Cel – użytkownik masowy

Krótki test dwóch płyt pod procesor Pentium II oraz dwóch procesorów Celeron

Technologia Single Edge Contact Cartridge (złącze Slot-1) miała zwiększyć wydajność dzięki umieszczeniu pamięci podręcznej cache L2 we wspólnej obudowie, razem z procesorem. Jednak zamiast zwiększenia osiągów uzyskano głównie wzrost kosztów produkcji. W związku z tym do połowy bieżącego roku Intel zamierza całkowicie zrezygnować z produkcji Celeronów Slot-1 i przejść na złącze Socket 370. Na rynek trafiły już procesory taktowane zegarem 300, 333, 366 i 400 MHz, a w trzecim kwartale 1999 r. mają do nich dołączyć wersje 433 oraz 466, prawdopodobnie wykonane w technologii 0,18 mikrometra.

wyniki testu
ModelCeleron 366 (Socket 370) Celeron 366 Celeron 400
Stałoprzecinkowy [Dhrystones]451 492454 873497 786
Zmiennoprzecinkowy [Whetstones]227024472671
Dostęp do pamięci [KB/s]98 85380 19080 289
Karta graficzna VGA [op./s]496349875189
CHIPmark 1.0 overall157,2151,3158,3
Productivity156,2151,8159,0
Creativity194,9189,6199,9
Entertainment115,4107,0110,5
Microsoft Works Word Procesor131,5131,0134,4
Microsoft Works SpreadSheet162,2156,7165,7
Microsoft Works Database161,9154,8163,7
Intuit Quicken 6172,5167,1175,3
Macromedia Extreme3D 2195,0191,0203,9
MetaTools PowerGoo217,1212,2226,8
Adobe PhotoDeluxe 174,8168,2172,8
Intel Indeo Interactive 4.385,677,579,6
SpeedBoat Attack155,6147,8153,5
3DMark99 CPU Geometry Speed479945724845
WinQuake 320×200 demo1 [fps]66,562,265,1
WinQuake 640×480 demo1 [fps]66,562,265,1

Testowany model Celerona 366 przeznaczono do gniazda Socket 370. Jednostkę centralną wykonano w technologii 0,25 mikrona i wyposażono w 32KB cache’u L1 oraz w 128 KB zintegrowanej pamięci podręcznej L2. Wyniki testów procesorów ze złączem Slot-1 i Socket 360 przy jednakowej częstotliwości pracy są zbliżone. Niewielkie różnice mogą wynikać z odmiennych wydajności płyt głównych.

wyniki testu
ModelIntel BI440ZX Acorp 6ZX86
Wydajność151,3158,3
Wyposażenie27,932,9
Ergonomia35,037,5
Możliwości (POWER)89,8 99,2
Możliwości/cena (ECONO)100,2 118,6

Celeron 400 Slot 1 w teście CHIPmark1.0 osiągnął wynik zaledwie o 5% lepszy od rezultatu układu 366 MHz. Wypływa z tego prosty wniosek – nie warto inwestować kwoty większej aż o 50%, mając w perspektywie tak niski przyrost wydajności. Nowe Celerony nie dają się już tak łatwo przetaktowywać, jak modele serii 300A. Nawet z magistralą „podkręconą” w minimalnym stopniu (75 MHz) tylko niektóre egzemplarze bez zwiększania napięcia zachowują się stabilnie. BI440ZX to płyta główna produkcji Intela wyposażona w gniazdo Socket 370 i bazująca na chipsecie i440ZX. Obsługuje tylko do 256 MB pamięci, którą można zamontować w dwóch dostępnych gniazdach DIMM. Na płycie umieszczono jedno złącze AGP, dwa PCI oraz jedno ISA. Dzięki rozmieszczeniu elementów zgodnie ze standardem microATX każdy dostępny slot może być rozszerzony kartą pełnej długości. Całością zarządza Phoenix BIOS zapisany w pamięci flash. W przypadku wystąpienia błędów podczas uaktualniania jego zawartości można go załadować nawet z dyskietki. Intel zadbał o swoje interesy – BI440ZX automatycznie rozpoznaje ustawienia procesora i nie ma możliwości podwyższenia częstotliwości pracy jednostki centralnej. Płyta obsługuje procesory 266-400 MHz. Zintegrowany układ dźwiękowy SoundBlasterPCI 64V firmy Creative Labs częściowo kompensuje wysoką cenę płyty.

