Treść i forma

Krótki test pakietu do zarządzania czcionkami wraz z pokaźną liczbą gotowych fontów

Obecnie niemal każdy może zostać twórcą mniej lub bardziej profesjonalnych wydawnictw. Wszystko to za sprawą mnogości dostępnych na rynku programów służących do edycji tekstów i przygotowania ich do druku. Niestety, narzędzia takie z reguły dysponują niezbyt obszernym zbiorem czcionek. Na szczęście wielu producentów oprogramowania oferuje płyty CD pełne fontów różnego kroju. Tak jest w przypadku firmy Techland, która zaprezentowała pakiet Font 98 PL .

Na płycie CD umieszczono zbiór 155 czcionek, także w wersji dla ATM czcionki na płycie

W zestawie umieszczono 155 krojów czcionek. Wszystkie zawierają, rzecz jasna, polskie znaki diakrytyczne. Każdy krój dostępny jest w znanej z Windows formie True Type (pliki TTF), jak również w formacie Adobe Type Managera (Postscript type 1 i type 3). Program instalujący czcionki w systemie Windows nie został chyba dobrze przemyślany – kopiuje on bez jakiegokolwiek ostrzeżenia wszystkie 155 plików TTF do folderu WINDOWSFONTS. Znaki można jednak łatwo rozpoznać (wszystkie nazwy rozpoczynają się od liter FL), jak również zainstalować poszczególne fonty „ręcznie”; informuje o tym dokumentacja programu. Adobe Type Manager z kolei jest wyposażony we własnego menedżera czcionek.

Lwia część instrukcji obsługi to wydruk próbek poszczególnych znaków. Jest to pomysł niewątpliwie dobry i pomocny w trakcie doboru plików do zainstalowania, przydałoby się jednak krótkie wprowadzenie i nieco lepszy opis procesu manualnego dodawania plików do folderu FONTS.

w skrócie
Font 98 PL
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x; ok. 30 MB na dysku
plusduży wybór czcionek
pluswyczerpująca instrukcja obsługi
minusniedoskonała procedura instalacyjna
Producent: Techland, Ostrów Wielkopolski, tel.: (0-62) 737 27 47, faks: 737 27 49, e-mail: [email protected], http://www.techlandsoft.com/
Cena: 79 zł

Znaki umieszczone na krążku CD-ROM ładnie prezentują się na ekranie i wydruku. Ich szeroki wybór oraz pogrupowanie tematyczne powoduje, że łatwo się nimi posługiwać i znaleźć odpowiednią do danego zastosowania czcionkę. Dlatego też zestaw 155 polskich fontów można z czystym sumieniem polecić nie tylko profesjonalistom, ale i zwykłym „zjadaczom chleba” – użytkownikom Worda czy innego edytora tekstu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.