Dobrana para

Krótki test procesora Intel Pentium II Xeon i płyty doskonale z nim współpracującej

Płytę główną A-trend ATC6400 wyposażono w nowy chipset – Intel 440GX, przeznaczony między innymi do obsługi procesorów Intel Pentium II Xeon. Dzięki ciekawemu trikowi – zainstalowaniu dwóch różnych gniazd: Slot-1 oraz Slot-2 – urządzenie może również współpracować z układami Intel Pentium II/III.

Zaletą płyty jest duży zakres częstotliwości taktujących magistralę zewnętrzną procesora (FSB), które można zmieniać w zakresie od 66 MHz do 150 MHz! Maksymalny mnożnik częstotliwości wynosi aż 8. Mając tak szeroki wybór parametrów, użytkownik jest w stanie swobodnie określać warunki pracy procesora.

ATC6400 jest doskonałym przykładem najnowszych tendencji – nie ma w ogóle slotów ISA, za to aż sześć PCI. W połączeniu z bardzo wysokim maksymalnym rozmiarem pamięci RAM (2 GB) oznacza to doskonałe warunki do przyszłej rozbudowy systemu.

wyniki testu
A-trend ADC6400Pentium II Xeon 450 MHzPentium II Xeon500 MHzPentium III 500 MHzPentium II 400 MHz
Stałoprzecinkowy [Dhrystones]551 350616 980614 163490 728
Zmiennoprzecinkowy [Whetstones]2983333433112648
Karta graficzna VGA [op./s]5743608541863718
Dostęp do pamięci [KB/s]152 094170 110153 041132 818
CHIPmark 1.0 Overall 182,6198,5179,1163,6
Productivity188,8201,9191,7170,5
Creativity239,3262,0218,6213,1
Entertainment113,9126,5115,9101,1
Microsoft Works Word Processor149,2153,6146,7140,5
Microsoft Works SpreadSheet203,6222,2212,5179,9
Microsoft Works Database211,2231,7220,4182,8
Intuit Quicken 6198,2210,0196,7183,0
Macromedia Extreme3D239,1265,5221,7208,1
MetaTools PowerGoo276,3306,4275,0248,8
Adobe PhotoDeluxe207,3221,5171,0187,0
Intel Indeo Interactive 4.366,573,468,058,0
SpeedBoat Attack195,1218197,7174,4
WinQuake 320×200 [fps]113,0125,8119,6100,1
WinQuake 640×480 [fps]56,061,758,149,5

Test z powodu niecodziennej konstrukcji płyty musiał być bardziej skomplikowany niż w innych przypadkach. By umożliwić porównanie wyników z rezultatami wcześniej testowanych modeli, użyto Pentium II 400 MHz, by zaś sprawdzić, jak chipset 440GX radzi sobie z najnowszymi procesorami – również Pentium III 500 MHz oraz Pentium II Xeon 450 MHz.

Wyposażony w złącze Slot-2 Xeon bazuje na takiej samej architekturze, jak procesory Pentium II. Wprowadzono w nim jednak kilka znaczących innowacji mających na celu przystosowanie do pracy w dużych serwerach sieciowych – głównie z myślą o takich platformach był on projektowany. Najważniejsze nowości dotyczą cache’u procesora. Bufor pierwszego poziomu (32 KB – 16 dla danych i 16 dla instrukcji) wspomaga pamięć podręczną poziomu drugiego, o wielkości – w zależności od wersji CPU – 512 KB (tyle miał testowany model), 1 lub nawet 2 MB. Na znaczny wzrost wydajności procesora ma wpływ szybkość pracy cache’u L2 równa częstotliwości procesora – 450 MHz.

Nowy model firmy A-trend pracujący z Intel Pentium II 400 pod względem możliwości plasuje się dopiero na 16. miejscu wśród wszystkich płyt ze złączem Slot-1 testowanych w CHIP Lab. Nie może on konkurować ze zwykłymi modelami BX, zwłaszcza pod względem parametru ECONO – jest na jednej z ostatnich pozycji. Należy jednak zauważyć, że takie porównanie nie jest sprawiedliwe. ATC6400 obsługuje oba sloty (Slot-1 i Slot-2), a fakt ten, znacznie poszerzający możliwości płyty, nie został uwzględniony przy obliczaniu ocen.

w skrócie
Pentium II Xeon
Złącze: Slot-2
Magistrala: 100 MHz
Technologia: 0,25 mikrona
Pamięć cache L1/L2: 2×16 KB/512 KB
Zasilanie: 2,0 V
Gwarancja: 3 lata
Cena: 4560 zł
plusduża wydajność
plusczęstotliwość taktowania L2 cache identyczna z zegarem CPU
minusbardzo wysoka cena
Producent: Intel, USA http://www.intel.com/

ATC 6400
Chipset: Intel 440GX AGPset
Złącze procesora: Slot-1, Slot-2
Gniazda pamięci DIMM: 4
Złącza AGP/PCI/ISA: 1/6/0
Częstotliwość FSB: do 150 MHz
Maksymalna ilość RAM: 2 GB
Gwarancja: 2 lata
Cena: 1050 zł
plusobsługa procesorów bazujących na Slot-1 i Slot-2
plusduża wydajność
plusduża maksymalna częstotliwość FSB
plusbezzworkowe ustawianie parametrów pracy procesora i FSB
:plusduża liczba slotów PCI
plusobsługa kart pełnej długości
minuswysoka cena
Producent: A-trend, Tajwan http://www.atrend.com.tw/
Dostarczył: TCH Components Warszawa tel.: (0-22) 646 00 33 faks: 48 12 06 e-mail: [email protected], http://www.tch.waw.pl/

Urządzenie z chwilą osadzenia w nim procesora pracującego w gnieździe Slot-2 zyskuje zupełnie nowe oblicze. Okazuje się, że Xeon taktowany zegarem 4,55100 MHz jest niewiele wolniejszy od pracującego przy częstotliwości 55100 MHz Pentium III, a w niektórych zastosowaniach (CHIPMark overall) wręcz go przewyższa. Różnice wydajności stało- i zmiennoprzecinkowej (około 11%) są zbliżone do różnic zegarów obu chipów. W teście przeprowadzonym dla porównania osiągów z zegarem o częstotliwości 512 MHz (4,55112) Xeon radził sobie wyśmienicie! System pracował stabilnie i nie generował żadnych błędów, a rezultaty okazały się bardzo korzystne dla „serwerowego” procesora. Oba chipy osiągnęły niemal identyczne wyniki testu niskopoziomowego, a w teście aplikacji biurowych Katmai był mniej wydajny aż o 10%. Również w WinQuake’u (test DirectDraw) Xeon okazał się wydajniejszy (o ok. 5%).

Trudno stwierdzić, czy duża wydajność testowanego zestawu (płyta ATC6400 i procesor Pentium II Xeon) jest zasługą procesora czy też płyty. Jedno jest pewne – oba urządzenia świetnie współpracują i tworzą doskonałą, choć bardzo drogą parę.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.