AdRem Server Manager, AdRem Professional Utilities -Podrasować NetWare

Krótki test programu przeznaczonego do zarządzania sieciami lokalnymi

W CHIP-ie opisywaliśmy już program AdRem Server Manager (patrz nr 11/98), służący do zarządzania sieciami lokalnymi Novell NetWare. Firma AdRem nie spoczęła na laurach i dalej „robi swoje”. Kolejną wersję programu wzbogacono kilkoma nowymi, użytecznymi narzędziami.

Do aplikacji dodano trzy programy narzędziowe o wspólnej nazwie Server Tools. Pierwszy z nich –

AntiVirus — to program antywirusowy, który chroni przed modyfikacją pliki na dyskach sieciowych. W konfiguracji można określić, jakiego typu zbiory mają być chronione oraz utworzyć listę wyjątków. Administrator jest informowany o każdej próbie modyfikacji pliku, a każda akcja odnotowywana jest w dzienniku. Dzięki temu można skutecznie zwalczać „ogniska zapalne wirusów” w sieci. Wadą AntiVirusa jest to, że nie współpracuje on z klientem NetWare dla Mac OS firmy Apple. Stacje będące pod kontrolą tego systemu widzą wszystkie zasoby sieciowe, ale każda próba zapisu czy też odczytu z dysku sieciowego kończy się niepowodzeniem.

Za pomocą Console Extendera można skonstruować makro systemowe console extender

Każdy administrator musi wykonywać co jakiś czas te same czynności związane z utrzymaniem porządku na serwerze. Dzięki programom Events Scheduler oraz System Console Extender operacje te można zautomatyzować niemal całkowicie. Events Scheduler pozwala na wykonywanie komend konsoli serwera w określonym czasie. Console Extender przeznaczony jest z kolei do konstruowania rozbudowanych makr systemowych. Dzięki dodatkowemu modułowi makra mogą być nagrane wprost z konsoli serwera. Jeśli przy starcie musimy ręcznie załadować wiele modułów wymagających podania dodatkowych parametrów, np. haseł, wystarczy na konsoli wydać komendę, a wszystkie działania zostaną zapisane w postaci makra. Gdy występują w nim poufne dane, można je zaszyfrować. Events Scheduler pozwala wykonać całe makro w określonym terminie. Professional Utilities to kolejne narzędzie firmy AdRem. Jego zastosowanie może znacznie polepszyć samopoczucie zarówno administratorom, jak i użytkownikom oraz usprawnić korzystanie z sieci.

Pakiet przeznaczony jest dla serwerów NetWare pracujących w trybie bindery (z wydzielonym serwerem). W jego skład wchodzi kilka programów. Pierwszy

Suplement dla NetWare — to zestaw narzędzi znacznie ułatwiających użytkownikom korzystanie z sieci. Za jego pomocą można zalogować się do sieci i przez system menu łatwo dotrzeć do interesującego go programu, skorzystać z poczty elektronicznej czy też wysłać komunikat. Dużą zaletą programu jest możliwość wyboru standardu kodowania polskich znaków zależnie od uruchamianej aplikacji. Administrator tworzy jedno centralne menu i posługując się nim definiuje, którzy użytkownicy i grupy mogą korzystać z określonych zasobów.

suplementSuplement dla NetWare pozwala zarządzać kontami użytkowników

AdRem Mail służy do zarządzania wewnętrzną pocztą. Program pracuje na stacjach DOS i Windows. Po uruchomieniu aplikacji użytkownik otrzymuje informacje o przesyłkach, które nadeszły oraz o liczbie listów w skrzynce.

Zestaw programów Server Utilities przeznaczony jest dla administratorów systemu. Składa się z modułów NLM, które obsługiwane są z konsoli serwera. Tak jak w Server Tools, znajdują się tutaj Scheduler i Comand Extender (odpowiednik Console Extender). Remote Command pozwoli nam wysłać ciąg znaków do dowolnej stacji roboczej, a Remote Control przejąć nad nią kontrolę – restartować, wykonywać komendy DOS-a itp. Ponadto w komplecie znajdują się moduły:

Autolock — – do automatycznego blokowania konta użytkownika,

IP manager — dynamicznie przydzielający numer IP oraz Temp File Manager, pozwalający na tworzenie i kasowanie na dyskach sieciowych tymczasowych katalogów.

Korzystając z AdRem Reports przygotowuje się raporty dotyczące użytkowników i sieci – informacje o miejscu na dyskach, listy użytkowników i grup, prawa dostępu (wraz z prawami dziedziczonymi). Wszystkie dane mogą być wydrukowane w postaci czytelnych formularzy.

W pakiecie AdRem Professional Utilities znajdują się dodatkowo programy:

AntiVirus — spełniający takie same zadania, jak podobny program w pakiecie Server Tools, oraz Internet DOS Terminal, pozwalający na zdalne przechwycenie dosowej stacji roboczej przez Internet.

w skrócie
mamy to na chip-cd 4/99AdRem Server Manager, AdRem Professional Utilities
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM; Windows 9x; klient Novell NetWare 32-bitowy; ok. 7 MB na dysku (AdRem Server Manager i AdRem Server Tools) PC 386; 8 MB RAM; Windows 9x; ok. 12 MB na dysku (AdRem Professional Utilities)
plusłatwość obsługi
plusszeroki zakres oferowanych funkcji
plusdobry system pomocy
minuszła współpraca programu AntiVirus z klientem NetWare dla Mac OS
Producent: AdRem Software, Kraków tel./faks: (0-12) 423 16 31, e-mail: [email protected], http://www.adrem.com.pl/
Cena: AdRem Server Manager – 550 zł; AdRem Server Tools – 300 zł; AdRem Professional Utilities – 600 zł

Bez wątpienia programy firmy AdRem przeznaczone do wspomagania systemów sieciowych opartych na serwerach NetWare są produktami wysokiej jakości. Cieszy fakt, że to programy polskie. W ogólnoświatowym konkursie firmy Novell na zestaw narzędzi do zarządzania sieciami lokalnymi pakiet Professional Utilities zajął wysoką lokatę.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.