Dżin w zmywarce

Kilka kresek symbolizujących filiżankę kawy i unoszący się nad nią dymek. Obok logo firmy Sun Microsystems. Chyba każdemu, kto widzi taki rysunek, przychodzi na myśl słowo „Java”. Niewykluczone, że już niebawem oswoimy się z innym obrazkiem. Ten sam znak firmowy, podobna estetyka. Ale naczynie z kawą zastąpi cudowna lampa Aladyna.

Ewentualne wątpliwości co do tego, czy chodzi o tę, a nie inną lampę, rozwiewa widniejący poniżej rysunku napis „Jini”. To fonetyczny odpowiednik słowa

djinni — zwanego w Polsce dżinem – i jednocześnie nazwa nowej technologii.

Czemu służyć mają elektroniczne duchy lampy? Pod koniec stycznia bieżącego roku przedstawiciele firmy Sun zaanonsowali powstanie mechanizmu Jini, dzięki któremu możliwe stanie się konstruowanie współpracujących ze sobą zespołów najrozmaitszych urządzeń – czasami tak odmiennych, jak cyfrowe aparaty fotograficzne, zegarki, palmtopy czy ekspresy do kawy. Elektroniczny sprzęt ma być doraźnie łączony za pośrednictwem dowolnej sieci – Internetu, cyfrowej sieci telefonii komórkowej itp. Taki konglomerat, składający się z urządzeń mogących komunikować się ze sobą, nosi miano dżina. Udostępnia on określone usługi. Turysta posiadający odpowiedni aparat fotograficzny szybko wydrukuje wykonane zdjęcia na kolorowej drukarce znajdującej się w najbliższym punkcie usługowym. Grupa biznesmenów wymieni dane między swoimi elektronicznymi asystentami a telefonami komórkowymi czy też – używając hotelowego rzutnika przezroczy – wyświetli przechowywane na dyskach laptopów wykresy obrazujące rozwój firmy.

Info
Sun Microsystems – opis technologii Jini:
http://www.sun.com/jini/
http://www.sun.com/jini/vision/
http://developer.java.sun.com/developer/products/jini/products.offering.html

Sun Polska – informacje prasowe:
http://www.sun.com.pl/fd/ip93.htm
http://www.sun.com.pl/fd/ip94.htm

mamy to na chip-cd 5/99Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Internet | Jini znajduje się dokumentacja techniczna systemu Jini w formacie PDF

Projekt Suna nie byłby właściwie niczym oryginalnym, gdyby – korzystając z pomocy Jini – ograniczał się tylko do łączenia ze sobą urządzeń. Taki jest właśnie sens istnienia sieci komputerowych, działających od wielu już przecież lat. Jednak nowa technika nie jest czymś banalnym – konstruowanie dżinów ma być przede wszystkim łatwe. I to do tego stopnia, że wracając z pracy, będzie można uruchomić znajdującą się w domu kuchenkę mikrofalową, a w celu wykonania tej czynności wystarczy wydać odpowiednie polecenie przez telefon komórkowy, bez konieczności ładowania doń jakiegokolwiek oprogramowania komunikacyjnego. To właśnie istota całej sprawy: włączenie nowego sprzętu do sieci i uzyskanie dzięki temu dostępu do określonego zestawu usług ma być tak proste, jak włożenie wtyczki telefonu do odpowiedniego gniazdka.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News