Bez okularów!

Leszek Moszczyński
konsultacja medyczna: dr Małgorzata Seroczyńska

Praca przy komputerze może wydawać się mało uciążliwa: siedzi się przed monitorem i stuka w klawiaturę. Spokojne zajęcie, bez wysiłku fizycznego. Jednak wielogodzinne wpatrywanie się w ekran robi swoje: bóle głowy, przekrwione oczy, piasek i ogień pod powiekami. Lekceważymy te objawy, chociaż są one poważnym ostrzeżeniem, że nasz aparat wzrokowy potrzebuje wytchnienia.

Trzeba powiedzieć z całą mocą: oczy łatwo zepsuć, ale bardzo trudno naprawić. Nawet jeśli dodatkowe soczewki sprawią, że widzieć będziemy z pierwotną ostrością, to nabyta wada pozostanie.

Okuliści alarmują, obserwując pogarszanie się wzroku wśród młodych ludzi. Jest coraz więcej przypadków nietypowych zmian degeneracyjnych siatkówki i ciała szklistego; wcześniej dają o sobie znać rzadkie zmiany chorobowe oczu. Trudno powiedzieć, jaki wpływ ma na to zatrute środowisko, a jaki sposób spędzania wolnego czasu, wypełniony oglądaniem telewizji i zabawą z pecetem.

Info
Wszystko o oczach, ich przeciążeniu, chorobach i zapobieganiu schorzeniom:
http://www.mayohealth.org/mayo/9712/htm/eyestrain.htm
http://www.tifaq.com/information/vision.html
http://www.pc.ibm.com/us/healthycomputing/ergoviso.html
http://www.eye2eye.com/
Zestaw ćwiczeń relaksujących:
http://www.gapp.pl/forum/zdrowie/trening_wzroku/wzrok.htm

Wielogodzinne sesje z komputerem nie są obojętne dla zdrowia. Jednak dla wielu osób ten element codzienności pozostaje zawodową koniecznością. Poznajmy zatem sposoby ograniczenia niekorzystnego wpływu monitora na nasze oczy.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News