Jak sardynki w puszce

Djvu to nowy format graficzny, dzięki któremu strony WWW mogą stać się nieco lżejsze...

Zanim w przeglądarce pojawi się strona WWW przeładowana obrazkami, upływa dużo cennego czasu. Nowy format graficzny, opracowany w laboratoriach firmy AT&T, może zapewnić rozsądy rozmiar grafik dołączonych do dokumentu.

To właśnie atrakcyjne ilustracje sprawiają, że WWW jest tak interesujące dla użytkowników. Niestety, elementy graficzne mają pewną wadę – często niosą one więcej informacji niż tekst, ale zajmują dużo więcej miejsca. Sytuacja ta dotyczy zwłaszcza zdjęć, które, aby były czytelne, zwykle muszą być przechowywane w większej rozdzielczości i z większą liczbą kolorów niż inne grafiki. Biorąc pod uwagę przepustowość Sieci, takie elementy graficzne – nawet zapisane w formacie JPEG, który pozwala na spore ich skompresowanie, w większości przypadków nie mogą być wykorzystywane w serwisach WWW bez wcześniejszego poddania ich odpowiedniej obróbce. W rozwiązaniu tego problemu może pomóc nowy format graficzny, który nawet bardzo duże zdjęcia pozwala zapisać w plikach o całkiem rozsądnych rozmiarach. Technologia ta nosi nazwę Djvu (czytaj: „Deja vu”), a jej twórcą jest amerykański potentat telekomunikacyjny AT&T.

Info
Internet:Format Djvu:http://www.djvu.att.com/
Wtyczki:http://www.djvu.att.com/plugins/
Program konwertujący:http://www.djvu.att.com/compressor/
Biblioteka netpbm: #
Image Magic:http://www.wizards.dupont.com/cristy/ImageMagick.html
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.