kurs przygotowawczy + zestawtestów praktycznych – Prywatny egzaminator

Wśród bogatej oferty rozmaitych programów służących do nauki języka angielskiego brakuje narzędzi pozwalających na kompleksowe, wszechstronne i obiektywne sprawdzenie własnych umiejętności językowych. Jednym z wyjątków jest The Heinemann TOEFL, wydany w serii LANGMaster. Co prawda w tym wypadku chodzi o wcale niemały stopień zaawansowania, ale przecież dopiero w takiej sytuacji można ze spokojnym sumieniem wpisać do kwestionariusza magiczną formułkę „fluent in English”.

Kurs The Heinemann TOEFL – sprawdź, czy jesteś już „fluent in English” toefl

Kurs oparty jest na materiale językowym, wymaganym podczas egzaminów sprawdzających u cudzoziemców stopień znajomości amerykańskiej odmiany angielszczyzny (Test of English as a Foreign Language). Ocenia opanowanie języka w stopniu wymaganym przy przyjęciu do szkół średnich i wyższych w Stanach Zjednoczonych. Zdany test uznawany jest w wielu krajach i często jest argumentem przemawiającym na korzyść starającego się o posadę. Także w Polsce łatwiej o zatrudnienie w zagranicznych korporacjach, jeśli w życiorysie (zwanym w „nowomowie” biznesu – curriculum vitae) pojawia się informacja o posiadaniu stosownego certyfikatu. Kurs obejmuje nie tylko praktyczne testy, ale również ćwiczenia pozwalające na oswojenie się z przebiegiem egzaminu. Pożytecznym dodatkiem jest też omówienie technik pomocnych w pokonaniu tego zadania, szczególnie zaś w umiejętnym „ogarnięciu” tekstów mówionych. Składa się z on dwóch części: podstawowej – przygotowawczej oraz uzupełniającej – praktycznej. Druga pozycja pomyślana jest jako podstawa dalszych ćwiczeń – samodzielnych lub pod kierunkiem nauczyciela.

Kurs Heinemann TOEFL jest pierwszorzędną pomocą naukową pozwalającą przygotować się do egzaminu TOEFL, nawet jeśli przygotowania te będą miały charakter czysto teoretyczny. Pokonanie testów końcowych można bezwzględnie uznać za zdanie prawdziwego egzaminu. Symulacja jest bardzo rzeczywista, włączając w to reżim czasowy. Zaraz po zakończeniu testu można obejrzeć wynik i zapoznać się z (ewentualnie!) popełnionymi błędami. W zależności od osiągniętych wyników dodatek o nazwie Intelligent Personal Planner ustala indywidualny program powtórek i pozwala skupić się na najsłabiej poznanych zagadnieniach. System jest w wystarczającym stopniu „inteligentny”, by wskazać na efektywny system utrwalania i weryfikacji wiedzy. Cechę tę należy uznać za jedną z najcenniejszych właściwości kursu, choć wymaga ona dyscypliny od korzystającego z tego rodzaju udogodnień. Po ułożeniu indywidualnego programu kursu części opanowane najsłabiej umieszczane są na pierwszym miejscu listy. Najważniejsze tematy są wyróżniane na czerwono. Jeśli w programie jest coś niejasnego, użytkownik zawsze może liczyć na pomoc Asystenta. Śledzi on wszelkie poczynania i podpowiada kolejne etapy testów i ćwiczeń. Ponadto ocenia odpowiedzi, pomaga pracować z indywidualnym programem kursu i podpowiada jak poradzić sobie z napotkanymi problemami.

pomoc asystenta Jeśli w obsłudze aplikacji jest coś niejasnego, użytkownik zawsze może liczyć na pomoc Asystenta

Ponieważ The Heinmann TOEFL jest programem przeznaczonym dla zaawansowanych w nauce angielskiego, zaopatrzono go w dość zgrzebny, aczkolwiek funkcjonalny interfejs. Początkowo ta prostota może razić, po pewnym czasie łatwo docenić zalety takiego rozwiązania. Po prostu sprzyja ono skupieniu i ułatwia koncentrację. Nierówna jest jakość nagrań dźwiękowych. Niektóre z nich są bardzo dobre, inne – dla odmiany – utraciły co nieco na czytelności. Poziom głośności waha się dość znacznie i zmusza użytkownika do zabawy w didżeja. Wadą dużego kalibru jest to, że producent nie zadbał o możliwość odinstalowania programu. Po włożeniu płyty do napędu bez pytania użytkownika o zgodę na dysk przenoszone są jakieś pliki w dużej liczbie (licznik „nakręcił” ponad 20 tysięcy(!), ale czego?) i odbywa się „aktualizacja” systemu. Mówiąc obrazowo – kurs amerykański, a film czeski – „Nikt nic nie wie”.

w skrócie
mamy to na chip-cd 3/99The Heinemann TOEFL
Język: angielski
Liczba CD: 1
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM, karta graficzna VGA, Windows 9x/NT; ok. 4 MB na dysku
plus doskonałe opracowanie materiału dydaktycznego
plus inteligentny system pomocy i kontroli postępów w nauce
minus nierówny poziom nagrań dźwiękowych
minus brak programu instalacyjnego
Producent: EPA LLC, USA http://www.epaonline.com/
Dostarczył: DD Komputery, Radom, tel./faks: (0-48) 360 80 91 e-mail: [email protected], http://www.epaonline.com/poland/
Cena: 379 zł

Naturalnym rozwinięciem zestawu mogłoby być uzupełnienie go słownikiem. Ten trzeba kupić oddzielnie. Choć tu i ówdzie można natknąć się na wzmianki o nim, nie wiadomo jednak, jak wygląda współpraca obu programów. Drobne mankamenty kursu nie przeszkadzają zupełnie w tym, by polecać zainteresowanym skorzystanie z The Heinemann TOEFL.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News