w skrócie
Intel BI440ZX
Gniazdo procesora: Socket 370
Format/chipset: microATX/i440ZX
Złącza AGP/PCI/ISA: 1/3/1
Gniazda pamięci DIMM: 2
Magistrala systemowa: 66 MHz
Gwarancja: 3 lata
Cena: 510 zł
pluswysoka wydajność
pluszintegrowany układ dźwiękowy
minusniewielkie możliwości w zakresie rozbudowy pamięci
Producent: Intel, USA http://www.intel.com/
Dostarczył: ACT, Łódź, tel.: (0-42) 650 07 11, faks: 651 19 56 e-mail: [email protected], http://www.act.com.pl/

Acorp 6ZX86
Gniazdo procesora: Slot 1
Format/chipset: AT/i440ZX
Złącza AGP/PCI/ISA: 1/3/2
Gniazda pamięci DIMM: 2
Magistrala systemowa: 66, 75, 83MHz
Gwarancja: 2 lata
Cena: 340 zł
plusdobra wydajność
pluskorzystna cena
Producent: Acorp, Tajwan http://www.intel.com/
Dostarczył: Primus, Wrocław, tel.: (0-71) 339 77 97, faks: 339 77 92 e-mail: [email protected]

Konstrukcję firmy Acorp – 6ZX86, bazującą również na chipsecie ZX, wyposażono w gniazdo Slot-1. Płyta poprawnie pracuje z procesorami Celeron o częstotliwości od 266 do 400 MHz. Magistrala systemowa może być taktowana zegarem o częstotliwości 66, 75 i 83 MHz (wybór w setupie BIOS-u).

Płytę zbudowano w standardzie AT i wyposażono w jeden slot AGP, trzy PCI i dwa ISA. Dobre rozmieszczenie elementów zapewnia wygodny montaż kart rozszerzeń. Możliwe jest zainstalowanie 512 MB pamięci w dwóch gniazdach DIMM. W testach wydajności płyta wypada gorzej od modelu BI440ZX przy pracy z procesorem Celeron 366. Niewykluczone, że dzięki niskiej cenie i możliwości „podkręcania” może ona znaleźć nabywców znacznie szybciej niż produkt Intela.

w skrócie
Celeron 366
Złącze: Socket 370
Magistrala: 66 MHz
Technologia: 0,25 mikrometra
Pamięć cache L1/L2: 2×16 KB/128 KB
Zasilanie: Core 2,0 V; I/O 3,3 V
Gwarancja: 3 lata
Cena: 470 zł
plusdobra wydajność
plusniska cena
Producent: Intel, USA http://www.intel.com/
Dostarczył: ACT, Łódź, tel.: (0-42) 650 07 11, faks: 651 19 56 e-mail: [email protected], http://www.act.com.pl/

Celeron 366, 400
Złącze: Slot 1
Magistrala: 66 MHz
Technologia: 0,25 mikrometra
Pamięć cache L1/L2: 2×16 KB/128 KB
Zasilanie: Core 2,0 V; I/O 3,3 V
Gwarancja: 3 lata
Cena: Celeron 366 – 570 zł, Celeron 400 – 850 zł
pluswysoka wydajność
minuswysoka cena za model 400 MHz
Producent: Intel, USA http://www.intel.com/
Dostarczył: Celeron 366 – PS Computer, Wrocław, tel.: (0-71) 354 43 52, faks: 55 53 44, e-mail: [email protected], http://www.ps.com.pl/; Celeron 400 – TCH Components, Warszawa, tel.: (0-22) 646 00 33, faks: 48 12 06 e-mail: [email protected], http://www.tch.waw.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.