Superżyleta

Krótki test mało zaawansowanego technologicznie, ale prawidłowo pracującego monitora 21-calowego

Wśród 21-calowych monitorów serii CM, produkowanych przez japoński koncern Hitachi, 811ET jest modelem najmniej zaawansowanym w stosunku do całej serii, a przeznaczonym do profesjonalnych zastosowań (CAD/CAM, DTP). Jednak ani parametry, ani uzyskane wyniki testów nie przemawiają na jego niekorzyść.

Choć jakość obrazu jest bardzo dobra i korekcja nie jest konieczna, urządzenie oferuje bogate możliwości regulacji pozwalające na dostrojenie parametrów monitora do własnych potrzeb. Oprócz standardowych opcji – zmiany kontrastu, jasności, temperatury kolorów, zniekształceń poduszkowych i trapezowych, dostępna jest także rzadko stosowana przez producentów korekcja geometrii dla każdego rogu ekranu niezależnie oraz likwidacja efektu mory. CM811ET nie wyposażono wprawdzie w regulację zbieżności wiązki, ale ustawienia fabryczne zapewniają poprawną konwergencję, a uzyskany obraz jest ostry na całej powierzchni.

Monitor pamięta 26 ustawień geometrii obrazu dla różnych rozdzielczości i częstotliwości odświeżania. Możliwe jest także samodzielne zdefiniowanie nasycenia temperatury kolorów lub skorzystanie z trzech dostępnych (9300, 6500 i 5000K). Dobrze dobrana wielkość oraz rozmieszczenie przycisków OSD zapewniają szybki dostęp do wszystkich funkcji regulacji obrazu. Jedyne zastrzeżenia budzi sposób mocowania przycisków, które pod naciskiem przemieszczały się w poprzek otworów. Zastosowano tu nowatorskie rozwiązanie: skojarzenie dwóch funkcji regulacji z jednym przyciskiem oraz przenikanie wyświetlanego obrazu z OSD. Możliwa jest na przykład jednoczesna regulacja rozmiaru okna i jego położenia, bez konieczności przełączania pomiędzy tymi funkcjami.

w skrócie
Hitachi CM811ET
Częstotliwości: pozioma – 31-96 kHz, pionowa – 50-160 Hz
Pasmo przenoszenia: 200 MHz
Maks. rozdz.: 1600×1280
Kineskop: 21 cali, plamka – 0,22 mm (*), obszar widzialny 20 cali
Oprogramowanie: Colorific
Gwarancja: 1,5 roku
Cena: 5740 zł
plusniska cena
plusniewielki rozmiar plamki
plusłatwa kalibracja
plusprosty w obsłudze OSD
minusbrak polskiej dokumentacji
minusbrak regulacji konwergencji
Producent: Hitachi, Japonia http://www.hitachi.com/
Dostarczył: KSK, Katowice tel.: (0-32) 251 69 59 faks: 256 20 86 e-mail: [email protected]http://www.ksk.com.pl/

Dostarczana w zestawie aplikacja Colorific pozwala na łatwe i szybkie skalibrowanie kolorów przez wskazanie kilku kwadratów na tablicach kontrolnych. Po kalibracji można dowolnie regulować nasycenie podstawowych barw w 12 ustawieniach, takich jak: 3D, rendering, games, CAD/CAM, optimized DVD display, multimedia/video etc. Model spełnia podstawowe normy: TUV, TCO 95, CE, TUVGS.

Stosunkowo niska cena (oczywiście, jak na urządzenie tej klasy) oraz jakość potwierdzona wynikami testów sprawiają, iż CM811ET nie ustępuje najlepszym, lecz droższym monitorom 21″. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowany do pracy zarówno w biurach projektowych, jak i przez zasobniejszych użytkowników indywidualnych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.