Krążki wiedzy

Zestawienie najciekawszych encyklopedii multimedialnych dostępnych na polskim rynku

Encyklopedia to – etymologicznie rzecz ujmując – krąg wiedzy, nauki. Ongiś wyraz ten oznaczał zasób wiadomości, jaki powinien posiadać dobrze wykształcony człowiek. Później zaczęto używać go na określenie także takiej wiedzy ogólnej opisanej w książce, a obecnie odnosi się on do samej publikacji, która zawiera niejako syntezę wiedzy ludzkiej. Największe z tych kompendiów liczą sobie po parę tysięcy tomów (jak pewna encyklopedia chińska z końca XIX wieku), a jedną z dwudziestowiecznych rekordzistek jest Wielka Encyklopedia Radziecka, składająca się z 65 tomów (I wydanie).

Ponieważ nie sposób wiedzieć wszystkiego, encyklopedie nadal cieszą się popularnością, czy to z czysto „bezinteresownej” żądzy wiedzy, czy też ze względów bardziej pragmatycznych. Korzystają z nich uczniowie i studenci, piszący zadanie domowe lub esej, naukowcy, gdy chcą dotrzeć do informacji spoza swojej specjalności, a także miłośnicy krzyżówek.

Info
Strony WWW encyklopedii nie opisanych w artykule:
Grolier:
http://gi.grolier.com/
Compton:http://www.comptons.com/
World Book:http://www.worldbook.com/Warto polecić następującą pozycję: Joanna Olkiewicz, Od A do Z, (Warszawa 1988).

Różnorodność wydawnictw encyklopedycznych jest ogromna: bywają dzieła poświęcone szczegółowym zagadnieniom bądź skierowane do szerokiego grona użytkowników. Najpopularniejsze są oczywiście encyklopedie ogólne, z kolei najładniejsze pod względem edytorskim okazują się zazwyczaj encyklopedie adresowane do dzieci.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.