Więcej niż stereo

DeskTop Theater 5.1

to w pełni zintegrowany system odtwarzania dźwięku przestrzennego, pracujący w standardzie Dolby Digital 5.1. Przeznaczony jest do zastosowań multimedialnych w sprzęcie PC. Zawiera wzmacniacz z wbudowanym dekoderem Dolby Digital (AC-3) i Dolby Surround, jak również komplet elegancko obudowanych głośników: po parze przednich i tylnych oraz jeden centralny subwoofer.

Wzmacniacz zamknięto w białej, zgrabnej obudowie. Na przednim panelu umieszczono potencjometry regulacji głośności wszystkich kanałów jednocześnie, głośnika centralnego, subwoofera oraz gałkę odpowiedzialną za intensywność efektu surround. W niektórych przypadkach możliwości regulacji oferowane przez urządzenie mogą okazać się niewystarczające. Podczas testów zdarzało się, że tylne głośniki odtwarzały dźwięk nieco ciszej od przednich i nie dało się tego problemu rozwiązać inaczej, jak tylko poprzez ustawienie ich bliżej słuchacza.

Istnieją trzy (przełączane na przednim panelu) tryby pracy: music, movie oraz stereo/fourpoint. Każdy z nich jest przeznaczony do innego rodzaju sygnału. Tryb pracy music wykorzystywany jest podczas słuchania utworów muzycznych. Urządzenie dobrze sobie radzi z „uprzestrzennianiem” dźwięku stereo, a nawet mono. Efekt 3D jest realistyczny i wyraźny.

Zdecydowanie ciekawsze rezultaty uzyskuje się przy włączonej opcji stereo/fourpoint i odtwarzaniu dźwięków generowanych przez gry. Dochodzące odgłosy są bardzo sugestywne i realistyczne, a programy te zyskują na atrakcyjności. Trzecia opcja –

movie — wykorzystuje możliwość dekodowania sygnału Dolby Digital (AC-3) ze ścieżek filmowych DVD, dostarczając tym samym wrażeń dźwiękowych znanych nam z kina lub z teatru.

w skrócie
DeskTop Theater 5.1
Wyposażenie: wzmacniacz/dekoder, głośniki satelitarne 4×5 W (65 Hz – 20 kHz), centralny – 15 W (150 Hz – 20 kHz), niskotonowy – 15 W (30 Hz – 150 Hz), zasilacz – 220V
Zniekształcenia harmoniczne (THD – Total Harmonic Distortion): 1%
Gwarancja: 2 lata
Cena: 1250 zł
plus realistyczny, plastyczny, przestrzenny dźwięk
plus dekodowanie Dolby Digital (AC-3)
plus długie kable łączące wzmacniacz z głośnikami
minus niedostateczna regulacja efektu surround
minus kompletny brak dokumentacji
Producent: Creative, Singapur http://www.cle.creaf.com/
Dostarczył: Cadena Systems, Swarzędz, tel.: (0-61) 817 30 22 faks: 817 30 50 e-mail: [email protected], http://www.cadena.com/

Aby uzyskać opisane powyżej efekty, zestaw musi współpracować z kartą dźwiękową obsługującą standard Dolby Digital 5.1. Oprogramowanie zazwyczaj dołączane do tego typu kart pozwala na dodatkowe przetwarzanie i pozycjonowanie przestrzenne dźwięku, dzięki czemu efekt końcowy jest jeszcze ciekawszy i bardziej realistyczny.

Niestety, DeskTop Theater 5.1 nie należy do tanich produktów – trzeba za niego dość dużo zapłacić. Szkoda, że producent zlekceważył istotną przecież kwestię dokumentacji. Brakuje opisu parametrów technicznych urządzenia. Potencjalny użytkownik będzie zmuszony domyślić się również, jak rozłożyć, rozstawić i podłączyć poszczególne elementy zestawu.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News