Bezbłędnie jak maszyna

Tańszą i mniej stresującą alternatywą dla Type 98 (CHIP 11/98) jest shareware’owa Maszynistka autorstwa Macieja Szewczuka. Ascetyczny wygląd i brak multimedialnych bajerów rekompensuje niska opłata rejestracyjna i niewielkie wymagania sprzętowe.

Program zawiera 35 lekcji podzielonych na trzy poziomy zaawansowania. Pierwsza lekcja uczy ułożenia palców na klawiaturze i umożliwia przećwiczenie ośmiu klawiszy bazowych. Następne dokładają kolejne litery, informując we wstępie o tym, którymi palcami należy do nich sięgać. Kurs kończy się pisaniem wyrazów i zdań. Choć ocena ćwiczeń uwzględnia także szybkość wprowadzania tekstu, to program rozsądnie przypomina, że najważniejsze jest unikanie błędów.

Maszynistka zawiera zestaw 35 lekcji o różnym poziomie trudności ćwiczenia czynią mistrza

Maszynistka uczy nie tylko pisania szybkiego, ale i ergonomicznego. Zamiast naciągać sobie ścięgna, usiłując jednocześnie małym palcem prawej ręki wcisnąć [Shift], a kciukiem „y”, trzeba korzystać z obu dłoni. Unika się dzięki temu złych nawyków, które mogą prowadzić do chorób stawów. Niestety, program zmusza do korzystania z lewego klawisza [Alt] dla uzyskania polskich „ogonków”, co jest niezgodne ze standardem Windows. Osoby, które dzięki Maszynistce nabędą biegłości w pisaniu, będą musiały korzystać z nakładek definiujących układ polskich znaków na klawiaturze, jeśli chcą pracować z najpopularniejszym systemem operacyjnym.

w skrócie
mamy to na chip-cd 3/99Maszynistka 1.0
mamy ten program w bbs-ieWymagania: PC XT; 640 KB RAM; karta graficzna Hercules lub VGA; DOS 3.30; ok. 90 KB na dysku
plus niska opłata rejestracyjna
plus bardzo rozbudowane ćwiczenia dla początkujących
plus precyzyjne porady dotyczące ergonomii pisania
minus wymuszanie uzyskiwania polskich liter z lewym klawiszem [Alt]
minus niewielka liczba ćwiczeń dla zaawansowanych
Producent: Maciej Szewczuk, Kraków, e-mail: [email protected], http://kki.net.pl/~szewczuk/www.kliknij.tu/
Rejestracja: 2 USD (użytkownicy indywidualni); 20 USD (instytucje)

Niezarejestrowana wersja programu jest w pełni funkcjonalna. O uiszczeniu niewielkiej opłaty przypomina pojawiający się zaraz po uruchomieniu fragment pamiętnika, opowiadający o wspaniałym wpływie tego programu na karierę biurową. Wszyscy, którzy zarejestrują Maszynistkę, zostaną pozbawieni tej rozrywki.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News