Cesarzowi co cesarskie

Wypełnianie PIT-ów nie jest proste, przedstawione w artykule programy, cały ten proces upraszczają

Stało się już tradycją, że pod koniec kwietnia najbardziej oblężonymi instytucjami w naszym kraju są placówki Poczty Polskiej. Powód? Znakomita większość dorosłych obywateli rozlicza się z fiskusem. Ten ostatni krzywym okiem patrzy na spóźnialskich. I potrafi upomnieć się o nie zapłacone podatki.

Z jednej strony wejście w konflikt z urzędem skarbowym nie uśmiecha się nikomu. Z drugiej – mało kto lubi ślęczeć nad skomplikowanymi dokumentami. Niemal wszyscy odkładają zatem wypełnienie odpowiedniego formularza PIT na ostatnią chwilę. Pośpiech jest złym doradcą: część rubryk pozostaje pusta, w niektórych zdarzają się błędne wpisy itp. A niewłaściwie wypełniony formularz zeznania podatkowego może nawet zaprowadzić na salę sądową.

PITy Roczne przechowują w bazie danych informacje o różnych użytkownikach baza danych

Niektórzy podatnicy pozostawiają wypełnienie stosownego dokumentu swojemu zakładowi pracy. Biura rachunkowe także mogą wyręczyć nas z obowiązku dogłębnego zapoznania się z „filozofią PIT”. Ale nawet takie instytucje nie gwarantują, że dokument przesłany do urzędu skarbowego będzie wolny od wszelkich błędów. Przejmują po prostu odpowiedzialność za właściwe wypełnienie wszystkich niezbędnych papierków i ewentualne opatrzenie ich załącznikami. Różnica polega na tym, że w przypadku popełnienia pomyłki gromy nie spadają na głowy podatnika, lecz na pracowników koncesjonowanego biura rachunkowego.

Ponieważ zarówno jedni, jak i drudzy chcą uniknąć kłopotów, już w momencie, kiedy pojawiła się konieczność wypełniania deklaracji podatkowych (początek lat dziewięćdziesiątych), powstały pierwsze aplikacje ułatwiające radzenie sobie z PIT-ami. Początkowo były to specjalizowane arkusze Lotusa 1-2-3 i Excela czy bazy danych funkcjonujące w środowisku Accessa lub Paradoxa. Z czasem pojawiły się samodzielne programy, pisane z myślą o szarych obywatelach oraz doradcach podatkowych.

Info
PITy Roczne
Producent:
Varico, Poznań, tel./faks: (0-61) 867 42 88, e-mail: [email protected], http://www.varico.com/
Wymagania: PC 386; 1 MB RAM; karta graficzna VGA; DOS 5.0; ok. 3 MB na dysku
Cena: 399 zł

PIT98
Producent:
Navo, Wrocław, tel.: (0-71) 44 21 69, faks: 343 58 71, e-mail: [email protected], http://www.navo.com.pl/
Wymagania: PC 486; 16 MB RAM; Windows 9x/NT; ok. 18 MB na dysku
Cena: 49 zł

mamy to na chip-cd 4/99Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Software | Deklaracje podatkowe znajdują się programy PITy Roczne i PIT 98 oraz kilka dodatkowych aplikacji do wypełniania formularzy PIT

Przygotowanie takich „asystentów podatkowych” na pozór może wydawać się dosyć proste. Tak jednak nie jest. Problem w tym, że przepisy podatkowe w Polsce mogą zmienić się z roku na rok, a poprawki do stosownych ustaw nierzadko wprowadzane są w ostatniej chwili. Zatem aplikacje służące do obsługi formularzy PIT także powstają mniej więcej w lutym. Do redakcji CHIP-a trafiły w tym roku dwa programy z których mogą skorzystać ci, którzy wypełnienie właściwej deklaracji mają jeszcze przed sobą.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.