dla inżynierów i projektantów baz danych i aplikacji: serwer SQL firmy Sybase, system CAD VariCAD, optymalizator kodu języka C – KAI. Administratorów sieci komputerowych z pewnością zainteresuje pakiet do tworzenia kopii bezpieczeństwa danych Alexandria, Corporate Web Mail – umożliwiający odczytywanie i wysyłanie poczty elektronicznej za pomocą serwisu WWW oraz program Regulus, monitorujący ruch w Sieci. Nie zapomniano również o użytkownikach domowych. Na płycie znajduje się edytor tekstu Corel Word Perfect, pakiet biurowy Applixware, arkusz kalkulacyjny XessLite, a także program z gatunku PIM – 321contact.

w skrócie
Red Hat Linux 5.2
Wymagania: PC 386; 16 MB RAM; napęd CD-ROM; ok. 120 MB na dysku
plusłatwa instalacja
plusstabilna praca
plusdołączona duża liczba różnego rodzaju programów
minusbrak polskiej wersji
Producent: Red Hat Software, USA, http://www.redhat.com/
Dostarczył: Gambit, Kraków, tel./faks: (0-12) 421 59 11, e-mail: [email protected], http://www.gambit.krakow.pl/
Cena: 260 zł

Kolejną edycją dystrybucji firma Red Hat Software potwierdziła swoją pionierską rolę w rozwoju Linuxa. Cieszy fakt, że Linuxem zaczęli interesować się poważni producenci oprogramowania, o czym świadczy zawartość trzeciego krążka. Należy pamiętać, że system operacyjny bez dobrej jakości aplikacji nie ma szans na przebicie się na rynku.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.