Nie tylko klepsydra

Krótki test programu do tworzenia ikon - również animowanych

Po programie AX-Icons 4.5 (opisywanym w CHIP-ie nr 2/99) przedstawiamy bliźniaczą aplikację – AX-Cursors 4.5, służącą do konstruowania kursorów myszy.

Aplikacja z wyglądu przypomina AX-Icons. Po lewej stronie roboczej części ekranu umieszczono „bibliotekarza” gromadzącego gotowe kursory; po prawej – rozmaite przybory do rysowania.

AX-Cursors umożliwia korzystanie z gotowych animacji w formatach FLI i FLC dostępne formaty

Różnica w procesach konstruowania kursora i ikony wynika stąd, że wskaźniki myszy mogą być zarówno nieruchome, jak i animowane; AX-Cursors pozwala na pracę z obydwoma ich rodzajami.

Przybory do tworzenia statycznych kursorów to ołówek, pędzle, przyrządy do rysowania figur geometrycznych itp. Ponadto możliwe jest pobranie rysunku z pliku graficznego w formacie BMP lub JPG albo bezpośrednio z ekranu. Kursory ruchome rysowane są klatka po klatce bądź pobierane z filmu FLI lub FLC.

Program wyposażony został w funkcje archiwizacyjne. Wspomniany już „bibliotekarz” potrafi odczytywać pojedyncze pliki z kursorami (CUR, ANI) oraz ich magazyny (ACL); radzi sobie ze zbiorami wykonywalnymi systemu Windows (EXE, DLL, DRV, VBX, CPL, OCX). Dostępna jest także funkcja kompilowania biblioteki – zbudowania z niej samodzielnego programu, pozwalającego przeglądać zawarte w nim zbiory oraz eksportować kursory do osobnych plików.

Jeżeli jesteśmy dumni z naszego dzieła i chcielibyśmy od zaraz używać swoich kursorów w Windows, możemy bezpośrednio z programu podmienić standardowe wskaźniki myszy na nowe.

w skrócie
mamy to na chip-cd 5/99AX-Cursors
Wymagania: PC 386; 8 MB RAM (Windows 9x); ok. 4 MB na dysku
plusszeroki zakres obsługiwanych rozdzielczości i liczby kolorów
plusmożliwość budowania kursorów animowanych
plusopcja pobierania grafiki z pliku lub bezpośrednio z ekranu
pluspodgląd tworzonego kursora
minususterki w narzędziach do rysowania
minusmało rozbudowany system pomocy
Producent: Axialis, Francja, http://www.axialis.com/
Rejestracja: 14 USD

Opisywany program powtarza, niestety, błędy AX-Icons: lakoniczność pomocy, nie zawsze prawidłowe działanie narzędzia do pobierania kolorów czy wreszcie błędne osadzanie niektórych krojów pisma na rysunku. Wady te jednak na pewno nie są dyskwalifikujące i AX-Cursors można polecić wszystkim, którzy lubią upiększać swoje okienkowe otoczenie. Oby więc nikomu nie zabrakło piasku w klepsydrze!

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.