Ponad podziałami

Macintoshe obecnie mogą pracować w sieciach lokalnych na równi z innymi systemami, tj: Linux, Windows NT, czy NetWare 4.1x

Paweł Leszek
Marcin Pawlak
Krzysztof Syguda

Wielu administratorów – szczególnie w studiach graficznych i redakcjach – staje przed koniecznością wpięcia Macintoshy do sieci. Mac korzysta z nietypowego protokołu sieciowego i jego integracja z powszechnie stosowanymi sieciami lokalnymi nie należy do najłatwiejszych zadań. Okazuje się jednak, że można szybko i łatwo rozwiązać ten problem.

Komputery ze znakiem jabłuszka są owiane legendą – słyną z łatwości obsługi oraz znakomitego interfejsu użytkownika. Niestety, korzystanie z nich w sieciach lokalnych, gdzie serwery zazwyczaj pracują pod kontrolą Windows NT, NetWare lub Unix, nie jest proste. Wynika to z budowy systemu operacyjnego Mac OS, który w sieciach lokalnych używa zestawu protokołów sieciowych AppleTalk i trudno zmusić go do współpracy z powszechnie stosowanymi serwerami. Często kończy się to tym, że „maki” nie są podłączane do sieci, a dane przenosi się na dyskietkach lub nośnikach ZIP/JAZ/MOD.

Z drugiej strony w przypadku Novell NetWare trzeba instalować dodatkowe oprogramowanie na komputerach Macintosh, na przykład klienta NetWare. Ponadto nowsze wersje Mac OS sprawiają często problemy, np. Windows NT Server nie współpracuje poprawnie z Mac OS 8.5.

Dobrym rozwiązaniem, które powinno ułatwić udostępnienie zasobów Macintoshy w sieci, jest Linux (a właściwie dołączony do niego pakiet Netatalk ). Nie wymaga on instalacji oprogramowania klienta na komputerach mac i jest zgodny ze wszystkimi wersjami Mac OS. Oprócz argumentów technicznych jest jeszcze jeden – niezwykle istotny czynnik – cena. Rozwiązanie linuksowe, bazujące na Netatalk, dostępne jest za darmo, a oferuje dużą stabilność i elastyczność.

Do instalacji pakietu Netatalk nie jest potrzebna dogłębna wiedza na temat sieci komputerowych czy systemu Mac OS – wystarczy ogólna znajomość zasad administracji systemem Linux/Unix.

Niezależnie od tego, który system operacyjny wybierzemy do instalacji serwera, musimy zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń, narzucanych przez starsze edycje systemu operacyjnego Mac OS. Otóż w wersjach wcześniejszych niż 7.5 nie obsługuje on poprzez sieć zasobów dyskowych o rozmiarze większym niż 2 GB. Jeśli zatem udostępnimy Macintoshom pracującym pod kontrolą takiego systemu zbyt dużą partycję, wyświetlą nam one komunikat o błędzie informujący, że… na udostępnionym woluminie brak wolnego miejsca. Zatem jeżeli zamierzamy współdzielić w sieci tak duże dyski, jedynym wyjściem wydaje się instalacja nowszej edycji systemu Mac OS.

Info
Najnowsze wersje Netatalk: http://www.umich.edu/~rsug/netatalk/
Dokumentacja dla początkujących:
http://thehamptons.com/anders/netatalk/
Binarne wersje Netatalk: http://thetamptons.com/netatalk/download.html
Pakiet afpfs: http://www.odyssey.co.il/~heksterb/Software/afpfs/
Polskie FAQ poświęcone Windows NT: http://nt.faq.net.pl/
Klient NetWare dla Mac OS: http://support.novell.com/mamy to na chip-cd 5/99Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Serwery plików znajdują się programy opisywane w artykule.

Najstarsze wersje MacOS-a, obsługujące protokół AppleTalk wyłącznie w wersji PHASE 1 będą również miały problemy z dostępem do serwerów opartych na Windows NT, gdyż te komunikują się z klientami macintoshowymi jedynie za pomocą protokołu AppleTalk PHASE 2.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.