Licząsię mikrometry

Krótki test trzech markowych procesorów pracujących na złączu Socket-7

Obecnie na rynku procesorów przeznaczonych dla płyt głównych z gniazdem Socket 7 pozostało trzech producentów. Oferują oni rozwiązania różniące się

adm k-6 2 400

technologią produkcji, częstotliwością magistrali systemowej, dodatkowymi instrukcjami, ale przede wszystkim wydajnością. WinChip C6-240 to nowy procesor firmy IDT, wykorzystujący rozkazy MMX i zasilany pojedynczym napięciem 3,52 V. Kość (o prostej architekturze RISC) wytworzona w technologii 0,35 mikrona pobiera znacznie mniej energii niż jednostki konkurencyjne. Mała jest powierzchnia układu scalonego – 88 mm

2

; dla porównania – Pentium II wykonany w technologii 0,25 mikrona zajmuje powierzchnię 135 mm

2

.

Nowy procesor taktowany jest zegarem o częstotliwości 60 MHz (nie działa z 66 MHz), którą wewnętrznie mnoży czterokrotnie (do 240 MHz). Starsze płyty rzadko oferują taki mnożnik, więc przed zakupem kości koniecznie należy sprawdzić obecność takiego ustawienia (45) w BIOS-ie.

Dzięki dużej wewnętrznej pamięci podręcznej L1 (32 KB na dane i 32 KB na instrukcje) w większości testów aplikacyjnych procesor wypada porównywalnie z Pentium 200 MMX. Słabe wyniki obliczeń zmiennoprzecinkowych, świadczące o niskiej wydajności koprocesora, dowodzą, że układ nie nadaje się do zastosowań wymagających intensywnych obliczeń (np. graficznych). Potwierdzają to słabe rezultaty testu programem Macromedia Extreme3D 2. Z założenia procesor przeznaczono do zastosowań biurowych – i tylko do takich można go polecić. MII-333GP to nowa konstrukcja firmy Cyrix. Nazwą nawiązuje do oczekiwanej wydajności układu – w rzeczywistości procesor pracuje z częstotliwością 290 MHz

cyrix mii-333gp

(83MHz53,5). Przejście na technologię 0,25 mikrona obniżyło emisję ciepła. Kość pracuje stabilnie nawet po podwyższeniu częstotliwości magistrali zewnętrznej (FSB) do 95MHz – daje to wzrost wydajności o 14% w obliczeniach stało- i zmiennoprzecinkowych. Cechą charakterystyczną MII-333GP jest sposób pracy cache’u L1, który w zależności od potrzeby jest dynamicznie przydzielany na dane lub instrukcje. Zapewnia to efektywniejsze wykorzystanie 64 KB pamięci podręcznej. Wyniki testów wydajności pokazują, że MII-333GP jest ponad dwukrotnie szybszy od produktu IDT w obliczeniach FP (choć wciąż dwukrotnie wolniejszy od Pentium II 300). Atrakcyjność MII wydatnie podnosi niska cena.

Najszybsze układy Socket 7 wytwarza firma AMD. K6-2400 to produkt odznaczający się znakomitą wydajnością w obliczeniach stało- i zmiennoprzecinkowych. Procesor pracuje z wysoką częstotliwością magistrali (100 MHz). W aplikacjach 2D dorównuje produktowi Intela-Pentium II taktowanemu taką samą częstotliwością. Oprócz rozkazów MMX wyposażony jest w instrukcje 3DNow! (zwiększające wydajność w wielu grach i aplikacjach multimedialnych). Aby z nich skorzystać, należy zainstalować pakiet bibliotek DirectX6.x i zoptymalizowane sterowniki karty graficznej. Obecnie coraz więcej firm zapewnia wsparcie dla technologii 3DNow! Istnieje około 50 programów wykorzystujących dodatkowy zestaw instrukcji. Należą do nich m.in. programowe dekodery MPEG-2 firm Xing Technology i Zoran umożliwiające płynne odtwarzanie filmów. Z czasem z pewnością zwiększy się liczba takich aplikacji.

wyniki testu
ModelIDT WinChip C6-240 Cyrix MII-333GP AMD K6-2 400
Stałoprzecinkowy [Dhrystones]212 875328 322496 286
Zmiennoprzecinkowy [Whetstones]48911172372
Dostęp do pamięci [KB/s]61 58954 43771 920
Karta graficzna VGA [op./s]348340834805
CHIPmark 1.0 overall74117,4146,9
Productivity89,2146161,3
Creativity67,8112,2156,5
Entertainment58,181,3110,9
Microsoft Works Word Procesor105,3125,1137,3
Microsoft Works SpreadSheet110,6149,9165,5
Microsoft Works Database43,8152,6168,5
Intuit Quicken 6124,3158,8176,6
Macromedia Extreme3D 265,1103,0156,3
MetaTools PowerGoo64,6110,9195,7
Adobe PhotoDeluxe 74,2123,8125,4
Intel Indeo Interactive 4.346,066,792,9
SpeedBoat Attack73,499132,3
3DMark99 CPU Geometry Speed135919943675
WinQuake 320×200 demo1 [fps]28,437,858,7

Koszt procesora K6-2 400 jest o połowę niższy od PentiumII400. Z pewnością jest to dobry produkt, zapewniający dużą wydajność.

w skrócie
IDT WinChip C6-240
Złącze: Socket 7
Magistrala: 60 MHz
Technologia produkcji/wielkość układu: 0,35 mikrometra/88 mm2
Pamięć cache L1: 2×32 KB
Dodatkowe rozkazy: MMX
Zasilanie: 3,52 V
Gwarancja: 1 rok
Cena: 220 zł
plusjedno napięcie zasilania
plusniska cena
minusbardzo niska wydajność operacji zmiennoprzecinkowych
Producent: IDT, USA http://www.winchip.com/
Dostarczył: TCH Components, Warszawa, tel.: (0-22) 646 00 33 faks: 48 12 06 e-mail: [email protected], http://www.tch.waw.pl/

Cyrix MII-333GP
Złącze: Socket 7
Magistrala: 83 MHz
Technologia produkcji/wielkość układu: 0,25 mikrometra/88 mm2
Pamięć cache L1: 64 KB
Dodatkowe rozkazy: MMX
Zasilanie: Core 2,9 V; I/O 3,3 V
Gwarancja: 1 rok
Cena: 260 zł
plusdobra wydajność operacji stałoprzecinkowych
plusniska cena
minussłaba wydajność koprocesora
Producent: Cyrix, USA http://www.cyrix.com/
Dostarczył: TCH Components, Warszawa, tel.: (0-22) 646 00 33 faks: 48 12 06 e-mail: [email protected], http://www.tch.waw.pl/

AMD K6-2 400
Złącze: Socket 7
Magistrala: 100 MHz
Technologia: 0,25 mikrometra
Pamięć cache L1: 2×32 KB
Dodatkowe rozkazy: MMX, 3DNow!
Zasilanie: Core 2,2 V; I/O 3,3 V
Gwarancja: 1 rok
Cena: 600 zł
pluswysoka wydajność
pluspraca z magistralą 100 MHz
pluskorzystny stosunek możliwości do ceny
Producent: AMD, USA http://www.amd.com/
Dostarczył: CHI Polska, Warszawa, tel.: (0-22) 723 02 13 faks: 723 02 13 e-mail: [email protected], http://www.chi.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.