Krążki wiedzy

Zestawienie najciekawszych encyklopedii multimedialnych dostępnych na polskim rynku

Encyklopedia to – etymologicznie rzecz ujmując – krąg wiedzy, nauki. Ongiś wyraz ten oznaczał zasób wiadomości, jaki powinien posiadać dobrze wykształcony człowiek. Później zaczęto używać go na określenie także takiej wiedzy ogólnej opisanej w książce, a obecnie odnosi się on do samej publikacji, która zawiera niejako syntezę wiedzy ludzkiej. Największe z tych kompendiów liczą sobie po parę tysięcy tomów (jak pewna encyklopedia chińska z końca XIX wieku), a jedną z dwudziestowiecznych rekordzistek jest Wielka Encyklopedia Radziecka, składająca się z 65 tomów (I wydanie).

Ponieważ nie sposób wiedzieć wszystkiego, encyklopedie nadal cieszą się popularnością, czy to z czysto „bezinteresownej” żądzy wiedzy, czy też ze względów bardziej pragmatycznych. Korzystają z nich uczniowie i studenci, piszący zadanie domowe lub esej, naukowcy, gdy chcą dotrzeć do informacji spoza swojej specjalności, a także miłośnicy krzyżówek.

Info
Strony WWW encyklopedii nie opisanych w artykule:
Grolier:
http://gi.grolier.com/
Compton:http://www.comptons.com/
World Book:http://www.worldbook.com/Warto polecić następującą pozycję: Joanna Olkiewicz, Od A do Z, (Warszawa 1988).

Różnorodność wydawnictw encyklopedycznych jest ogromna: bywają dzieła poświęcone szczegółowym zagadnieniom bądź skierowane do szerokiego grona użytkowników. Najpopularniejsze są oczywiście encyklopedie ogólne, z kolei najładniejsze pod względem edytorskim okazują się zazwyczaj encyklopedie adresowane do dzieci.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.