Obraz jak marzenie

Sercem instalowanego w złączu PCI dekodera DVD Cinemaster C firmy Quadrant International jest chipset Auravision/C-Cube ZIVA, znany już m.in. z konstrukcji dekodera Creative Dxr2 (CHIP 12/98).

Podstawową cechą różniącą Cinemastera i Dxr2 jest sposób przesyłania obrazu do monitora VGA. Dxr2 łączy się z kartą graficzną zewnętrznie, analogowo, podobnie jak akceleratory Voodoo. Dekoder przechwytuje obraz z karty, a następnie nakłada na niego „rozpakowany” film. Dopiero wtedy sygnał wizyjny przekazywany jest do monitora. Metoda ta powoduje jednak straty jakościowe i jest podatna na zakłócenia, nie wymaga natomiast specjalnych kart graficznych.

Cinemaster wykorzystuje rozwiązanie o nazwie VideoInlay, polegające na przesłaniu zdekodowanego obrazu bezpośrednio do pamięci karty graficznej, która sama dba o jego wyświetlenie na ekranie monitora. Cinemaster oferuje dwie możliwości transferu dużych ilości danych do karty graficznej: albo za pomocą magistrali PCI (wymaga slotu PCI działającego w trybie Bus Mastering Burst DMA), albo bezpośredniego „taśmowego” połączenia z kartą graficzną. Umieszczone na Cinemasterze złącze Video Overlay Port obsługuje wszystkie popularne standardy takich połączeń, tj. VMI, LPB oraz AMC.

w skrócie
Cinemaster C
Chipset: Auravision, C-Cube Ziva
Magistrala: PCI
Wyjścia: audio-out (mini-jack), video-out (cinch, S-Video), S/PDIF
Złącza na karcie: Video Overlay Port, audio-in (CD), audio-out (karta dźwiękowa)
Gwarancja: 1 rok
Cena: 585 zł
plus znakomita jakość obrazu i dźwięku
plus cyfrowe przesyłanie obrazu do karty graficznej
minus brak możliwości zmiany regionu
Producent: Quadrant, USA http://www.qi.com/
Dostarczył: Allcom, Wrocław tel.: (0-71) 373 49 67, faks: 373 49 68 e-mail: [email protected]http://www.allcom.pl/

Technika VideoInlay zapewnia bezstratne przesyłanie obrazu filmowego. Rzeczywiście, jakość filmu oglądanego na ekranie monitora jest bez zarzutu. Kolory są żywe, nie ma żadnych zniekształceń ani zakłóceń. Podczas przesyłania danych nie występuje także utrata płynności wyświetlania, powodowana zgubieniem pojedynczych klatek. Niestety, podstawowe regulacje obrazu (jasności i nasycenia kolorami) możliwe są tylko przy połączeniu „taśmowym”. Należy jednak zaznaczyć, że zmiany tych ustawień nie są konieczne do oglądania filmów, wystarczy zwykłe dostrojenie kontrastu i jasności monitora.

Nienaganna jest jakość dźwięku, krystalicznie czystego już na prostych, komputerowych głośnikach stereofonicznych. Jeszcze lepszych efektów można się spodziewać po podłączeniu zewnętrznego dekodera Dolby Digital 5.1, oferującego cyfrowy dźwięk przestrzenny.

Cinemaster wydaje się perfekcyjnym rozwiązaniem dla miłośników domowego kina. Oferuje wysoką jakość obrazu i dźwięku, a do jej uzyskania nie wymaga peceta z procesorem najnowszej generacji – dekoderowi wystarczy nawet komputer Pentium 90 MHz z szybką kartą graficzną 2D.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News