Polonez z prysiudami

Krótki test nieudanej próby multimedialnego podręcznika do języka polskiego

Mający ułatwiać uczniom szkół podstawowych i średnich naukę języka polskiego program Polonez składa się z sześciu modułów. Jeden z nich zawiera 310 reguł ortograficznych, następny jest liczącym 260 haseł słownikiem terminów literackich, inny uczy gramatycznego i logicznego rozbioru zdania, a dwa kolejne służą ćwiczeniu poprawnej pisowni. Ponadto dostępny jest edytor zawierający wzory różnych wypracowań.

Program nawet w podawanych przykładach roi się od błędów językowych podawane przykłady

Pełen rozmachu projekt nie idzie, niestety, w parze z poprawną chociażby realizacją. Poloneza charakteryzuje najdziwaczniejszy i najmniej funkcjonalny interfejs, jaki zdarzyło się nam kiedykolwiek widzieć. Na przykład wybór ćwiczenia ortograficznego następuje po naciśnięciu przycisku… „wyczyść”. Obsługi nie ułatwia instrukcja, której autorzy cały wysiłek poświęcili na zachwalanie programu.

Największą wadą Poloneza są jednak błędy merytoryczne. Od „byków” ortograficznych roi się w module zawierającym… reguły ortograficzne. Do tego dochodzi jeszcze błędna interpunkcja, np. konsekwentne oddzielanie przecinkiem podmiotu od orzeczenia. Hasła w słowniku terminów literackich są tak skrótowe, że niczego nie wyjaśniają, a czasem mogą sugerować mylne rozumienie pojęć.

Edytor ma dwa okna służące edycji tekstu, co umożliwiło np. zaimplementowanie tak absurdalnej funkcji jak przeniesienie całej zawartości z okna górnego do dolnego z jednoczesnym… skasowaniem tekstu z dolnego okna. Pod względem funkcjonalności Wordpad bije edytor z Poloneza na głowę – ten ostatni nie daje możliwości wyboru czcionki, a podkreślać i pogrubiać potrafi jedynie cały tekst.

w skrócie
Polonez. Język polski dla każdego
Liczba CD: 1
Wymagania: PC 486, 8 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, karta dźwiękowa, Windows 3.1x/9x
minusduża liczba błędów merytorycznych
minusdziwaczny i nieintuicyjny interfejs
minuskiepska instrukcja
Producent: MarkSoft, Warszawa tel. (0-22) 663 93 90 faks: 663 92 98 e-mail: [email protected], http://www.marksoft.com.pl/
Cena: 49 zł

W obecnej formie Polonez nie nadaje się niestety do niczego i zasłużyłby na „anty-tipa”, gdyby takie „trofeum” było przyznawane.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.