Krąg(żek) nauk ścisłych

Z nanego z udanych i ciekawych produkcji multimedialnych Optimusa Pascala przedstawiać nie trzeba. Zdecydowana większość CD-ROM-ów produkcji tej firmy okazała się dobrymi, sprawdzonymi programami zarówno pod względem merytorycznym, jak i funkcjonalnym. Podobnie, choć nie do końca, jest w przypadku Encyklopedii nauki (na licencji firmy Dorling-Kindersley). Uwagi bynajmniej nie dotyczą ewentualnych braków w wiedzy zawartej na płycie, tylko kwestii technicznych.

Jako że Encyklopedia wykorzystuje materiał filmowy, do jego odtwarzania wymagany jest program QuickTime. Jeśli ktoś posiada już odtwarzacz plików MOV (w wersji np. 3.0) – ma problem. Niezainstalowanie starszego (2.1.2) odtwarzacza spowoduje zubożenie Encyklopedii o 40 filmów. Można je jednak obejrzeć, uciekając się do prostej sztuczki:otwierając „na piechotę” pliki na krążku.

Każdą dziedzinę wiedzy zawartą w Encyklopedii podzielono na kategorie ułatwiające wyszukanie odpowiednich informacji wszystko tu jest...

Ten mankament nie powinien jednak zaciemnić obrazu płyty, która jest wartościowa i nietuzinkowa. Wbrew napisowi na okładce „Optimus Pascal dla dzieci” wydaje się, że ta akurat aplikacja nie jest przeznaczona dla dzieci. Chyba że są one wybitnie uzdolnione. No bo czy statystyczna, średnio inteligentna latorośl zrozumie w czym rzecz, słuchając wykładu na temat korpuskularnych właściwości promieniowania czy butelki Kleina?

Oglądając zawartość programu obejmującą matematykę, chemię, fizykę i biologię, ma się wrażenie, że odbiorcami płyty będą bardziej nastoletni niż dzieci.

Podobnie jak inne produkty firmy z Bielska-Białej, tak i ten obsługuje się dość intuicyjnie. Główny ekran roboczy stanowi konsola, na której wyodrębniono nauki ścisłe i przyrodnicze, biografie, quiz oraz specjalne przyciski zawierające układ okresowy pierwiastków, modele cząsteczek, wyprawę w głąb materii, przewodnik po Ziemi i Wszechświecie oraz projektor ścieżek wideo.

Podczas wędrowania po programie brakuje trochę przycisku „powrót”, który niejednokrotnie przydałby się do cofnięcia ostatniego ruchu. Poniekąd zastępuje go jednak ikona historii odwiedzanych ekranów.

Jeśli znajdzie się ktoś, kto przyzwyczajony jest do słownikowych postaci encyklopedii, na próżno będzie szukać indeksu haseł. Zamiast niego znajdzie alfabetyczny spis artykułów, który na pewno nie ułatwi znalezienia poszukiwanego terminu czy zagadnienia. Dla przykładu hasło „pierwiastek” występuje pod literą „c” („co to jest pierwiastek”). Pewnego rodzaju ułatwieniem może okazać się opcja Nawigator, która jest jednocześnie spisem i rozwijalną, drzewiastą strukturą artykułów odzwierciedlającą zawartość Encyklopedii nauki.

trudne pytania w quizie Aby odpowiedzieć na niektóre pytania z quizu, trzeba wykazać się nie lada znajomością przedmiotów ścisłych

Na omówienie każdej z nauk ścisłych składa się od kilku do kilkunastu zagadnień, które jeszcze rozdrobniono na tematy czastkowe. Prawie każdemu „artykułowi” towarzyszy rysunek, schemat, animacja lub ścieżka dźwiękowa bądź filmowa. Takie „multimedialne ilustrowanie” znacznie podnosi walory edukacyjne lektury (wszak jeden obraz zastępuje tysiąc słów).

Oprócz bycia atrakcyjnym „medialnie” program prosto i zrozumiale tłumaczy prawa i reguły fizyczne, a także wyjaśnia zagadki materii i zjawisk. Imponujące nagromadzenie odnośników hipertekstowych i dodatkowych plansz pozwoli „pochłaniaczowi wiedzy” na dogłębne (poziom średnio zaawansowany) zrozumienie danego tematu.

Po przebrnięciu (choć niekoniecznie)przez zasobną encyklopedię istnieje możliwość sprawdzenia stanu swojej wiedzy. Aby wypróbować znajomość tematów czy też stopień chłonności umysłu, wystarczy nacisnąć obrazek z napisem Quiz. Opcja ta umożliwia konfrontację dwóch graczy – wystarczy tylko zadeklarować liczbę pojedynkujących się uczestników gry, ilość czasu, a także rozmiar i zakres zestawu pytań, które – notabene – nie należą do łatwych.

Mimo że jedno z najnowszych dzieł Optimusa Pascala nie wyczerpuje do końca (chyba zgodnie z zamierzeniami autorów) żadnej z czterech dziedzin nauki, śmiało może stanowić multimedialną lekturę uzupełniającą z chemii, fizyki, matematyki i biologii.

w skrócie
encyklopedia nauki - okładkaEncyklopedia nauki
Liczba CD: 1
Jezyk: polski
Wymagania: PC 486 DX, 8 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, karta dźwiękowa, karta graficzna SVGA, Windows 9x, ok. 23 MB na dysku
plus atrakcyjne przedstawienie zagadnień
plus duża wartość edukacyjna
minus niedoskonały instalator
minus brak możliwości wyszukiwania według haseł
Producent: Optimus Pascal Multimedia, Bielsko-Biała, tel.: (0-33) 8811 91 80, faks: 812 31 41, e-mail: [email protected], http://www.opm.pl/
Cena: 169 zł

Interakcyjny układ okresowy pierwiastków Mendelejewa, film przedstawiający zawalenie się mostu wskutek rezonansu, czy też sposób, w jaki powstaje wspomniana już butelka Kleina – wszystko to skutecznie ożywi niejednokrotnie nudnie prowadzone szkolne lekcje. A chodzi chyba o to, żeby nauka była przyjemnością, a przyjemność nauką…

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News