Więcej USB!

Krótki test trzech koncentratorów urządzeń USB

Technologia USB (Universal Serial Bus) z dnia na dzień zyskuje popularność pośród użytkowników komputerów osobistych. Obecnie każda nowa sprzedawana płyta

entrega 3u1e

główna ma jedno bądź dwa gniazda USB typu A (w kształcie wąskiego prostokąta). Złącza te umożliwiają przyłączenie rozmaitych akcesoriów: od myszki lub klawiatury począwszy, na drukarkach i skanerach skończywszy – i to bez wyłączania komputera. Wszystkie podpięte urządzenia korzystają z jednego wspólnego przerwania IRQ, oszczędzając w ten sposób zasoby systemowe, które mogą być wykorzystane do instalacji karty dźwiękowej lub tunera TV. Podczas szeregowego łączenia poszczególnych „klientów” USB unika się również plątaniny kabli za komputerem.

Teoretycznie możliwa jest instalacja do 127 urządzeń wyposażonych w gniazdo USB. Teoretycznie – ponieważ, jak wspomniano wcześniej, płyta główna ma z reguły tylko dwa takie złącza. Jeżeli użytkownik pragnie podłączyć więcej urządzeń, musi skorzystać z tzw. koncentratorów (hubów) USB – czyli po prostu rozgałęźników gniazdek.

Amerykańska firma Entrega, specjalizująca się w produkcji akcesoriów USB, oferuje wszystko, co może okazać się przydatne do wykorzystania tej technologii: od kontrolerów, przez huby, po zwykłe kable połączeniowe.

Podstawowy model, hub4U, cechuje bardzo elegancki wygląd – charakterystyczny i jednolity dla wszystkich urządzeń z rodziny Entrega. Hub4U może obsłużyć do czterech dodatkowych akcesoriów USB, w tym oczywiście innych hubów. Zajęcie każdego gniazda USB sygnalizowane jest świecącą na zielono diodą. Fioletowoszare pudełeczko przesyła dane z obiema prędkościami USB – 12 Mbps (np. skanery) i 1,5 Mbps (klawiatury).

entrega u1-s25

Nieco ciekawszym rozwiązaniem jest hub3U1E. Model współpracuje z trzema urządzeniami USB. Wielofunkcyjny hub dysponuje dodatkowo funkcjami adaptera Ethernetu, zgodnego z 10-BaseT o przepustowości 10 Mbps. Urządzenie w pełni współpracuje wyłącznie z Windows 98, gdyż tylko dla tej platformy dostarczono sterowniki obsługujące kontroler Ethernetu.

Hub2U1S1P wyposażono w dwa gniazda USB, port szeregowy (maks. szybkość transmisji 115 kbps) i równoległy. Oba ostatnie złącza wykrywane są przez Windows 98 jako standardowe porty COM i LPT, toteż nie jest dla nich konieczne dodatkowe oprogramowanie.

Każdy hub ma na swojej obudowie specjalne „szyny”, co pozwala na utworzenie z kilku ustawionych na sobie modeli swoistej „wieży”, zabierającej znacznie mniej miejsca i ograniczającej plątaninę kabli na biurku.

Czwarte dostarczone do testów urządzenie to przejściówka, umożliwiająca podłączenie drukarki dysponującej złączem Centronics do portu USB komputera. Sterowniki pozwalają uruchomić U1-P36 w środowisku Windows 95 OSR2.5 (uzupełnionego obsługą USB) lub Windows 98. Po zgodnej z instrukcją instalacji system najpierw wykrywa przejściówkę, a następnie dołączoną doń drukarkę, prosząc przy tym o odpowiednie drivery.

w skrócie
hub4U
Złącza: 4 x USB typu A, USB typu B (komputer), zasilanie
Wymagania: Windows 95 OSR2.5, Windows 98 lub MacOS, wolny port USB typuA
Gwarancja: 2 lata
Cena: 480 zł

hub3U1E
Złącza: 3 x USB typu A, USB typu B (komputer), RJ-45 (Ethernet 10-BaseT, 10 Mbps), zasilanie
Wymagania: Windows 98, wolny port USB typu A w komputerze
Gwarancja: 2 lata
Cena: 700 zł

hub2U1S1P
Złącza: 2 x USB typu A, USB typu B (komputer), port szeregowy 9-pin. (maks. transfer 115 kbps), port równoległy (zgodny z IEEE 1284), zasilanie
Wymagania: Windows 95 OSR2.5 lub Windows 98, wolny port USB typu A w komputerze
Gwarancja: 2 lata
Cena:b

U1-P36
Złącza: USB typu B (komputer), Centronics
Wymagania: Windows 95 OSR2.5 lub Windows 98, wolny port USB typu A w komputerze
Gwarancja: 2 lata
Cena: 270 zł
pluswygodne podłączenie do komputera i możliwość łączenia koncentratorów
pluswykorzystanie tylko jednego przerwania IRQprzez dodatkowe porty (hub2U1S1P i hub3U1E)
minuswysoka cena
minusbrak polskojęzycznej dokumentacji
Producent: Entrega, USA http://www.entrega.com/
Dostarczył: Microcom, Warszawa tel./faks: (0-22) 646 02 25 e-mail: [email protected], http://www.microcom.com.pl/

Zważywszy na dość wysokie koszty wszystkich przetestowanych urządzeń, rodzi się pytanie o zasadność stosowania technologii USB – nawet pomimo wymienionych na początku zalet. Przecież komputer wyposażony jest standardowo w złącza COM czy LPT, a cena zakupu adaptera Ethernetu jest niewielka. Stosowanie USB jest jednak znacznie wygodniejsze, a przy tym oszczędniejsze dla cennych zasobów komputera. Zatem chyba warto poczekać na upowszechnienie się standardu, a tym samym obniżkę cen poszczególnych komponentów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.