FAT i konkurencja

System plików jest newralgicznym punktem systemu operacyjnego - opis FAT-u i innych systemów

Najmniej widoczną – i przez to zapewne dla wielu najbardziej tajemniczą – częścią systemu operacyjnego, decydującą notabene w dużym stopniu o szybkości pracy komputera i bezpieczeństwie danych w nim przechowywanych, jest system plików.

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia, także w tym przypadku powstało na świecie kilka zupełnie odmiennych rozwiązań systemu plików, różniących się między sobą funkcjonalnością i wydajnością. Pierwszy komputer PC zaprezentowany w 1981 roku przez firmę IBM wyposażony był w 16-bitowy procesor Intel 8088 oraz dwa napędy dyskietek służących jako jedyny nośnik danych. Całą maszyną zarządzał system operacyjny MS–DOS. Produkt pracował z systemem plików FAT. Firma IBM opracowała nieco później własny, znacznie bardziej zaawansowany system plików – HPFS – który znalazł zastosowanie w systemie operacyjnym OS/2. Mniej więcej w tym samym czasie w firmie Microsoft trwały również prace nad o wiele bardziej zaawansowaym technologicznie od DOS-a projektem systemu operacyjnego Windows NT. Opracowano do niego zupełnie inny, w założeniu (i – jak się okazało – także w praktyce) doskonalszy system plików. NTFS, bo o nim mowa, zawierał wiele zaawansowanych funkcji, których nie miał FAT ani wczesne wersje HPFS. Należały do nich między innymi: obsługa dużych dysków oraz system zabezpieczeń dostępu do danych.

Info
Internet:http://whatis.com/ntfs.htm
http://www.winntmag.com/magazine/
http://premium.microsoft.com/msdn/library/winresource/dnwinnt/f1d/d1e/s8393.htm
http://hotel.prosa.dk/~tsj/os2/os2hpfs.shtml
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.