AdRem Server Manager, AdRem Professional Utilities -Podrasować NetWare

Krótki test programu przeznaczonego do zarządzania sieciami lokalnymi

W CHIP-ie opisywaliśmy już program AdRem Server Manager (patrz nr 11/98), służący do zarządzania sieciami lokalnymi Novell NetWare. Firma AdRem nie spoczęła na laurach i dalej „robi swoje”. Kolejną wersję programu wzbogacono kilkoma nowymi, użytecznymi narzędziami.

Do aplikacji dodano trzy programy narzędziowe o wspólnej nazwie Server Tools. Pierwszy z nich –

AntiVirus — to program antywirusowy, który chroni przed modyfikacją pliki na dyskach sieciowych. W konfiguracji można określić, jakiego typu zbiory mają być chronione oraz utworzyć listę wyjątków. Administrator jest informowany o każdej próbie modyfikacji pliku, a każda akcja odnotowywana jest w dzienniku. Dzięki temu można skutecznie zwalczać „ogniska zapalne wirusów” w sieci. Wadą AntiVirusa jest to, że nie współpracuje on z klientem NetWare dla Mac OS firmy Apple. Stacje będące pod kontrolą tego systemu widzą wszystkie zasoby sieciowe, ale każda próba zapisu czy też odczytu z dysku sieciowego kończy się niepowodzeniem.

Za pomocą Console Extendera można skonstruować makro systemowe console extender

Każdy administrator musi wykonywać co jakiś czas te same czynności związane z utrzymaniem porządku na serwerze. Dzięki programom Events Scheduler oraz System Console Extender operacje te można zautomatyzować niemal całkowicie. Events Scheduler pozwala na wykonywanie komend konsoli serwera w określonym czasie. Console Extender przeznaczony jest z kolei do konstruowania rozbudowanych makr systemowych. Dzięki dodatkowemu modułowi makra mogą być nagrane wprost z konsoli serwera. Jeśli przy starcie musimy ręcznie załadować wiele modułów wymagających podania dodatkowych parametrów, np. haseł, wystarczy na konsoli wydać komendę, a wszystkie działania zostaną zapisane w postaci makra. Gdy występują w nim poufne dane, można je zaszyfrować. Events Scheduler pozwala wykonać całe makro w określonym terminie. Professional Utilities to kolejne narzędzie firmy AdRem. Jego zastosowanie może znacznie polepszyć samopoczucie zarówno administratorom, jak i użytkownikom oraz usprawnić korzystanie z sieci.

Pakiet przeznaczony jest dla serwerów NetWare pracujących w trybie bindery (z wydzielonym serwerem). W jego skład wchodzi kilka programów. Pierwszy

Suplement dla NetWare — to zestaw narzędzi znacznie ułatwiających użytkownikom korzystanie z sieci. Za jego pomocą można zalogować się do sieci i przez system menu łatwo dotrzeć do interesującego go programu, skorzystać z poczty elektronicznej czy też wysłać komunikat. Dużą zaletą programu jest możliwość wyboru standardu kodowania polskich znaków zależnie od uruchamianej aplikacji. Administrator tworzy jedno centralne menu i posługując się nim definiuje, którzy użytkownicy i grupy mogą korzystać z określonych zasobów.

suplementSuplement dla NetWare pozwala zarządzać kontami użytkowników

AdRem Mail służy do zarządzania wewnętrzną pocztą. Program pracuje na stacjach DOS i Windows. Po uruchomieniu aplikacji użytkownik otrzymuje informacje o przesyłkach, które nadeszły oraz o liczbie listów w skrzynce.

Zestaw programów Server Utilities przeznaczony jest dla administratorów systemu. Składa się z modułów NLM, które obsługiwane są z konsoli serwera. Tak jak w Server Tools, znajdują się tutaj Scheduler i Comand Extender (odpowiednik Console Extender). Remote Command pozwoli nam wysłać ciąg znaków do dowolnej stacji roboczej, a Remote Control przejąć nad nią kontrolę – restartować, wykonywać komendy DOS-a itp. Ponadto w komplecie znajdują się moduły:

Autolock — – do automatycznego blokowania konta użytkownika,

IP manager — dynamicznie przydzielający numer IP oraz Temp File Manager, pozwalający na tworzenie i kasowanie na dyskach sieciowych tymczasowych katalogów.

Korzystając z AdRem Reports przygotowuje się raporty dotyczące użytkowników i sieci – informacje o miejscu na dyskach, listy użytkowników i grup, prawa dostępu (wraz z prawami dziedziczonymi). Wszystkie dane mogą być wydrukowane w postaci czytelnych formularzy.

W pakiecie AdRem Professional Utilities znajdują się dodatkowo programy:

AntiVirus — spełniający takie same zadania, jak podobny program w pakiecie Server Tools, oraz Internet DOS Terminal, pozwalający na zdalne przechwycenie dosowej stacji roboczej przez Internet.

w skrócie
mamy to na chip-cd 4/99AdRem Server Manager, AdRem Professional Utilities
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM; Windows 9x; klient Novell NetWare 32-bitowy; ok. 7 MB na dysku (AdRem Server Manager i AdRem Server Tools) PC 386; 8 MB RAM; Windows 9x; ok. 12 MB na dysku (AdRem Professional Utilities)
plusłatwość obsługi
plusszeroki zakres oferowanych funkcji
plusdobry system pomocy
minuszła współpraca programu AntiVirus z klientem NetWare dla Mac OS
Producent: AdRem Software, Kraków tel./faks: (0-12) 423 16 31, e-mail: [email protected], http://www.adrem.com.pl/
Cena: AdRem Server Manager – 550 zł; AdRem Server Tools – 300 zł; AdRem Professional Utilities – 600 zł

Bez wątpienia programy firmy AdRem przeznaczone do wspomagania systemów sieciowych opartych na serwerach NetWare są produktami wysokiej jakości. Cieszy fakt, że to programy polskie. W ogólnoświatowym konkursie firmy Novell na zestaw narzędzi do zarządzania sieciami lokalnymi pakiet Professional Utilities zajął wysoką lokatę.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.