Pożegnanie z farbkami

Korzystanie z tradycyjnego tabletu, zwłaszcza na początku, może sprawiać pewne trudności. Sprawne rysowanie na płaskiej tabliczce oznacza bowiem przestawienie się ze sposobu pracy z myszą na traktowanie powierzchni tabletu jak zwykłej kartki papieru. Kłopot polega na tym, że rysunek tworzony na tablecie pojawia się gdzie indziej – na ekranie, co wymaga niezwykłej podzielności uwagi. Dostrzegając problemy użytkowników, lider na rynku digitizerów – amerykański koncern Wacom opracował tablet na wskroś intuicyjny w obsłudze. Termin „tablet” może jednak nie jest w tym przypadku najtrafniejszy. PL-400 to skrzyżowanie tradycyjnej tabliczki z kolorowym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Rysuje się bezpośrednio na panelu LCD, ruchy piórka przenoszone są następnie do pamięci komputera i odwzorowywane na ekranie panelu. Pomysł nie jest może najnowszy, różnego rodzaju piórka świetlne znane są już zawodowym grafikom. Należy jednak zaznaczyć, że prawdopodobnie nigdy dotąd żadne rozwiązanie tego typu nie było aż tak praktyczne w użyciu.

Piórko UltraPen (dołączane również do innych tabletów Wacom) – bezprzewodowe i „bezbateryjne”, a więc niezwykle wygodne – rozróżnia 256 poziomów nacisku i jest wrażliwe na kąt nachylenia. Można zatem rysować linie cieńsze i grubsze, mniej lub bardziej prześwitujące. UltraPen spełnia także funkcje tradycyjnej myszki – pojedyncze bądź podwójne puknięcie rysikiem w powierzchnię tabletu traktowane jest standardowo jako odpowiednie kliknięcie lewym przyciskiem myszy. Dwa dodatkowe programowalne klawisze piórka domyślnie ustawione są jako podwójne kliknięcie i użycie prawego przycisku. Możliwe jest również zaprogramowanie funkcji gumki. Adobe Photoshop, dzięki dołączonym do PL-400 sterownikom, poprawnie reaguje na użycie gumki i wymazuje odpowiedni obszar z edytowanego rysunku. Korzystanie z UltraPena jest znacznie wygodniejsze od myszki, zwłaszcza w aplikacjach graficznych, chociaż PL-400 sprawdza się także podczas pracy z innymi programami użytkowymi.

w skrócie
LCDTablet PL-400
Wymiary: 349x298x42 mm
Waga: 2,9 kg
Powierzchnia aktywna: 270×202 mm
Rozdzielczość tabletu: 1016 lpi
Typ ekranu LCD: aktywna matryca TFT
Przekątna ekranu: 13,3″
Maksymalna rozdzielczość: 1024×768, 18-bit (262 144 kolory)
Wielkość plamki: 0,26 mm
Piórko UltraPen: bezbateryjne, bezprzewodowe, 256 poziomów nacisku, programowalna funkcja rysika i korektora, dodatkowe dwa programowalne przyciski, emulacja myszki
Kontroler graficzny: PB-MAX
Wymagania: wolny slot PCI, Windows 3.1x, Windows 9x, lub Windows NT, oraz MacOS 6.0.4 i nowsze
Pamięć: 4 MB SGRAM 10 ns
Rozdzielczości maksymalne: LCD – 1024×768/24-bity, 60 Hz, Monitor – 1600×1200/16-bit., 70 Hz Dual Mode – 2048×1536/ 8-bit., 60Hz
Złącza: LVDS (cyfrowe złącze LCD), rozgałęźnik dla monitora, portu szeregowego i zasilania
Gwarancja: 1 rok
Cena: 13 000 zł
plus znakomita jakość obrazu na LCD
plus intuicyjna, wygodna obsługa
plus możliwość jednoczesnej pracy z monitorem i LCD
plus autokalibracja tabletu
plus dobre sterowniki kontrolera graficznego
minus wysoka cena
Producent: Wacom, USA http://www.wacom.com/
Dostarczył: KSK, Katowice tel.: (0-32) 251 69 59 faks: 59 16 16 e-mail: [email protected]http://www.ksk.com.pl/

Panel LCD o przekątnej 13,3″ działa z maksymalną rozdzielczością 1024×768 w 18-bitowej palecie kolorów. Urządzenie pokryte jest ciemną i twardą, czułą na położenie i nacisk piórka, odporną na zarysowania i polepszającą kontrast obrazu szybą.

Wyświetlacz łączy się z instalowanym w wolnym slocie PCI specjalnym kontrolerem graficznym PB-MAX za pomocą złącza cyfrowego LVDS, nie ma zatem mowy o stracie jakości obrazu przesyłanego do panelu. Kontroler pozwala na jednoczesną pracę z klasycznym monitorem i LCD. PB-MAX może emitować ten sam obraz na obu urządzeniach lub – w trybie Dual Mode – podzielić go na pół i część wyświetlić na monitorze, a część na panelu. PB-MAX przystosowany jest do działania w komputerach PC i Apple, odpowiedni tryb pracy wybiera się zworką.

Wacom PL-400, pozbawiony w zasadzie mankamentów koncepcyjnych czy technicznych, ma poważną wadę natury finansowej – niezwykle wysoką cenę (w stosunku do ceny zakupu osobnego wyświetlacza LCD i tabletu). Profesjonalne studia graficzne powinny jednak docenić możliwości tego urządzenia.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News