Na wszelki wypadek

W Laboratorium CHIP-a przetestowano urządzenia do archiwizowania danych

Paweł Leśniorowski
Marek Budny

Z pewnością wielu z nas przeżyło chwile grozy, gdy zawieszenie się systemu lub niespodziewane wyłączenie prądu powodowały utratę efektów pracy ostatnich godzin. Czy awarie zawsze muszą wiązać się z tak wielkim stresem?

Napędy taśmowe nieodparcie kojarzą się z magnetofonami kasetowymi, które stanowiły podstawowy nośnik danych w większości konfiguracji komputerów domowych lat osiemdziesiątych. Charakterystyczne cechy ówczesnych „streamerów” – mała wydajność i duża awaryjność – nie mają jednak nic wspólnego z profesjonalnymi urządzeniami taśmowymi. Ze względu na dużą pojemność oraz stosunkowo długą żywotność medium streamery są podstawowym narzędziem archiwizacji w sieciach i złożonych systemach komputerowych. Dostępne modele różnią się rodzajem taśmy oraz zastosowaną technologią zapisu. Wszystkie urządzenia archiwizujące cechuje wysoka jakość wykonania, gdyż muszą one zapewnić maksimum niezawodności w trakcie eksploatacji.

Info
Internet:

http://www.tandberg.com/
http://www.exabyte.com/
http://godot.tuniv.szczecin.pl/~mjaskula/tomi/pc/storage.html
http://pitows01.pitow.wroc.pl/home/yss/tio/tioind05.html
http://www.compaq.com.pl/products/servers/storage/index.html
http://www.ccns.krakow.pl/produkty/roboty/arintro.shtml

mamy to na chip-cd 3/99Dodatkowe materiały do tekstu znajdują się na dołączonym do tego numeru CD-ROM-ie w dziale CHIPLab | Urządzenia do backupu

W prostszych systemach stosuje się również inne rozwiązania, w tym m.in. napędy dysków magnetycznych i magnetooptycznych (MO) oraz nagrywarki płyt CD-R(W). W CHIP Lab przetestowano i oceniono 10 napędów taśmowych. Dla porównania zamieszczono także rezultaty testów urządzeń dyskowych, mogących być alternatywą w prostszych systemach komputerowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.