Drukarnia na biurku

Model Hewlett-Packard Color LaserJet 4500DN, który ma stanowić przełom wśród drukarek kolorowych – zapowiadano już jesienią zeszłego roku . Rzeczywista rozdzielczość druku wynosi 600 dpi; kolor kodowany jest na 24 bitach (pełna paleta barw). Urządzenie może pracować w jednym z dwóch standardowych trybów – PCL 5C oraz PostScript 2. Drukarka wykorzystuje nowe systemy podwyższania rozdzielczości (Image REt 2400 i HP Color-Smart II), które pozwalają uzyskać wyższą jakość druku przy pełnej szybkości mechanizmu drukującego. Image REt 2400 to system poprawy jakości zapewniający ostry tekst, cienkie linie, bardzo dobrą grafikę i niemal fotograficzną reprodukcję obrazu. Automatyczna kalibracja barw powoduje, że kolory są spójne, nie ma smug ani pasm. HP ColorSmart II dobrze radzi sobie z obrazami niskiej jakości, pobieranymi i drukowanymi z Internetu czy aplikacji multimedialnych. Drukarka dopasowuje barwy i tworzy półtony w standardowym systemie sRGB, jak również w systemach ICC i Pantone. Producent wykorzystał zaszytą w procesorach technologię MMX firmy Intel do przyśpieszenia przetwarzania koloru (według danych Hewlett-Packarda – nawet do 200%).

Color LaserJet 4500DN standardowo wyposażona jest w tzw. duplekser umożliwiający automatyczne drukowanie z obu stron kartki. Dzięki temu można niemal dwukrotnie zmniejszyć ilość zużywanego papieru. Media mogą być podawane na trzy różne sposoby: z dwóch kaset o pojemności odpowiednio 500 i 250 stron oraz uniwersalnej tacy pozwalającej na załadowanie nie tylko standardowych kartek (150 sztuk), ale też nietypowych formatów papieru, klisz, kopert itp. Drukarkę zaopatrzono w 64 MB RAM (standardowo 32 MB) z możliwością rozszerzenia aż do 208 MB w modułach DIMM. Opcjonalnie można też dodać dysk twardy, buforujący dane napływające do drukarki. Komunikacja może odbywać się przez standardowy port równoległy pracujący w trybie ECP, kartę sieciową Ethernet (10 lub 100 Mbps) lub AppleTalk.

w skrócie
Hewlett-Packard Color LaserJet 4500DN
Metoda druku: laserowa
Pamięć: 64 MB, maks. 208 MB
Procesor: NEC VR4300 133MHz
Rozdzielczość: 600 dpi
Język: PCL 5C, PostScript II
Interfejsy: port równoległy, Ethernet 10 Mbps, Ethernet 100 Mbps, AppleTalk
Podajniki: 250 + 500 ark., tacka na 150 ark., duplekser
Wydajność tonera: czarny – 9000 stron A4, kolorowy – 6000 stron A4 (przy zaczernieniu 5%)
Gwarancja: 1 rok
Cena: 17900 zł
pluswysoka jakość kolorowych wydruków
plusduplekser w standardowej konfiguracji
plusobszerna dokumentacja
plusłatwa instalacja
pluspojemne zasobniki na papier
minusproblemy z wydrukami odcieni kolorów
minuswysoka cena
Producent: Hewlett-Packard, USA http://www.hp.com/
Dostarczył: Hewlett-Packard Warszawa tel.: (0-22) 608 76 45, faks: 608 76 22 http://www.hp.com.pl/

Color LaserJet 4500DN uzbrojono w procesor NEC VR4300 pracujący z częstotliwością 133 MHz. Pozostałe wyposażenie urządzenia niczym się nie różni od ekwipunku typowej laserowej drukarki czarno-białej – może oprócz znacznie większej ilości pamięci, która potrzebna jest do obróbki kolorowych wydruków.

Wydruki tekstów charakteryzowały się dobrą jakością i ostrością. Kolorowy tekst został przeniesiony na papier wiernie i bez przekłamań. Problemy pojawiły się przy druku barwnych pasków – na 144 (w RGB i CMYK-u) na wydruku dało się rozróżnić tylko 83 odcienie – pozostałe przechodziły jeden w drugi zbyt płynnie dla oka. Dla porównania – podobny wynik dla Xerox DocuPrint C55 MP wynosi 122 rozróżnialne odcienie (procedura testowa – CHIP 2/99). Jakość kolorowej grafiki prezentacyjnej i zdjęć jest jednak bardzo dobra.

Color LaserJet 4500DN testowe zdjęcie A4 drukuje około 3,5 minuty, czyli ponad dwukrotnie szybciej od Kyocery FS-5800C, której to samo zadanie zajmowało od 7 do 8 minut, a modelom Minolta Color PagePro i Xerox DocuPrint C55 MP – 4-5 minut. Z całą pewnością jest to jedna z najlepszych i najszybszych drukarek kolorowych – konkurować z nią może tylko Xerox DocuPrint C55 MP pod względem jakości wydruków.