Atramentem i światłem

Ciekawe i nietypowe funkcje oferują dwa modele drukarek firmy Canon. Wymieniając głowicę drukującą, można oba urządzenia zamienić w… skaner rolkowy. W przypadku drukarek BJC-50 lub BJC-4300 należy dokupić głowicę o symbolu odpowiednio IS-12 lub IS-22. Model BJC-4300 przeznaczony jest dla użytkowników komputerów stacjonarnych (opis – CHIP 2/99), natomiast nowa BJC-50 adresowana jest głównie do właścicieli notebooków. Tę niewielką drukarkę o wymiarach 302x112x49 mm wyposażono w akumulator litowo-jonowy, który automatycznie ładuje się podczas pracy urządzenia w sieci elektryczej. Bateria wystarcza na wydruk około 100 stron. Drukarka BJC-50 ma możliwość komunikacji z komputerem za pomocą portu IrDA, przenoszącego dane w paśmie podczerwieni. Szybkość transmisji wynosi maksymalnie 115 kbps.

wyniki testu
Model Canon BJC-50
Jakość druku [%] 55,0
Wydajność 168,0
Wyposażenie 62,0
Ergonomia 6,0
Możliwości (POWER) 138,4
Możliwości/cena (ECONO) 98,1

BJC-50 drukuje fotografie o jakości zbliżonej do BJC-4300. Wydruki tekstu z elementami kolorowej grafiki są niewiele gorsze. „Pięćdziesiątka” jest nieznacznie wolniejsza, za to lepiej radzi sobie z drukiem stopniowanych odcieni kolorów.

Do modelu dołączono bogatą w ilustracje polskojęzyczną dokumentację, która w obrazowy sposób wyjaśnia proces instalacji i wymiany głowicy.

Po wykonaniu opisanych czynności drukarka gotowa jest do skanowania cienkich materiałów (praca z grubszymi nie jest możliwa). Głowice skanujące IS-12

canon bjc 50

oraz IS-22 charakteryzują się takimi samymi parametrami technicznymi. Proces skanowania jest nietypowy – łączy cechy odczytu jedno- i trzyprzebiegowego, co znacząco wpływa na czas realizacji całej operacji. Wprawdzie materiał tylko raz przesuwany jest przez mechanizm, ale nad każdą linią głowica „podróżuje” trzykrotnie, osobno zbierając informacje o natężeniu trzech barw podstawowych – czerwonej, zielonej i niebieskiej.

Skanowany dokument należy umieścić w specjalnej folii dołączonej do zestawu. Zapobiega to uszkodzeniu głowicy i jednocześnie zniszczeniu materiału. Takie rozwiązanie jest nieco kłopotliwe, gdyż papier w folii czasami się przesuwa. Co więcej – kilkakrotne skanowanie jednego materiału jest dużo bardziej uciążliwe niż w przypadku skanera płaskiego.

Współpracę urządzenia z programami graficznymi umożliwia sterownik TWAIN. Prócz filtrów udostępnia on różne efekty graficzne. Oba skanery kodują kolor z 24-bitową dokładnością i maksymalną rozdzielczością poziomą 360 dpi. W porównaniu z urządzeniami stacjonarnymi, które odwzorowują kolory na 32 lub 36 bitach przy 600 dpi – nie jest to wiele, ale do zadań domowych wystarcza. Zeskanowane zdjęcie martwej natury w porównaniu z oryginałem wypada całkiem dobrze. Niestety, urządzenie nie nadaje się do zastosowań profesjonalnych, skan wzorca kolorów AGFA IT8.7 jest słaby, pokrewne barwy zlewają się. W 32-stopniowej skali szarości możliwe jest rozróżnienie tylko 21 stopni (przeciętne urządzenia stacjonarne – około 28).

w skrócie
Canon BJC-50
Metoda druku: atramentowa
Pamięć: 34 MB
Rozdzielczość: 720×360 dpi
Język: Epson LQ-510 i LQ2550, IBM X24E
Interfejsy: LPT, IrDA 1.0
Podajniki: „ręczny” (1 ark.)
Wydajność atramentu: cz.b. – 170, kolor – 40 arkuszy
Cena: 1650 zł

Canon IS-12, IS-22
Maksymalna rozdzielczość: 360 dpi (w poziomie)
Kodowanie kolorów: 24 bity, odcieni szarości – b.d.
Złącza: równoległe, IrDA (BJC-50)
Skanowanie: trójprzebiegowe
Tryby pracy: kolor, odcienie szarości, czarno-biały, faks, OCR
Wbudowane filtry:   sharpen, soften, emboss, despeckle, invert, edges, lines, pixelise, posterise, low relief
Oprogramowanie: True Type Font Pack, sterownik TWAIN, Ulead PhotoImpact 3.02 SE, PhotoAlbum SE, ImagePals 2.0, OCR OmniPage 5.0 LE
Gwarancja: 1 rok
Cena: 405 zł (oba modele)
plus integracja skanera z drukarką
plus niewielkie gabaryty
minus długi czas skanowania
minus wysoka cena
Producent: Canon, Japonia http://www.canon.com/
Dostarczył: Canon Polska Warszawa, tel.: (0-22) 824 50 50, faks: 668 61 15 http://www.canon.com.pl/

Możliwość wykorzystania tego samego urządzenia do drukowania i skanowania na pewno przyda się osobom pracującym poza biurem. Model BJC-50 ułatwia na przykład przygotowanie prezentacji firmy w czasie podróży. Zakup głowicy do modelu BJC-4300 zadowoli głównie tych, którzy chcą zaoszczędzić miejsca na biurku.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News