Era klonowania

Czy przeciętny człowiek potrafi sam sklonować owcę? Odpowiedź brzmi – nie! Za to każdy sam będzie mógł wykonać dokładną kopię dysku twardego lub jednej z jego partycji za pomocą programu Norton Ghost 5.1

produkcji Symanteca.

Aplikacja wykonuje repliki dysków, na których zainstalowano systemy: DOS, Windows 3.x/9x/NT, Unix, Linux, OS/2 i NetWare. Podczas kopiowania zachowywane są długie nazwy zbiorów, a na dysku docelowym zmieniane są rozmiary partycji i modyfikowany jest system plików. Jeżeli dyski są identyczne, kopiowanie danych odbywa się metodą sektor po sektorze. Ghost potrafi pracować z FAT12, FAT16, FAT32 i NTFS. Jeśli należy wykonać operacje partycjonowania i formatowania, przeprowadzane są one „w locie”.

Norton Ghost szybko wykonuje kopię dowolnej partycji dysku komputera norton copier

Powielanie woluminów lub partycji może odbywać się nie tylko na jednym komputerze. Wykorzystując bezpośrednie połączenie kablowe przez port równoległy LPT lub karty sieciowe, skopiujemy dyski z jednej maszyny na drugą. Przy połączeniu sieciowym wymagane jest zainstalowanie sterowników umożliwiających pracę w środowisku DOS. Oprócz tego Ghost potrafi wykonać tzw. kopiowanie grupowe; jeden z komputerów, udostępniający partycję do skopiowania, spełnia wówczas rolę serwera, a kilka innych maszyn za pośrednictwem sieci (pracującej z protokołem TCP/IP) ściąga dane na swoje dyski.

Ghost wykonuje dokładny obraz wybranej partycji, czyli kopię wszystkich znajdujących się na niej plików. W przypadku awarii można w ciągu kilku minut uruchomić uszkodzony system. Inną zaletą tej funkcji jest znaczne skrócenie procesu instalacji takiego samego oprogramowania na kilku maszynach. Konfiguracja komputera zajmuje średnio kilkadziesiąt minut, a jeżeli czynność tę trzeba wykonać na kilku lub kilkunastu pecetach, łatwo obliczyć, że cała operacja może ciągnąć się nawet przez kilka dni. Wydatne skrócenie czasu pracy umożliwia opcja wykonywania obrazów partycji, które łatwo i szybko mogą być przenoszone do dowolnej liczby komputerów.

Użyteczną funkcją jest kompresja pliku obrazu, pozwalająca zaoszczędzić miejsce na nośniku, na którym będzie on przechowywany. Ghost umożliwia składowanie i odtwarzanie obrazów na napędach wymiennych, które są widoczne w systemie (mają przypisaną własną literę). Mogą to być streamery, stacje dysków magnetooptycznych, napędy CD–ROM, ZIP lub JAZ. Jeżeli archiwizowany plik z obrazem dysku jest większy od pojemności nośnika, to zostanie on podzielony na części i umieszczony na kilku dyskietkach.

serwer do kopii Dzięki programowi uruchamianemu na serwerze można wysyłać kopię partycji do kilku stacji roboczych jednocześnie

Niedogodnością jest brak opcji pozwalającej przerwać rozpoczęty proces kopiowania. Jeżeli zajdzie potrzeba przerwania pracy, trzeba poczekać do momentu zakończenia powielania. Wtedy dopiero utworzoną partycję będzie można skasować.

Przeprowadzone testy wykazały, że Ghost jest szybszy od podobnych aplikacji. Przykładowo: skopiowanie partycji dysku do pliku trwało krócej niż w programie Drive Image firmy PowerQuest.

Dokumentacja Ghosta (w postaci obszernej książki) wyczerpująco opisuje zasadę działania i możliwości aplikacji. Jeden rozdział w całości poświęcono sposobom konfiguracji programu (procedury lokalne i sieciowe). Na końcu podręcznika umieszczono słowniczek, który wyjaśnia trudniejsze pojęcia i opis komend stosowanych w linii poleceń.

w skrócie
mamy to na chip-cd 4/99Norton Ghost 5.1
Wymagania: PC 386; 4 MB RAM; karta graficzna VGA; DOS 5.0; ok. 1 MB na dysku
plus praca w sieci
plus tworzenie obrazów partycji
plus współpraca z napędami wymiennymi
plus łatwość obsługi
plus szybkość działania
plus małe wymagania sprzętowe
minus brak możliwości przerwania pracy w dowolnym momencie
Producent: Symantec, USA, http://www.symantec.com/
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa, tel.: (0-22) 635 98 19, faks: 635 69 50, e-mail: [email protected], http://www.softpoint.com.pl/
Cena: ok. 90 zł za 1 licencję; (minimalny zakup – 10 licencji)

Ghost powinien znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie instaluje się wielokrotnie to samo oprogramowanie na komputerach o takiej samej lub podobnej konfiguracji. Aplikacją powinny zinteresować się firmy seryjnie składające komputery. Zalety programu docenią również osoby zajmujące się budową sieci komputerowych. Ghost może także oddać usługi w placówkach dydaktyczno-oświatowych, gdzie konieczne jest przywrócenie pierwotnej konfiguracji dysku pod koniec dnia pracy.

Obecnie firma Symantec przygotowuje Norton Ghosta działającego w systemie Net-Ware. Wersja beta programu ukazała się na początku stycznia bieżącego roku.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News