Koniec monopolu

Linux jest rzadko używany przez grafików komputerowych. Tymczasem oferuje on bardzo wydajny program graficzny, często porównywany z Adobe Photoshopem. Używając GIMP-a, spróbujemy stworzyć projekt zaproszenia na zlot użytkowników Linuksa.

Już pobieżny przegląd menu pozwala przypuszczać, że autorzy GIMP-a zapatrzyli się nieco w Photoshopa. Nie ma jednak nic złego w tym, że program nawiązuje do najlepszych wzorów, nic przy tym nie kosztując. Trzeba się wprawdzie oswoić z zapisywaniem plików bez rozszerzenia oraz wywoływaniem menu programu za pomocą prawego klawisza myszy, ale poza tym pracuje się tu prawie „jak w domu”. Tak przynajmniej określiłby GIMP-a zagorzały pecetowiec czy posiadacz Maca. Program nie jest, co prawda, wyposażony w funkcje przygotowania do druku (tzw. prepress), ale nam nie będą one potrzebne.

Info
GIMP:http://www.gimp.org/mamy to na chip-cd 6/99Na CHIP-CD w dziale CHIP-offline | Zastosowania | Workshop: GIMP znajdują się pliki przedstawiające kolejne etapy tworzenia zaproszenia, źródła najnowszej edycji GIMP-a oraz wersja instalacyjna programu xpinguin.

Natomiast przygotowanie grafiki z myślą o wykorzystaniu jej w Internecie, który stawia grafikowi i programowi znacznie mniejsze wymagania niż drukarnia, nie powinno być żadnym problemem.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News