Zrób sobie makro

Użytkownicy Windows spoglądają z zazdrością na UNIX-a, którego skrypt powłoki ma prawie takie same możliwości, jak normalny program. Windows Scripting Host ma szansę zmienić tę sytuację.

Pliki wsadowe, relikty DOS-owej przeszłości komputerów osobistych, zostały już dawno ogłoszone martwym językiem. Mimo tego są używane nadal, gdyż idealnie nadają się do wykonywania drobnych zadań. Jednak dzieje się tak głównie dlatego, że Windows 95 nie zaoferował użytkownikom żadnego wbudowanego interpretera makropoleceń, jaki znamy na przykład z programów należących do pakietu Office. Jeśli chcemy zmodyfikować w jakikolwiek sposób pracę systemu, musimy odwoływać się do narzędzi innych producentów albo korzystać ze znanego nam interpretera DOS–owych plików.BAT.

Info
mamy to na chip-cd 3/99Na CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Windows Scripting Host znajdują się dodatkowe materiały do tekstu

Windows 98 oferuje użytkownikom mechanizm, który pozwala na uniknięcie tej paradoksalnej sytuacji. Nosi on nazwę Windows Scripting Host, w skrócie WSH (nie mylić z nową powłoką UNIX-a, o tej samej nazwie) i wchodzi w skład systemu. Główną zaletą Windows Scripting Host jest to, że przetwarzane przezeń programy mogą zostać napisane w różnych językach. Ponadto działa on nie tylko pod kontrolą Windows 98, ale także Windows NT, a po wykonaniu pewnych czynności i Windows 95.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News