W hołdzie klawiszowcom

Y amaha SW1000XG jest przykładem profesjonalnej karty dźwiękowej przeznaczonej do pecetów i Macintoshy. SW1000 XG wykorzystuje szynę PCI i jest w pełni funkcjonalnym instrumentem MIDI zgodnym ze standardami GM (General MIDI) oraz XG (eXtended General standard). Pod względem zastosowanej technologii karta odpowiada syntezatorowi Yamaha MU100R, ale urządzenie wzbogacono możliwością korzystania ze ścieżek audio odczytywanych lub zapisywanych na dysku twardym. Dzięki temu SW1000XG może pełnić funkcję magnetofonu wielośladowego, który umożliwia profesjonalne przegrywanie materiału dźwiękowego. Oferuje m.in. łączenie ścieżek MIDI (odtwarzanych przez syntezator karty lub zewnętrzny moduł MIDI) oraz dźwięku w postaci cyfrowej wprowadzonego do komputera za pomocą wejścia liniowego (wokal, gitara elektryczna). W 20 MB pamięci ROM umieszczono 1267 instrumentów oraz 45 zestawów perkusyjnych. Zastosowane procesory DSP odpowiadają za cyfrową obróbkę wszystkich sygnałów audio w czasie rzeczywistym. Użytkownik otrzymuje 12 rodzajów efektu Reverb, 14 odmian Chorusa, 70 Variaiton oraz po 43 efekty Insertion 1 i 2. Sygnał dźwiękowy przetwarzany jest z 24-bitową rozdzielczością, a tor wyjściowy może zostać poddany 5-pasmowej korekcji.

Poważną zaletą opisywanego produktu jest wysoka jakość próbek oraz wyjątkowa konstrukcja urządzenia. SW1000XG umożliwia rozbudowę konfiguracji – na „pokładzie” karty znajduje się specjalne gniazdo, które pozwala na podłączanie dodatkowych modułów rozszerzających możliwości instrumentu (jeden moduł naraz). Obecnie dostępne są trzy rozszerzenia: PLG100 DX (syntezator FM zgodny z „klasycznym” już instrumentem Yamaha DX7), PLG100VL (wirtualna synteza akustyczna, która umożliwia niemal realistyczne naśladowanie instrumentów dętych) oraz PLG100VH (harmonizer wokalny). Kartę wyposażono również w gniazdo umożliwiające bezpośrednie połączenie z DSP Factory – profesjonalnym cyfrowym mikserem dźwięku dla komputerów PC i Macintoshy.

w skrócie
SW1000XG
Zgodność: General MIDI, XG
MIDI: MPU 401 (dołączony specjalny kabelek), wewnętrzna polifonia 64-głosowa
Odtwarzanie ścieżek audio: maks. 12 kanałów (6 stereo lub 12 mono)
Typ syntezy: wavetable (AWM2), 32-częściowy multitimbral
Konwersja AD/DA: 20/18 bitów
Częstotliwość próbkowania: 44,1 kHz
Wejścia: 1 x stereo lub 2 x mono (przełączany tryb pracy: mikrofon lub line-in)
Wyjścia: analogowe RCA (2x cinch), S/PDIF
Gwarancja: 1 rok
Cena: 2690 zł
plus wysoka jakość próbek
plus duże możliwości rozbudowy konfiguracji
plus wyjątkowe możliwości w zakresie cyfrowego przetwarzania dźwięku
plus bardzo dobra jakość dźwięku
Producent: Yamaha Corporation, Japonia http://www.yamaha.co.uk/
Dostarczył: Pro Musica, Łomianki-Dąbrowa k. Warszawy tel./faks: (0-22) 751 87 88 e-mail: [email protected]http://www.promusica.com.pl/

SW1000XG jest w pełni zgodna ze standardem plug and play. Do poprawnej pracy wymaga wolnego przerwania, a architektura PCI pozwoliła na zrezygnowanie z kanału DMA – transfer danych dźwiękowych pomiędzy pamięcią systemową a elektroniką SW1000XG odbywa się z wykorzystaniem trybu bus master (dane są samodzielnie odczytywane przez dedykowane procesory karty dźwiękowej). Karta została skonstruowana z myślą o profesjonalnych zastosowaniach, nie zatroszczono się zatem o zgodność z SoundBlasterem. Urządzenie nie zapewnia także możliwości generowania dźwięku przestrzennego w żadnym z popularnie stosowanych w grach standardów (A3D, EAX). Dostarczone z kartą sterowniki nie były kompatybilne z DirectX. Producent zapewnia, że w najbliższym czasie udostępni nową, „zgodną” wersję driverów.

W cenie zestawu użytkownik otrzymuje sekwencer XGWorks, będący kompletnym systemem wielośladowej rejestracji dźwięku na dysku twardym. Umożliwia on edytowanie ścieżek MIDI, audio oraz pozwala na manipulowanie dźwiękiem z użyciem komunikatów standardu XG.

Ze względu na wyjątkowe możliwości SW1000XG istotnie wyróżnia się spośród dostępnych kart dźwiękowych. Urządzenie gwarantuje najwyższą jakość generowanego i przetwarzanego dźwięku, a dołączone oprogramowanie oraz duże możliwości rozbudowy czynią z karty bardzo korzystną inwestycję dla wymagających użytkowników.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News