Iomega Zip 100 USB

Krótki test przezroczystej, zewnętrznej pamięci masowej - Iomega ZIP

Iomega, znany szwajcarski producent przenośnych pamięci masowych, przygotował z myślą o użytkownikach komputerów iMac oraz PC-tów wyposażonych w złącze USB nową wersję swojego sztandarowego produktu – Zipa.

Przezroczysta, błękitna obudowa napędu nawiązuje do nowatorskiego designu iMaca. Zip może pracować w poziomie oraz w pionie. Dwie diody, zielona i pomarańczowa, sygnalizują podłączone zasilanie oraz przeprowadzaną właśnie operację (zapis lub odczyt).

wyniki testu
ModelIomega ZIP 100 USB
Transfer/czas dostępu[KB/s] [ms]
Odczyt65353,9
Zapis61757,1
Formatowanie nośnika [min]9:12

Aby uruchomić Zipa USB, nie trzeba restartować systemu operacyjnego ani wyłączać komputera, wystarczy doprowadzić do napędu zasilanie i zainstalować go w porcie USB peceta lub iMaca. System Windows 98 automatycznie wykrywa podłączony napęd i prosi o odpowiednie sterowniki. W skład dołączonego oprogramowania wchodzą narzędzia do kopiowania danych i formatowania dysków oraz program umożliwiający nagrywanie i odtwarzanie głosu.

Szybkość transferu danych na 100-megabajtowe, preformatowane magnetyczne nośniki jest jednak niższa od uzyskanej przez wersję Zipa, przeznaczoną do współpracy z portem równoległym (CHIP 3/99). Transmisje rzędu 650 KB/s trudno określić jako rewelacyjne.

w skrócie
Interfejs: USB (PC/Mac)
Rodzaj i pojemność nośnika: dyskietka magnetyczna 100 MB
Oprogramowanie: IomegaWare
Gwarancja: 1 rok
Cena: 650 zł (napęd), 49 zł (nośnik)
plusbezproblemowa instalacja
pluspodłączanie i odłączanie bez zamykania systemu
plusestetyczna obudowa
minuswysoka cena
minustransfery niższe niż w wersji LPT/IDE
Producent: Iomega, Szwajcaria http://www.iomega.com/
Dostarczył: Cadena, Swarzędz tel.: (0-61) 817 30 22, faks: 817 30 50 e-mail: [email protected], http://www.cadena.com.pl/

Wątpliwości może też budzić dość wysoka cena urządzenia – 650 zł za sam napęd to więcej niż za wersję LPT. Zakup takiego właśnie napędu powinni jednak rozważyć użytkownicy ceniący sobie zarówno mobilność Zipa, jak i wygodną oraz łatwą instalację.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.