Moc w maszynie

Paweł Leśniorowski
Marek Czpelski

Oczekiwania względem mocy obliczeniowej komputerów zdają się rosnąć z każdym dniem. Zakup wydajnej maszyny pozwala wprawdzie odsunąć w przyszłość moment, w którym komputer stanie się zbyt „słabyQ dla realizowanych zadań, ale okres jego pełnej funkcjonalności stale się skraca.

Postępu technologicznego nie da się zatrzymać. Zwiększają się oczekiwania użytkowników, a komputery wkraczają w dziedziny życia charakteryzujące się coraz większą złożonością związanej z nimi problematyki. Nawet w tak, zdawałoby się, błahych i mało istotnych sprawach jak rozrywka stopień komplikacji przetwarzanych danych wymaga stosowania coraz wydajniejszych procesorów i technik. Relacja ta zachodzi również w drugą stronę. Co gorsza, nic nie wskazuje na to, by wyścig miał się kiedyś zakończyć. Czy warto zatem inwestować w wydajny, ale i drogi sprzęt, który już w momencie zakupu wydaje się być „przestarzały”?

Jak zwykle – odpowiedź nie jest prosta. Jeśli nabywany komputer ma pełnić funkcję stanowiska roboczego, to zakup lepszego urządzenia może zwiększyć naszą efektywność. Często poprawia się także komfort pracy, m.in. dzięki temu, że skraca się czas oczekiwania użytkownika na zrealizowanie wykonywanych przez komputer zadań. Zakup nowoczesnej konstrukcji jest także inwestycją w przyszłość, gdyż w razie potrzeby łatwiej będzie ją rozbudować. Również w zastosowaniach „rozrywkowych” szybkość komputera odgrywa niebagatelne znaczenie. Coraz bardziej skomplikowane gry wymagają stosowania jak najszybszych procesorów i zaawansowanych technologii.

Info
mamy to na chip-cd 4/99Dodatkowe materiały do tekstu znajdują się na dołączonym do tego numeru CD-ROM-ie w dziale CHIPLab |Wydajne komputery

W momencie podejmowania decyzji o zakupie szybkiego komputera z pewnością przyda się szersza wiedza na temat oferty polskiego rynku, dlatego w CHIP Lab przetestowaliśmy 15 wydajnych maszyn, które z pewnością „sprawdzą się” zarówno w pracy, jak i w zastosowaniach rozrywkowych.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News