Kostek – chłopiec z kostek

Czy szanującym się rodzicom przyszłoby do głowy proponowanie dziecku zabawy szkieletem? A ze szkieletem?

Firma Optimus Pascal przygotowała dla nieco starszych dzieci program pt. Encyklopedia małego człowieka (na licencji wydawnictwa Dorling-Kindersley). Przełamuje on ustalone konwencje „towarzyskie” – przewodnikiem użytkowników aplikacji w trakcie wielogodzinnej, pasjonującej zabawy jest dowcipny i bystry szkielet o znaczącym imieniu Kostek. Postać Kostka jest istotnym elementem płyty, a w zasadzie można śmiało stwierdzić, iż jest on jej głównym bohaterem. Sposób poruszania się, gesty, zniewalający uśmiech odsłaniający wnętrze czaszki, wszystko to sprawia, że trudno wyobrazić sobie zaznajamianie się z zawartością encyklopedii bez sympatycznej obecności Kostka. Warto zwrócić uwagę na dynamiczną animację postaci, jej przyjemny głos i kulturę. Kostek proponuje dzieciom różne formy poznawania zawartości krążka i przede wszystkim nie jest nachalny – dziecku pozostaje duża swoboda wyboru drogi, którą chce podążać w celu zdobycia wiedzy na temat budowy i funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wyrazy uznania dla pomysłodawców Kostka!

Zaglądając w jedno z tych czterech okienek, zapewnimy sobie wiele godzin fascynujących przygód w krainie ludzkiego ciała zabawa kościotrupem

Płyta zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na wspomnianego bohatera. Oto dostajemy do rąk produkt starannie przygotowany, świetnie zaaranżowany, o przemyślanych proporcjach wiedzy i rozrywki, której powinien dostarczyć naszym dzieciom.

W dziale Atrakcje widoczne są cztery okienka – zaproszenia do interaktywnych gier – wystarczy, iż zajrzymy w dowolnie wybrane, a weźmiemy udział w ekscytującej przygodzie.

Kości zostały rzucone — to okazja do zdobycia wiedzy na temat organów wewnętrznych i układu kostnego. Zagadki zadawane przez Kostka nie należą do najłatwiejszych, jednak system podpowiedzi i możliwość powtórek są gwarancją satysfakcjonującego dla dziecka zakończenia wszystkich etapów tych swoistych lekcji. Gra jest warta świeczki: nagrodą jest zabawa z Kostkiem – dziecko może ubierać go w rozmaite szatki, nakrycia głowy i maski. Kostek-kosmonauta – proszę bardzo, Kostek-marynarz, Kostek-baletnica… Jedną z atrakcji tej planszy jest galeria zrobionych przez dziecko zdjęć, które można oglądać za pomocą specjalnej przeglądarki przy dźwiękach niezłej muzyki. Układanka jest kolejnym oryginalnym pomysłem twórców tej płyty. Do dyspozycji uczestnika zabawy pozostają rozsypane części ludzkiego kośćca i narządy wewnętrzne. Zabawa zaś polega na tym, iż z tych róźnych elementów można zbudować wszystko, co podsunie nam (dziecku) wyobraźnia, wykorzystując do tego celu, powiedzmy, pęcherz moczowy, żebra, wątrobę i kręgosłup…

kości zostały rzuconeOto wynik niekonwencjonalnego podejścia do kośćca i organów wewnętrznych – niezła zabawa!

Dzieci mogą także spędzić dzień z Kostkiem organizując zabawy, odpoczynek, określając czas i porcje posiłków, a przede wszystkim obserwując reakcje jego organizmu.

Na płycie dostępny jest także świetnie przygotowany indeks, który ułatwia zarówno znalezienie poszukiwanych informacji, jak i wędrówkę po programie.

Encyklopedia małego człowieka to także

Rzeczy do zrobienia — pilni badacze tajemnic ludzkiego ciała mogą wykonywać różne wzbogacające ich wiedzę i wyobraźnię zadania zgodnie z przystępnie przedstawionymi instrukcjami.

Jest jeszcze jedna opcja zachęcająca do sięgnięcia po ten krążek – każde dziecko korzystające z płyty może prowadzić osobisty dziennik z tej niezwykłej wyprawy. W Tajnych aktach jest miejsce na portrety rodziny i przyjaciół, zapiski na temat stanu zdrowia, ulubionych smaków, zapachów, stanu uzębienia, ale i zabaw oraz przygód. Słowem, można zapisać dosłownie wszystko. W dostępnym w każdej chwili menu widoczna jest ikona O programie. To także fakt godny odnotowania, gdyż znajdziemy tutaj wiele cennych informacji na temat struktury krążka i oferowanych przez autorów możliwości.

w skrócie
mamy to na chip-cd 4/99Encyklopedia encyklopedia małego człowieka - okladkamałego człowieka
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486 DX/66 MHz, 12 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, karta dźwiękowa, karta graficzna VGA, Windows 9x, ok. 3 MB na dysku
plusdopracowana i staranna aranżacja krążka
pluswspaniała postać przewodnika Kostka
plusbogata zawartość merytoryczna i rozrywkowa
pluspomysłowe opracowanie indeksu
Producent: Optimus Pascal Multimedia, Bielsko-Biała tel.: (0-33) 811 91 80, faks: 12 31 41, e-mail: [email protected], http://www.opm.pl/
Cena: 149 zł

Co jeszcze? Zabawne udźwiękowienie, dobrej jakości grafika, poglądowe animacje, profesjonalni lektorzy, przyjazny interfejs… Tak dobrze zrobionej płyty dla dzieci nie było już dawno. Brawo!